Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF obniża prognozę wzrostu PKB

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów obniżyło prognozę wzrostu w III kwartale do 3,4 proc. z 3,7 proc. szacowanych wcześniej i spodziewa się, że w 2005 roku wzrost wyniesie nieco powyżej 3 proc.

"Polska gospodarka znajduje się obecnie na ścieżce nieco szybszego wzrostu, choć ożywienie następuje powoli, a jego skala jest niższa od naszych wcześniejszych oczekiwań. Szacujemy, że w III kw. 2005 r. wzrost PKB przyspieszy do 3,4 proc. z 2,8 proc. zanotowanych w II kw" - napisało MF w październikowym przeglądzie makroekonomicznym.

"W porównaniu z poprzednim kwartałem większy wkład we wzrost PKB będzie miał popyt krajowy, choć kontrybucja eksportu netto pozostanie na dodatnim poziomie. Oceniamy, że rzeczywisty PKB znajduje się poniżej poziomu produktu potencjalnego, co oznacza utrzymywanie się ujemnej luki produktowej. Przewidujemy, że w IV kw. nastąpi dalsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie w całym 2005 r. wzrost PKB wyniesie nieco powyżej 3 proc." - pisze MF.

MF dodało, że ujemna luka produktowa, łagodna skala ożywienia koniunktury oraz struktura tworzenia PKB przyczyniają się do braku presji inflacyjnej.

"Świadczy o tym niski poziom wszystkich miar inflacji bazowej, które w sierpniu br. znajdowały się poniżej wskaźnika CPI. Niska dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych, mimo wysokiego wzrostu cen ropy naftowej, to zasługa również wysokiej stopy bezrobocia, pozostającej powyżej poziomu stopy naturalnej; w efekcie oczekujemy, że do końca br. inflacja będzie znajdowała się w pobliżu dolnej granicy przedziału celu inflacyjnego" - pisze MF.

"Oceniamy, że perspektywy dla gospodarki pozostają korzystne, choć w bilansie ryzyk związanym z przewidywanym rozwojem sytuacji gospodarczej czynniki negatywne przeważają nad pozytywnymi. Do pierwszych z nich można zaliczyć: ponowny wzrost cen ropy, możliwość gwałtownego zaostrzenia warunków panujących na światowych rynkach finansowych, słabszy wzrost w strefie euro oraz niepewność związaną z tworzeniem się koalicji rządowej i kształtem przyszłego programu gospodarczego. Te drugie to możliwość większego od naszych przewidywań ożywienia popytu krajowego w kontekście korzystnych wyników badań koniunktury sugerujących poprawę klimatu inwestycyjnego w sektorze przedsiębiorstw, kontynuacji dotychczasowych tendencji na rynku kredytów konsumpcyjnych, w tym mieszkaniowych, oraz kapitałowym" - dodaje MF.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)