Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Metro w Krakowie coraz bliżej. Jest umowa na studium wykonalności

Krakowski ratusz podpisał umowę o opracowanie studium wykonalności metra w Krakowie. Raport ma powstać do 2019 r. Od opinii w nim zawartych zależy przyszłość kolejki podziemnej w stolicy Małopolskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk)
Jedynym miastem w Polsce z metrem pozostaje Warszawa, ale Kraków może być następny

Krakowski ratusz podpisał umowę o opracowanie studium wykonalności metra w Krakowie. Raport ma powstać do 2019 r. Od opinii w nim zawartych zależy przyszłość kolejki podziemnej w stolicy Małopolski.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał, że budowę metra popierają sami mieszkańcy miasta. Wyrazili bowiem taką wolę w referendum w 2014 r.

- Wybudowanie metra to nie jest zadanie polegające na tym, że wychodzimy i kopiemy, ale wymaga szeregu działań, które prowadzimy – powiedział Majchrowski.

Opracowanie w sprawie kolejki podziemnej zrobi dla Krakowa firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. Przyjrzy się ona m.in. warunkom geologicznym oraz opracuje takie aspekty, jak układ torowy, technologię wykonania tuneli szlakowych i stacji, zasilania elektrotrakcyjnego, kolizji z istniejącą infrastrukturą podziemną i naziemną oraz parametry eksploatacyjne taboru.

Świąteczne metro na torach

Oprócz spraw czysto technicznych, firma zajmie się najważniejszymi aspektami, tj. szczegółami finansowymi i ekonomicznymi dla takiej inwestycji. Przeanalizuje możliwości finansowania budowy z budżetu miasta oraz pozyskania wsparcia zewnętrznego. Jeśli chodzi o to drugie, to Kraków patrzy na Skarb Państwa, środki unijne i możliwość pozyskania kredytu bankowego.

Za opracowanie ILF dostanie 9,5 mln zł brutto. Połowę tej sumy wpłaci Kraków jako swój wkład własny, a druga część zostanie sfinansowana ze środków UE.

Wedle wstępnych szacunków linia metra o długości 15 km, od Nowej Huty do Bronowic, kosztowałaby 8-12 mld zł. Miasto chce ją zbudować w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport miejski, metro, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2018

WieliczczaninChała propagandowa!!! 2014 rok referendum na tak.Teraz 2018 i dopiero referat operacyjny. W tym tempie to 2024 r wbicie pierwszego szpadla a miesiąc … Czytaj całość

11-09-2018

CywisJest to przedsięwzięcie w 100% nieopłacalne. Wzdłuż trasy metra mieszka ok. 200.000 osób. Załóżmy że połowa, czyli 100.000 zdecyduje się na jazdę. … Czytaj całość

11-09-2018

marek.k.Po co metro w Krakowie, jak jest w Berlinie?????

Rozwiń komentarze (48)