Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Dowód osobisty w telefonie to dopiero początek. Anna Streżyńska zapowiada aplikację weryfikującą dokumenty

76
Podziel się:

Dokumenty w telefonie, wnioski o zaświadczenia składane online, weryfikacja danych za pomocą aplikacji – to tylko niektóre z planów Ministerstwa Cyfryzacji, o których na antenie radiowej Jedynki mówiła szefowa resortu Anna Streżyńska.

Streżyńska to jedna z najbardziej lubianych polskich ministrów obecnego rządu.
Streżyńska to jedna z najbardziej lubianych polskich ministrów obecnego rządu. (ADAM JAGIELAK/REPORTER)

Dokumenty w telefonie, wnioski o zaświadczenia składane online, weryfikacja danych za pomocą aplikacji – to tylko niektóre z planów Ministerstwa Cyfryzacji, o których na antenie radiowej Jedynki mówiła szefowa resortu Anna Streżyńska.
Co roku Polacy gubią miliony dokumentów. By wyrobić nowe musieli odczekać swoje w kolejce. "Musieli", ponieważ resort cyfryzacji zdecydował się na uproszczenie procedury.

- Wszystko robimy teraz online przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę z miejsca, które nam pasuje. Wniosek jest bardzo prosty i czytelny – przekonywała Anna Streżyńska.

Szefowa resortu odpowiedzialnego za cyfryzację zapewniła, że prace w ministerstwie zmierzają do tego, by za pomocą "trzech, czterech kliknięć można było złożyć wszystkie popularne wnioski”, a najważniejsze dokumenty znajdowały się w telefonach.

Przypomnijmy, że w wakacje trwał pilotaż mDokumentów. W kilku miastach można było "wylegitymować się" nie dowodem osobistym, ale telefonem. Wymagało to jednak wcześniejszej rejestracji.

- Wkrótce uruchamiamy kolejny pilotaż. Tym razem dokumentów w stosunkach prywatnych, czyli w sytuacjach gdy obywatel pokazuje chociażby dowód osobisty innemu obywatelowi. Jak w przypadku stłuczki drogowej, wynajmu mieszkania czy zakupu alkoholu - oznajmiła Streżyńska. Dotąd mDokumenty służyły jedynie w relacji obywatel-urzędnik.

- Będzie to aplikacja autoryzowana przez państwa, która wydobędzie z rejestru danych osobowych dane obywatela tak, aby drugi obywatel za pomocą swojej aplikacji odczytał dane oraz potwierdził autentyczność. W razie potrzeby utrwalił – ujawniła Streżyńska.

Aplikacją - poza dowodami osobistymi - mają zostać objęte m.in. legitymacje uczniowskie i emeryckie, karty dużej rodziny, miejskie o biblioteczne, a nawet karty programów lojalnościowych. - Chcemy, by aplikacja była otwarta na wszelkie zastosowania w sektorze - zapewniła minister.

Minister Streżyńska tłumaczy, że oczywiście zanim usługi będą powszechnie stosowane oraz proste musi upłynąć jeszcze kilka lat. - By tak się stało i by usługi były wygodne, a obywatel nie musiał wypełniać formularzy, budujemy zaplecze. Chcemy by dane, które znajdują się w państwowych rejestrach, "wskakiwały same". Samo uruchomienie usługi to kilka tygodni, ale budowa systemów to przedsięwzięcie wieloletnie - tłumaczyła minister.

mDowód przegrał z sądami

Projekt dowodu osobistego w telefonie został pilotażowo wdrożony w czterech miejscowościach, gdzie zgodnie ze słowami Streżyńskiej, ma cieszyć się rosnącą popularnością.

- W Nowym Wiśniczu 10 proc. wszystkich transakcji było dokonywanych z użyciem tego mobilnego dowodu osobistego - mówiła.

Minister przyznała, że wprowadzenie usługi na terenie całej Polski ze względu na polityczną sytuację wokół sądownictwa może zostać opóźnione.

- Mieliśmy bogate politycznie lato tego roku. Przez to czekamy na ustawę, która wczoraj wyszła z Komitetu Stałego Rady Ministrów i stanie na posiedzeniu rządu - wskazała.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
kkk
6 lat temu
15 I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemówił obraz Bestii i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii. 16 I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło 17 i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia. 18 Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć.
EKONOMISTKA
6 lat temu
To ty stara babo wprowadziłaś dla malutkich firm J.P.K mało tego taki nie udolny , a teraz chcesz wprowadzić do komórki dowód osobisty , jednym słowem cie pogieło
Rozum
6 lat temu
Czy w ministerstwie PIS siedzą ludzie chorzy psychicznie ? i wymyślają takie kosmiczne głupoty ? A od kiedy każdy obywatel RP ma prawny obowiązek posiadania smartfona bo w telefonie nawet jezus nie jest wstanie umieścić danych jakie są w Dowodzie !
VETO!
7 lat temu
[QUOTE] to dopiero początek. [/QUOTE] Tak ,totalnego bajzlu!. Wystarczy zanik prądu, słoneczny wiatr czy plamy na słońcu i całą tą nowoczesność szlag trafi.To także świetne pole do działania dla wszelkiej maści hakerów i oszustów . Dzisiaj nikt już nie wspomina o szkodliwym wpływie komórkowców na organizm człowieka a z tymi milionami zgubionych dokumentów to perfidna przesada. Może za chwilę okaże się że najlepiej wszczepić szarym obywatelom chip pod skórę i wtedy nikt nie zgubi ani zapomni zabrać ze sobą dokumentów.
Alojz
7 lat temu
Prezes na to nie pójdzie on się na tyle nie zna na telefonach. Te4rlikowski odbiera i mu podaje sprawdzcie
...
Następna strona