Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Melbourne najprzyjemniejsze do życia. Damaszek na ostatnim miejscu

0
Podziel się:

Drugie, trzecie i czwarte miejsca zajęły kolejno Wiedeń, Vancouver i Toronto.

Melbourne
Melbourne (flickr.com/CC BY 2.0/Beau Giles)

Po raz czwarty z rzędu australijskie Melbourne zwyciężyło w organizowanym co roku rankingu najprzyjemniejszych do życia miast. Chaos na Ukrainie i Bliskim Wschodzie obniżył pozycje wielu metropolii. Na ostatnim miejscu znalazł się Damaszek.

W opublikowanym przez brytyjski tygodnik _ The Economist _ rankingu 140 miast z całego świata drugie, trzecie i czwarte miejsca zajęły kolejno Wiedeń, Vancouver i Toronto. Stawkę zamknęły: stolica pogrążonej w wojnie Syrii, Damaszek, stolica Bangladeszu - Dhaka, stolica Papui Nowej Gwinei - Port Moresby oraz Lagos, największe miasto Nigerii.

W ankiecie znalazł się też spis miast, w których _ przyjemność życia _ spadła najbardziej w ciągu ostatnich pięciu lat. Również na tym polu Damaszek radzi sobie najgorzej, notując 28-procentowy spadek w ciągu ostatniego pięciolecia. Inne miasta, które znalazły się w spisie to m.in. Petersburg i Moskwa (spadek o 3,3 proc.), Sofia (3,5 proc.) oraz Ateny ( 3,7 proc.). Kijów ze spadkiem 17,8 proc. zajął 124. miejsce.

Ranking pokazuje, że od 2009 roku _ średnia przyjemności życia _ w metropoliach spadła o 0,7 proc. Najbardziej pogorszył się czynnik stabilności i bezpieczeństwa, bo aż o 1,3 proc. _ Mimo że spadki mogą wydawać się niewielkie, pokazują one, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat obniżyła się przyjemność życia w ponad 50 miastach. Obecne konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie to kontynuacja destabilizujących wydarzeń z ostatniej dekady, od wojny w Iraku po palestyńską intifadę i arabską wiosnę _ - wskazał _ The Economist _.

Ankieta ocenia komfort życia w miastach na podstawie takich czynników jak m.in. stabilność i jakość opieki zdrowotnej, kultura, środowisko, edukacja i infrastruktura.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)