Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
MFW o PKB Polski. Publikacja nowych danych

MFW o PKB Polski. Publikacja nowych danych

Fot. Shutterstock/Drop of Light

Ważne prognozy dla polskiej gospodarki. Ekonomiści MFW zakładają, że PKB Polski w 2017 r. może sięgnąć 3,6 proc., a deficyt sektora general government czyli instytucji rządowych i samorządowych - 2,9 proc.

"Realny wzrost PKB w 2017 r. przyspieszy do 3,6 proc. wspierany przez silniejszą absorpcję środków unijnych, solidną konsumpcję indywidualną i umiarkowane odbicie inwestycji prywatnych ze względu na wspierający popyt zewnętrzny" - napisano.

"W średnim terminie niekorzystne tendencje demograficzne, wpłyną na dynamikę zatrudnienia i ściągną tempo wzrostu PKB do poziomu potencjalnego, czyli ok. 2,7 proc. przed 2022 rokiem, pomimo umiarkowanej poprawy w inwestycjach i wzrostu ogólnej wydajności produkcji" - dodano.

Ekonomiści MFW prognozują, że deficyt sektora general government wyniesie w 2017 roku 2,9 proc.

Wzrost stóp procentowych. Bomba kredytowa gorsza od franków?

"Z deficytem budżetowym na poziomie prawie 3 proc. PKB, priorytetem polityki fiskalnej jest uniknięcie przekroczenia limitu wyznaczonego przez procedurę nadmiernego deficytu i rozpoczęcie konsolidacji w jak najszybszym terminie, by skorzystać z obecnego momentu cyklu, by osiągnąć średnioterminowy cel deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB" - napisali.

prognoza, mfw, pkb polski
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bell
2017-08-03 18:04
A teraz sobie wyobraźcie ile byśmy mieli PKB gdyby banki i supermarkety płaciły podatki jak my. Ile pieniędzy zostałoby gdyby przewalutowano po kursie sprawiedliwym złodziejskie kredyty frankowe jak na Węgrzech. Ile kasy wyparowuje z Polski co miesiąc...
NBP
2017-07-25 20:42
Jak zwykle nas niedocenili
NBP
2017-07-25 20:42
Jak zwykle nas niedocenili
Pokaż wszystkie komentarze (6)