Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będą pieniądze na media publiczne. "Rząd weźmie na siebie ten ciężar"

159
Podziel się

Stały system finansowania mediów publicznych od 2019 r. Ustawa ma zapewnić 2,5 miliarda złotych. Według szefa Rady Mediów Narodowych muszą się na to zgodzić się obywatele. A ci na razie "się buntują".

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, może spać spokojnie. Według szefa RMN "byt finansowy mediów publicznych na najbliższy rok jest zapewniony"
Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, może spać spokojnie. Według szefa RMN "byt finansowy mediów publicznych na najbliższy rok jest zapewniony" (Stanisław Kowalczuk/East News)
bEhcrDHF

Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, mówił w piątek w radiu ZET o nowej ustawie abonamentowej. Podkreślił, że są określone warunki, które musi spełniać. Przede wszystkim system finansowania mediów publicznych musi wejść "w miarę nieodległym czasie". Wskazał, że będzie to najwcześniej - i nie później - niż w 2019 r.

Zaznaczył, że ustawa musi też zapewnić przychód wszystkim mediom publicznym na poziomie ok. 2,5 mld zł rocznie.

Zobacz także: Zobacz też: Coraz więcej mszy w Telewizji Polskiej
bEhcrDHH

Czabański oświadczył, że zaproponowane rozwiązania przede wszystkim muszą być zaakceptowane przez obywateli.

- Wiemy, że z tym zaakceptowaniem jest kłopot, ponieważ od wielu lat ludzie byli przyzwyczajani, że nie trzeba płacić abonamentu, a jak czegoś nie trzeba płacić, a później się nagle okazuje, że trzeba płacić (...) to ludzie się buntują - podkreślił.

Przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało propozycję w tej sprawie. Zgodnie z nią nowa opłata abonamentowa miałaby być pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc. Opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

bEhcrDHN

- Moim zdaniem ten wariant nie spełnia wszystkich warunków - ocenił Czabański.

Dodał, że trwają poszukiwania innego rozwiązania.

Na początku października pisaliśmy w money.pl o pomyśle PiS, by wyrównać mediom publicznym utracone wpływy z abonamentu. Chodzi o 200 mln zł.

Potwierdził to szef RMN. Według niego w 2018 r. finansowanie mediów publicznych będzie "zapewnione", m.in. właśnie dzięki rekompensatom za ulgi, które przyznał ustawodawca. Powiedział, że to rząd będzie pokrywał te wpłaty, które przez ulgi nie wpłynęły.

bEhcrDHO

- Rząd weźmie na siebie ten ciężar i znajdzie pieniądze w budżecie, żeby przekazać je mediom. Byt finansowy mediów na najbliższy rok jest zapewniony - zaznaczył Czabański.

autor: Anna Tustanowska

bEhcrDIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(159)
suspicion
4 lata temu
Nie spodziewajcie sie po katolickich fanatykach racjonalnej dzialalnosci. Oni chca miec wiecej pieniedzy nie po to, aby zalatwiac efektywnie (zmiany systemowe) wasze codzienne sprawy, ale by moc dogodzic swoim panom z Watykanu i swoim wazeliniarzom. Nie dajcie sie zwiesc, kochani.
aeostuh
4 lata temu
Ten glupkowaty rzad powinien wziac na siebie ciezar usuniecia tego ciecia, Kurskiego, z telewizji. To jest pierwszy krok do normalnosci.
Szalo
4 lata temu
Nie wiem czemu ale jak patrze na twarz Kurskiego to jednoznacznie kojarzy mi się z synonimem KORUPCJA...
bEhcrDIj
tom
4 lata temu
Polakom Niedogodzisz Niechca Placic 2 zl abonametu a nienca placa 50 zl TVN a Panstwo zaplaci za nich Trzeba ratowac Polska TV
------
4 lata temu
bedzie na prezesa zeby sie bawil w chowanego po lesie
...
Następna strona