Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFW: spadek PKB Ukrainy sięgnie 9 procent

0
Podziel się

Według nowej oceny, wojna z Rosją wywarła większy niż przewidywano wpływ na gospodarkę kraju.

MFW: spadek PKB Ukrainy sięgnie 9 procent
bDTkzPoB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że w tym roku PKB Ukrainy spadnie o 9 proc. - wynika z opublikowanego w niedzielę komunikatu misji MFW. W kwietniu MFW prognozował, że ukraińska gospodarka skurczy się w 2015 roku o 5,5 proc., a w 2016 wzrośnie o 2 proc.

Na zdjęciu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że zgodnie z nową oceną MFW konflikt na wschodzie Ukrainy wywarł większy niż przewidywano wpływ na gospodarkę kraju w pierwszym kwartale bieżącego roku i dlatego misja Funduszu pracująca w Kijowie musiała zrewidować swoją prognozę.

bDTkzPoD

MFW przewiduje, że na koniec roku inflacja wyniesie na Ukrainie 46 proc. Przyspieszenie inflacji jest uwarunkowane głównie przez istotną dewaluację kursu hrywny w lutym, a także przez konieczne podwyższenie cen na nośniki energii - napisano w komunikacie MFW.

Równocześnie MFW odnotowuje, że w ostatnich miesiącach stopniowo pojawiają się oznaki stabilizacji ekonomicznej. Rynek walutowy w ostatnim czasie pozostaje stabilny. Międzynarodowe rezerwy brutto Ukrainy choć wciąż są dosyć niskie, to na koniec kwietnia wzrosły do 9,6 mld dolarów. Odbudowywane są też depozyty w bankach w narodowej walucie - stwierdza MFW.

Walki na wschodzie Ukrainy nie ustają

W niedzielę zginęły co najmniej 4 osoby. W Marince pod Donieckiem separatyści całą dobę ostrzeliwują ukraińskie wojska. Zginęło tam co najmniej 2 żołnierzy, 1 został ranny. Ukraińcom udaje się odpierać ataki bojówkarzy.

Walki trwają także w innych miejscach Zagłębia Donieckiego, między innymi, koło Szczastia, Triochizbenki i Stanicy Ługańskiej.

bDTkzPoJ

W tej ostatniej miejscowości zginęło 2 cywilów, którzy weszli na rozciągnięty drut podłączony do granatu, który eksplodował w wyniku pociągnięcia linki. Na miejscu zginął 55-letni ojciec i 14-letni syn. Drugi syn przeżył. Minionej doby na wschodzie Ukrainy zginął 1 wojskowy, 1 został ranny.

Czytaj więcej w Money.pl

bDTkzPpe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)