Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Adam Janczewski
|

Mateusz Morawiecki zapowiada przekop Mierzei Wiślanej. "To jest przekop ku rozwojowi"

251
Podziel się
Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że w budżecie są pieniądze na przekop Mierzei Wiślanej
Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że w budżecie są pieniądze na przekop Mierzei Wiślanej (Tomasz Waszczuk)
bDmZXDtx

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Elblągu zapewnił, że w budżecie są zabezpieczone pieniądze na przekop Mierzei Wiślanej. Inwestycja - jak spodziewa się szef rządu - przyczyni się do utworzenia kilku tysięcy miejsc pracy.

- To jest przekop ku rozwojowi gospodarczego tych ziem, Elbląga - zapewniał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że dzięki tej inwestycji statki morskie będą mogły przywozić towary do portu w Elblągu. To, zdaniem Morawieckiego, doprowadzi do utworzenia kilku tysięcy miejsc pracy - m.in. w porcie i stoczni, ale też lokalnym biznesie i przemyśle, który dzięki przekopowi ma się rozwinąć.

bDmZXDtz

- Wynagrodzenia dzięki temu za kilka lat będą mogły być wyższe i bezrobocie będzie mniejszym problemem - przekonywał Morawiecki.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną rozpocznie się w ostatnim kwartale 2018 r.

bDmZXDtF
Zobacz także: Zobacz: Marek Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej będzie kosztował 880 mln zł

W maju w programie "Money. To się liczy" minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk informował, że wieloletni program budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną został oszacowany na kwotę 880 mln zł. W tej sumie ujęte są wszystkie inwestycje towarzyszące, przede wszystkim koszty związane z ochroną środowiska.

Przypomniał także, że pomysł przekopu przez Mierzeję Wiślaną pojawił się 60 lat temu i od samego początku miał na celu udrożnienie Zalewu Wiślanego i "uwolnienie potencjału, który drzemie w tych wodach".

bDmZXDtG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDmZXDua
inwestycje
wiadomości
KOMENTARZE
(251)
BABCIA EWA
2 lata temu
NIEKORYCH PRZSZŁOŚĆ TEŻ JEST JUŻ NARYSOWANA - APARTAMENT JEDNOOSOBOWY I KRATECZKA DO SPOZIERANIA NA NIEBO
Polak
2 lata temu
Morawiecki pinokio kłamie zbliżają się wybory rzucają nam kiełbasę wyborczą nigdy pisowcom juz nie uwierzymy milionowe premie i odprawy ochronę kaczynskiego smolensk skoki srebrna rydzyk im się należało a reszta dostaje OCHLAPY ZŁODZIEJSKA SEKTA OKRADAJACA NARÓD.
TaRan
2 lata temu
Inwestycję sfinansuje się z materiałów odzyskanych z rozbiórki PKN.
bDmZXDub
rezun-one
2 lata temu
Co ten facet bredzi, ostatni raz widziałem stateczki kabotażowe o zanurzeniu ok 4 metrów w latach 70 u.w. Do portu w Gdańsku przypłynęło dziesiątki statków ze zbożem z Niemiec. To były już bardzo stare statki mające 30 kilka lat, dziś takie już nie pływają, Załogę stanowiło 3 do 4 ludzi kapitan był jednocześnie właścicielem. Na Europejskich rzekach takie stateczki już dawno zastąpiły barki które, w pełni załadowane, przekopem się nie przecisną. My na zatoce chyba nie mamy holowników które ten przekop obsłużą. Na pewno nie mają ich porty w Gdyni i Gdańsku. Port w Elblągu będzie musiał zakupić maleńkie holowniki i powołać firmę usług holowniczych. Problem w tym że muszą to być jednostki o odpowiedniej dzielności morskiej wreszcie będą wychodzić na morze. Wprowadzenie jednostek będzie bardzo drogie, bo droga daleka a i straty trzeba będzie minimalizować. Gdynia i Gdańsk nie pomogą bo tam firmy już dawno wysprzedały małe holowniki jako nieopłacalne w eksploatacji. Morawiecki już dziś powinien zamawiać w stoczniach odpowiednie jednostki do obsługi Elbląga, Polska ma ich tyle co lotniskowców do obrony Wybrzeża. Puki co to pan Morawiecki jest dobry w kładzeniu fragmentów stępek pod przyszłe statki, które, ktoś, kiedyś zaprojektuje i może zbuduje. Ludzie takich numerów to nawet za komuny nie było. Budowane w 10 lat po wojnie 10 tysięczniki należały do najładniejszych statków w swojej klasie pływające po morzach. Dziś w 30 lat po odzyskaniu niepodległości nie potrafimy zbudować promu.
zcx
2 lata temu
to jest przekop bo pisowscy oligarchowie posiadający jachty mają problem z wypływaniem na bałtyk z zalewy wiślanego czy elbląga.
...
Następna strona