Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW - powoli przyspieszamy

0
Podziel się:

Szefowa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce Susan Schadler pozytywnie oceniła podjętą przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę próbę reformy finansów publicznych. Przedstawiciele MFW twierdzą również, że polska gospodarka zaczyna powoli przyspieszać, co jest zasługą rosnącej konsumpcji i bardzo silnego eksportu

Szefowa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce Susan Schadler pozytywnie oceniła podjętą przez ministra finansów Grzegorza Kołodkę próbę reformy finansów publicznych, choć uznała, że jeszcze brak szczegółów programu.

"MFW pozytywnie ocenia projekt reformy finansów publicznych ministra finansów, chociaż brak szczegółów" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowującej misję MFW w Polsce Susan Schadler.

Pod koniec lutego minister finansów przedstawił projekt naprawy finansów państwa. Zakłada on likwidację większości ulg i zwolnień podatkowych, a w zamian obniżkę stawek podatkowych.

"Pozytywnie przyjmujemy początek konstruktywnej reformy fiskalnej. Popieramy strategię polegającą na obniżce podatków i likwidacji ulg jak również działania mające na celu stworzenie norm prawnych zmierzających do ograniczenia wydatków budżetowych" - powiedziała szefowa misji.

Minister finansów zapowiedział likwidację kilku funduszy i agencji rządowych oraz zamierza podjąć działania mające na celu uszczelnienia systemu emerytur rolniczych.

Jednak MFW ostrzega, że deficyt sektora finansów publicznych będzie rósł i w tym roku zbliży się do 7 proc. i wyniesie 6,9 proc. PKB wobec 6,4 proc. PKB prognozowanych przez rząd. Dług publiczny ma przekroczyć 50 proc. i wyniesie 52 proc. PKB.

"Bez zmiany polityki fiskalnej deficyt może gwałtownie wzrosnąć i dług publiczny może osiągnąć konstytucyjną barierę 60 proc. PKB. Budżetowe priorytety powinny zostać przeorientowane na finansowanie działań związanych z uczestnictwem w UE" - napisał Fundusz w komunikacie.

OŻYWIENIE NADCHODZI, ALE MNIEJSZE NIŻ SPODZIEWA SIĘ RZĄD

Przedstawiciele MFW twierdzą, że polska gospodarka zaczyna powoli przyspieszać, co jest zasługą rosnącej konsumpcji i bardzo silnego eksportu. MFW uważa jednak, że marzenia o powrocie na ścieżkę dynamicznego wzrostu zgodnego z trendem są jeszcze odległe.

"Widzimy poprawę wzrostu polskiej gospodarki wspieranego eksportem i konsumpcją prywatną" - powiedziała Susan Schadler.

"Export wykorzystując pewne osłabienie polskiej waluty powinien kontynuować wzrost" - dodała.

Eksport od kilku miesięcy rośnie o około 30 proc. w ujęciu rocznym, a przedstawiciele RPP oceniają, że jego wzrost w tym roku powinien wynieść około 10 proc. średniorocznie.

W sumie MFW ocenia, że PKB wzrośnie o około 2,75 proc., czyli mniej niż zakłada to resort finansów, który twierdzi, że wzrost przyspieszy do 3,5 proc., ale więcej niż szacuje to NBP, który ocenia wzrost na 2,5 proc. PKB.

W 2004 roku PKB może wzrosnąć, według MFW, o około 4 proc.

"Wszystko jeszcze zależy od tego, jak ukształtuje się sytuacja w Niemczech, jaki będzie efekt ewentualnej wojny oraz jak ukształtują się ceny ropy" - powiedziała przedstawicielka MFW.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)