Notowania

CIT do uszczelnienia. Mateusz Morawiecki przyciśnie firmy

Mamy w planach kilkanaście nowych akcji i ustaw, które uszczelnią CIT - zapowiada Mateusz Morawiecki. Wpływy z tego podatku są niewielkie, w porównaniu do VAT to tylko kropla w morzu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Mamy w planach kilkanaście nowych akcji i ustaw, które uszczelnią CIT - zapowiada Mateusz Morawiecki. Wpływy z tego podatku wciąż, mimo wzrostu, są stosunkowo niewielkie.

- Powołaliśmy departament do obsługi dużych przedsiębiorców, aby jeden opiekun miał pod sobą dwa, trzy, cztery podmioty i miał pełną wiedzę, co się w nich dzieje. Powołaliśmy specjalną jednostkę analizy cen transferowych. To jest mechanizm, poprzez który duże firmy transferują swoje zyski za granicę - wyjaśnił. Zaznaczył, że nowe zespoły mają zwalczać ten proceder.

- Wdrożyliśmy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Mamy kilkanaście postępowań i sukcesów. Walka z rajami podatkowymi jest jedną wielką batalią o wyższy CIT. To robimy. W planach mamy kilkanaście nowych akcji i ustaw , które będą uszczelniały ten podatek - dodał.

Morawiecki powiedział, że dochody z CIT wzrosły, niemniej pozycja tego podatku w budżecie jest dużo mniejsza niż VAT. Wskazał, że jeden procent z CIT daje 300 mln zł, a jeden procent z VAT - prawie 1,5 mld zł.

Gospodarka rozpędzi się do 4 proc. PKB?

Wicepremier pytany był także, czy wzrost PKB w tym roku może się zbliżyć lub osiągnąć poziom 4 proc. (rząd w budżecie założył 3,6 proc. wzrost PKB w całym roku). - Tak, jak z pokorą trzymaliśmy wzrost gospodarczy w zeszłym roku na pewnym poziomie, tak samo teraz na razie utrzymujemy te prognozy, które mamy - powiedział. Dodał, że jest szansa na wzrost przekraczający 3,6 proc. PKB.

Zgodnie z danymi dotyczącymi wykonania budżetu po marcu dochody budżetu po tym miesiącu wyniosły 85,2 mld zł, tj. 26,2 proc. zaplanowanych na ten rok dochodów w wysokości ok. 325,4 mld zł. Marzec zamknął się deficytem w wysokości 2,3 mld zł, wobec dopuszczonego na koniec roku deficytu w wysokości 59 mld 345 mln 500 tys. zł.

Wpływy z CIT w górę

Według danych resortu finansów po marcu dochody z CIT zanotowały wzrost o 15,2 proc. (ok. 1,3 mld zł) w porównaniu z zeszłym rokiem. W budżecie na ten rok zaplanowano dochody z CIT w wysokości 29 mld 817 mln zł, a po marcu do kasy państwa wpłynęło 9 mld 770 mln 294 tys. zł. W przypadku dochodów z VAT po marcu zanotowano 40 proc. wzrost (tj. ok. 12,2 mld zł). Wyniosły one 42 mld 397 mln 565 tys. zł wobec 143 mld 483 mln zaplanowanych.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował w tzw. szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł w pierwszym kwartale 2017 r. o 4 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W ujęciu kwartalnym PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 1 proc.

Komentując te dane we wtorek wicepremier ocenił, że to bardzo dobra wiadomość wynikająca z dużego optymizmu Polaków, poprawy dynamiki aktywności inwestycyjnej, a także działań rządu, które wzmacniają atrakcyjność inwestycyjną, innowacje i jakość wzrostu PKB Polski. Według Morawieckiego dane te potwierdzają zapowiadane wcześniej przez niego wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu PKB w Polsce już w tym roku.

Tagi: mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2017

jolksza PO nic nie było możliwe-brawo PIS

17-05-2017

kojotOlać PO

17-05-2017

Zlodziejchyba dla wyborców PEŁO bedzie koniec złotych czasów z

Rozwiń komentarze (49)