Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

McDonald's ucieka z podatkami do Wielkiej Brytanii. Brexit już działa

26
Podziel się:

McDonald's ma zamiar zlikwidować swoją kontrowersyjną strukturę podatkową w Luksemburgu. Nawet miliard dolarów zysków z europejskiej sieci restauracji, będzie wkrótce opodatkowane w Wielkiej Brytanii. Urzędnikom w Brukseli nie pasowała umowa z Luksemburgiem.

McDonald's ucieka z podatkami do Wielkiej Brytanii. Brexit już działa
(STANISLAW KOWALCZUK/EN)

McDonald's ma zamiar zlikwidować swoją kontrowersyjną strukturę podatkową w Luksemburgu. Nawet miliard dolarów zysków z europejskiej sieci restauracji będzie wkrótce opodatkowanych w Wielkiej Brytanii - podaje dziennik The Guardian. Urzędnikom w Brukseli nie pasowała umowa z Luksemburgiem.

Po siedmiu latach, w których europejski McDonald's wykazywał swoje zyski z franchisingu i opłat licencyjnych w Luksemburgu, urzędnicy z Brukseli postanowili wszcząć śledztwo w sprawie niedozwolonej pomocy rządowej księstwa. Jak na to zareagował zarząd sieci fast-foodów? Przenosi się do Wielkiej Brytanii i teraz tam będzie płacić podatki - pisze dziennik "The Guardian".

W komunikacie wystosowanym przez McDonald's poinformowano, że zmiana polega na utworzeniu jednolitej struktury z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która będzie pobierać wszystkie opłaty licencyjne i „intelektualne” sieci poza granicami USA.

Reorganizacja następuje niedługo po wszczęciu śledztwa przez Komisję Europejską, która ma zamiar zbadać zarzuty odnośnie korzyści, jakie spółka uzyskuje z umowy z biurem podatkowym Wielkiego Księstwa z 2009 roku. Urzędnicy z Brukseli podejrzewają, że to niedozwolona pomoc państwa, która daje duże korzyści amerykańskiej firmie.

Dane luksemburskiej spółki zależnej od amerykańskiej sieci, czyli McDonald's Europe Franchising Sarl, wskazują, że płaciła ona zaledwie 0,7 proc. podatku od zarobionych kwot, czyli według ostatnich danych - 3,8 mln dolarów z zysku 536 mln dolarów. Tymczasem stawka podatku dochodowego dla firm w Luksemburgu wynosi 29 procent.

Opłaty licencyjne na rzecz europejskiej centrali stanowiły w przypadku brytyjskiej sieci restauracji, działającej pod marką McDonald's aż jedną trzecią jej zysków operacyjnych. Podobnie jest zapewne w pozostałych krajach. W ten sposób do opodatkowania w realnej działalności zostają w krajach dużo mniejsze kwoty.

Oficjalnie McDonald's zaprzecza, że powodem przenosin siedziby było referendum, które zdecydowało o tzw. Brexicie. Wskazuje, że przed 2009 rokiem właśnie na Wyspach firma miała swoją centralę.

Nie jest jeszcze pewne, jak będzie wyglądało w Wielkiej Brytanii opodatkowanie pieniędzy otrzymywanych z wszystkich europejskich restauracji. Standardowa stawka podatku dochodowego od korporacji wynosi tam 20 proc.

Wszystko zależy jednak też od tego, jakie opłaty będzie wnosiła do amerykańskiej spółki nowa centrala w Wielkiej Brytanii za np. zadłużenie, czy używanie własności intelektualnej. To pokazuje, jak nieskuteczne jest obciążanie podatkiem dochodowy firm międzynarodowych i ile mają możliwości jego uniknięcia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
mlody ale roz...
7 lat temu
Ja nie wiem czy ten naród Polski, i inne są aż tak ograniczone i nie wychodzą poza swoje ciasne ramy myślenia. Zgadzam się z HMMM a ponadto niech płaca w każdym kraju w jakim funkcjonują co to ma być, przecież to nie do pomyślenia, wydajemy tam nasze ciężko zarobione pieniądze a oni zamiast płacić podatki u nas to są zwalniani albo inne kocopoŁy płacą w Anglii a tam jest bardzo niski i przyciąga to miliarderów , nie potrafimy powstrzyma takich zjawisk? Wszystko się da. To proste nie zgadzasz się z taka polityka firmy nie korzystaj i to się powinno dzieciom tłumaczyć. Co będzie jeśli z 1.000 klientów dziennie zostanie 50. Zapytają co się dzieje dlaczego tak sie dzieje. Bo chcemy żeby podatki płacone były u nas. Nie robiąc z tym nic, sami siebie oszukujemy, masz firme płacisz podatki, idziesz zjesc, ale ta firma nie zapłaci już podatku w twoim kraju.
hmmm
7 lat temu
dalej podpisujcie CETA i inne umowy wzmacniajace korporacje.... skandal ze babcia z warzywniaka placi 18% podatku PIT/CIT a taki koncern realnie praktycnzie zero bo sztucnzie zawyza KUP poprzez trasnsfer fikcyjnych kosztow typu R&D, oplaty licencyjne, trademarks itp
ay
7 lat temu
to zablokowac to clami. na co czekamy?
Indian
7 lat temu
Byłem w Burger King w UK. Syf i malaria ... z kumplem wywaliliśmy kanapki, wypiliśmy tylko colę. W dodatku zatrudniają jakichś tępych pracowników ... w restauracji bród i syf, kanapki bez smaku ale jak zobaczyliśmy otoczenie po 2-3 gryzach pozbyliśmy się kanapek.
poziomka
7 lat temu
Rozwiązania są proste tylko lobby korporacyjne opłaca urzędników w poszczególnych państwach , żeby piętrzyć problemy ze ściąganiem należności.
...
Następna strona