Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Microsoft zyska na karze?

0
Podziel się:

Kara 1,52 mld dolarów dla Microsoftu w sporze dotyczącym formatu mp3 wznieciła w Europie dyskusję o patentach na oprogramowanie.

Microsoft zyska na karze?
(PAP / EPA)

Kara 1,52 mld dolarów dla Microsoftu w sporze dotyczącym format MP3 wznieciła w Europie dyskusję o patentach na oprogramowanie.

W zeszłym tygodniu amerykański sąd przychylił się do pozwu Alcatel-Lucent. Francuski koncern zarzuca największemu producentowi oprogramowania naruszenie praw patentowych do formatu mp3. Popularna technologia pozwala na kompresowanie plików muzycznych i rozpowszechnianie ich w internecie.

Słono zapłacą za mp3?

Analitycy japońskiego instytutu Nomura są zdania, że Alcatel-Lucent pozwie także innych użytkowników formatu. Pozew mogą otrzymać znane firmy jak Apple, Hewlett-Packard, Toshiba lub Intel. Alcatel-Lucent nie chciał się wypowiadać na ten temat.

Jednak eksperci są zdania, że orzeczenie może mieć daleko idące konsekwencje. „Wyrok pokazuje, że szczególnie w zakresie produktów składających się z setek opatentowanych technologii, pozew dotyczący pojedynczego patentu może zablokować cały rynek”, powiedział Joachim Jakobs, rzecznik Free Software Foundation Europe (FSFE).

Jak zareaguje UE?

Branża obserwuje z zainteresowaniem dalszy przebieg procesu, ponieważ Microsoft, który sam jest orędownikiem praw patentowych, chce, aby sprawa została rozstrzygnięta przez sąd najwyższej instancji.

Orzeczenie takie znalazłoby podatny grunt w Europie, gdzie już od lat toczy się zagorzały spór wokół wprowadzenia regulacji patentowych wzorowanych na modelu amerykańskim.

Obecnie w UE trudniej jest opatentować oprogramowanie niż w USA. W Europie nie można opatentować samego pomysłu programu bez „wkładu technicznego”. Powodem takiej praktyki jest idea, aby patenty służyły ochronie wynalazków technicznych, bez ograniczania wymiany intelektualnej oraz bez wprowadzania bezterminowego monopolu na pomysły dotyczące produktów.

W roku 2002 Komisja UE złożyła projekt wytycznych, które zdaniem przeciwników patentowania oprogramowania, otwierają właśnie ku temu drogę.

Po trwającej kilka lat debacie Parlament Europejski odrzucił projekt, jednak przeciwnicy patentowania oprogramowania wietrzą już kolejne niebezpieczeństwo. Komisja UE chce zunifikowania sądownictwa patentowego. W przyszłości o przyznawaniu patentów miałby decydować Europejski Sąd Patentowy. Według krytyków istnieje niebezpieczeństwo, że sąd taki byłby ściśle powiązany z Europejskim Urzędem Patentowym, które to odpowiedzialny jest za dużą liczbę patentów oprogramowania.

| Spór wokół formatu MP3 |
| --- |
| Technologia: Format MP3 pozwala na dużą kompresję plików muzycznych. Podczas kompresji usuwane są niesłyszalne dla ludzkiego ucha wysokie tony. Wynalazcy: Format MP3 wynaleziony został w instytucie Fraunhofer. Tam większości firm nabywła licencję na stosowania formatu. Jednak instytut współpracował później z AT&Bell Labs oraz z koncernem Thomson. Prawa koncernu Bell znajdują się jak dotąd w rękach Lucent. *Oskarżony: *Microsoft usiadł dobrowolnie na ławie oskarżonych. Koncern, który sam jest orędownikiem prawa patentowego dla oprogramowania, chciał osiągnąć w ten sposób bezpieczeństwo prawne. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)