Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

McDonald's chce sprzedać część swoich udziałów w Japonii

McDonald's chce sprzedać część swoich udziałów w Japonii

Fot. Tomasz Ho, Eastnews

Potentat na rynku sieci fast-foodów McDonald's Corp. zaoferował do sprzedaży ok. 33 proc. udziałów w swoim japońskim oddziale - podała w czwartek agencja Kyodo. Wartość transakcji może przekroczyć 870 mln dol.

Jak informuje Kyodo, kupnem ok. 33-proc. pakietu udziałów zainteresowane są fundusze inwestycyjne, m.in. brytyjski Permira i Bain Capital ze Stanów Zjednoczonych. Według amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" sprzedaż nadzoruje bank Morgan Stanley.

Według Kyodo wartość transakcji może przekroczyć 100 mld jenów (877 mln dol.).

To już drugie podejście globalnej sieci fast-foodów do sprzedaży udziałów w restauracjach w Japonii. Jak przypomina Kyodo, pierwszą nieudaną próbę koncern podjął w 2016 roku.

W poniedziałek McDonald's sprzedał 52-proc. pakiet swoich restauracji w Chinach grupie inwestorów kierowanej przez chiński konglomerat CITIC. Wartość transakcji, jak podała agencja AP, to ok. 2,1 mld dol. Według zawartej umowy McDonald's zachowa 20 proc. udziałów w swym chińskim biznesie., a CITIC Ltd. przejmie pakiet kontrolny (52 proc. udziałów) w chińskiej sieci McDonald's. Właścicielem zaś 28 proc. udziałów zostanie waszyngtońska firma private equity The Carlyle Group.

pap, gospodarka, przedsiębiorczość, japonia, mcdonald's, różne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jo44
2017-01-13 17:24
Sprzedają, bo dobrze wiedzą że 'wojna' handlowa się szykuje z eksporterami do usa - i taka marka jak MCD pójdzie na pierwszy ogień w ew. bojkocie .. kontr posunięciu ..
alik
2017-01-13 00:00
maierewicz do leczenia psychitrycznego i ten polsli napoleon wiemy jak skonczyl