Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF: W 2015 r. 690 tys. zł zwrotu VAT-u w MdM za materiały budowlane

0
Podziel się:

W całym 2015 r. w ramach programu MdM wnioskodawcy otrzymali łącznie 690 tys. zł zwrotu podatku VAT za materiały budowalne - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Do urzędów skarbowych napłynęło 272 wniosków, a pozytywną decyzją o zwrocie VAT wydano w 129 przypadkach.

MF: W 2015 r. 690 tys. zł zwrotu VAT-u w MdM za materiały budowlane
(dchrisoh/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

W całym 2015 r. w ramach programu MdM wnioskodawcy otrzymali łącznie 690 tys. zł zwrotu podatku VAT za materiały budowlane - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Do urzędów skarbowych napłynęło 272 wniosków, a pozytywną decyzją o zwrocie VAT wydano w 129 przypadkach.

W myśl ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (MdM) oprócz tradycyjnego i najbardziej popularnego korzystania z programu, czyli dopłaty do kredytu mieszkaniowego, możliwe jest także złożenie wniosku o zwrot podatku VAT za materiały budowlane potrzebne do budowy pierwszego domu jednorodzinnego, nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne, bądź przebudowy budynku niemieszkalnego.

Osoba, która chce skorzystać ze zwrotu nie może mieć ukończonego 35. roku życia oraz dokonać zakupu materiałów budowlanych w okresie od 2 stycznia 2014 r. do 30 września 2018 r. Z dniem 1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy MdM, która w przypadku rodzin wielodzietnych zniosła limit wieku oraz warunek, że budowany dom musi być pierwszym tej rodziny.

Zwrot otrzymamy jeżeli powierzchnia budowanego lokalu mieszkalnego nie przekroczy 75 m kw. Dla domu rodzinnego maksymalna powierzchnia to 100 m kw. Powierzchnia może być większa o 10 m kw w przypadku beneficjentów wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Zgodnie z przepisami ustawy MdM, osoba fizyczna, w ramach przysługującego limitu, otrzyma zwrot za materiały budowlane, które obecnie są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 22 lub 23 proc. Wcześniej (do 30 kwietnia 2004 roku) podatek ten był znacznie niższy i wynosił 7 proc.

Wniosek o zwrot składa się raz, tj. do 31 grudnia roku, w którym osoba fizyczna zacznie użytkować wybudowane mieszkanie albo dom jednorodzinny. Urząd skarbowy ma cztery miesiące na rozpatrzenie wniosku o zwrot wydatków. Jeśli zaakceptuje złożony wniosek dokona zwrotu kwoty wykazanej w nim, bądź wyda decyzję o zmianie tej wysokości. Kwota określona w decyzji urzędu skarbowego wypłacana jest wnioskodawcy w terminie 25 dni od jej doręczenia.

Od stycznia do grudnia 2015 r. Ministerstwo Finansów zarejestrowało 272 wnioski złożone do urzędów skarbowych w całej Polsce. Najwięcej wniosków wpłynęło z Warszawy (35 wniosków), Bydgoszczy (29), Gdańska (27) oraz ze Szczecina (26). Mniej niż 10 wniosków złożono w Kielcach (9 wniosków), Łodzi (8), Białymstoku (6) oraz w Opolu (4).

Z danych nadesłanych PAP wynika, że ze wszystkich 272 złożonych w 2015 r. wniosków, na podstawie 98 dokonano zwrotu podatku bez konieczności wydawania decyzji. Z kolei na podstawie wydanej decyzji dokonano zwrotu dla 31 wniosków. Łączna kwota, która otrzymali wnioskodawcy wyniosła 690 tys. zł. Największą kwotą zwrotu podatku mogli się cieszyć mieszkańcy Bydgoszczy (78 tys. zł), Warszawy (73 tys. zł) oraz Krakowa (61 tys. zł).

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota zwrotu części wydatków poniesionym na zakup materiałów budowlanych jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)