Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel nie chce zdradzić, czy Schauble będzie szefem Eurogrupy

0
Podziel się:

- Chętnie jeszcze raz powtórzę, że pan Schaeuble jest doskonałym ministrem finansów, który odgrywa również ważną rolę w eurogrupie - podkreśla kanclerz Angela Merkel.

Merkel nie chce zdradzić, czy Schauble będzie szefem Eurogrupy
(photo-service.europarl.europa.eu)
bFgrJyyd

*_ - Chętnie jeszcze raz powtórzę, że pan Schaeuble jest doskonałym ministrem finansów, który odgrywa również ważną rolę w eurogrupie _ - podkreśla kanclerz Angela Merkel. Twardo odmawia komentarza w sprawie kandydatury niemieckiego polityka na prestiżowe stanowisko. *

Jak dodała, UE czeka w najbliższych miesiącach kilka decyzji personalnych, których jednak nie należy komentować, bo jeszcze nie zapadły. _ - Dlatego na ten temat nie można nic powiedzieć _ - oświadczyła Merkel.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odmówiła komentarza na temat doniesień mediów, jakoby zaproponowała kandydaturę swego ministra finansów Wolfganga Schaeublego na szefa eurogrupy. Informację taką podał dziennik _ Financial Times Deutschland _.

bFgrJyyf

Także sam Schaeuble nie chciał się wypowiadać w piątek na temat rewelacji _ FTD _. Niedawno w wywiadzie dla holenderskich mediów opowiedział się on jednak za tym, by nowy przewodniczący eurogrupy, złożonej z ministrów finansów państw strefy euro, objął przedstawiciel kraju o najwyższym ratingu AAA; w grę wchodziłyby zatem Niemcy, Holandia, Finlandia i Luksemburg.

Mandat obecnego szefa eurogrupy premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera kończy się w czerwcu.

Według nieoficjalnych informacji _ Financial Times Deutschland _, decyzja w sprawie nowego przewodniczącego tego gremium może zostać odłożona na czas po wyborach prezydenckich we Francji. _ - Gra jeszcze się nie rozpoczęła _ - powiedział wysoki rangą unijny polityk, cytowany przez dziennik.

Jednak Merkel miała już zabiegać u kilku premierów krajów strefy euro o poparcie dla kandydatury ministra Schaeublego - informuje gazeta.

bFgrJyyl

_ - Poprzez wybór Schaeublego Niemcy wzmocniłyby swoją pozycję w strefie euro, przynajmniej z perspektywy zewnętrznej _ - ocenia niemiecki dziennik. Dodaje, że 69-letni polityk ma ogromne wpływy wśród swoich unijnych kolegów i ma największe szanse na objęcie funkcji przewodniczącego eurogrupy, jeżeli wybór ponownie nie padnie na szefa rządu któregoś z państw eurolandu.

Według gazety dwaj premierzy, którzy pełnią równocześnie funkcje ministrów finansów: Fin Jyri Katainen i Włoch Mario Monti odrzucili możliwość objęcia przewodnictwa w eurogrupie. Schaeuble _ ma w tej chwili najlepsze karty _ - mówi rozmówca _ FTD _.

Dziennik pisze, że jak na razie ewentualnej kandydatury Schaeublego nie poparł prezydent Francji Nicolas Sarkozy. _ Obawia się on, że Niemcy mogą mieć zbyt silną pozycję. Od kiedy stało się jasne, że Merkel sonduje kandydaturę Schaeublego, zmieniło się niechętne nastawienie Sarkozy'ego wobec Junckera _ - twierdzą anonimowe osoby cytowane przez _ FTD _. W Brukseli spekuluje się, że Juncker mógłby przewodniczyć eurogrupie jeszcze do 2014 r. - pisze gazeta.

Według uzgodnień w strefie euro cztery decyzje personalne mają zapaść w tym samym czasie. Oprócz szefa eurogrupy chodzi również o obsadę stanowiska prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, miejsca w radzie dyrektorów Europejskiego Banku Centralnego, które zwolni się w czerwcu oraz stanowiska dyrektora Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

bFgrJyym

Czytaj więcej o niemieckim ministrze finansów

bFgrJyyG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)