Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel: Europa powinna mieć własną agencję ratingową

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec potwierdziła obietnicę, że pieniądze i oszczędności niemieckich obywateli pozostaną bezpieczne.

Merkel: Europa powinna mieć własną agencję ratingową
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła jako _ ważne w krótkiej perspektywie _, by Europa miała własną agencję ratingową. Taki komentarz wygłosiła we wczorajszym wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD.

_ - Chińczycy mają obecnie agencję ratingową. I rekomendowałabym, by europejska gospodarka sama utworzyła taką agencję _ - oświadczyła, dodając, że nie może ona być powołana przez poszczególne kraje.

Merkel, która obchodzi w niedzielę 57. urodziny, zastrzegła, że problemem są na razie raczej długi, a nie same agencje oceny ryzyka. _ Jednak w newralgicznych momentach te agencje nasilają problemy _ - podkreśliła.

W Europie od lipca przewijały się zapowiedzi utworzenia europejskiej agencji, po tym jak agencja Moody's obniżyła znacząco rating Portugalii do poziomu _ śmieciowego _, co doprowadziło do zamieszania na rynkach finansowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/trzeba;podzielic;kartel;agencji;ratingowych,19,0,870675.html) "Trzeba podzielić kartel agencji ratingowych"

Przedwczoraj europejscy liderzy socjalistyczni sformułowali postulat m.in. _ prawdziwej reformy finansowej _, która przeszkodziłaby _ szkodliwym _ inwestycjom i ograniczyła wpływy agencji ratingowych poprzez utworzenie publicznej i niezależnej agencji tego typu.

We wczorajszym wywiadzie kanclerz Niemiec potwierdziła także - bez względu na ostry kryzys - obietnicę, że pieniądze i oszczędności niemieckich obywateli pozostaną bezpieczne. Takie zobowiązanie złożyła w 2008 roku, kiedy rozpoczął się kryzys w strefie euro. _ - Nie mam nic do dodania do tamtych słów _ - zapewniła.

Wspólna waluta - euro jest _ częścią europejskiej tożsamości _ - mówiła niemiecka kanclerz w ARD. Dodała, że obecnym celem jest zmniejszanie zadłużenia i poprawa konkurencyjności. _ - Potrzebujemy euro w Niemczech _ - zaznaczyła.

Oceniła następnie, że Europa jest zróżnicowana pod względem gospodarczym. - _ Chcemy, żeby pewne kraje same przeprowadziły swoje reformy _ - podkreśliła Angela Merkel.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zloty;ucierpi;przez;kryzy;strefy;euro,252,0,874236.html) Złoty ucierpi przez kryzy strefy euro

Odnosząc się do kłopotów zadłużeniowych Grecji, zaznaczyła, że poprawa sytuacji w tym kraju jest _ w interesie wszystkich _. Wyraziła przekonanie, że czwartkowy szczyt strefy euro doprowadzi do konkretnych rezultatów.

W związku z kryzysem zadłużeniowym przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał na 21 lipca nadzwyczajny szczyt strefy euro, którego tematem będzie stabilizacja euro i nowy pakiet pomocowy dla Grecji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Strach na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty... Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t40511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;pomoc;dla;strefy;euro;w;trybunale,127,0,866175.html) Niemcy: Pomoc dla strefy euro w Trybunale Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe rozpatruje skargę przeciwko unijnym programom ratunkowym dla Grecji oraz innych krajów strefy euro, borykających się z kryzysem zadłużenia.
kryzys
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)