Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mfw
26.06.2014 18:50

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę wzrostu dla Polski

Fundusz dostrzegł między innymi skutki przeprowadzonych ostatnio zmian w systemie emerytalnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Prognoza wzrostu została podwyższona - w latach 2014-2015 PKB Polski wzrośnie odpowiednio o 3,3 i 3,5 proc. Jednak Rada Wykonawcza ostrzegła przed zewnętrznymi ryzykami jak geopolityczne napięcia i słabszy wzrost w eurolandzie.

[Na zdjęciu szefowa MFW Christine Lagarde]

W opublikowanym dziś raporcie, przygotowanym w ramach dorocznego przeglądu Polski, MFW stwierdził, że po spowolnieniu w latach 2012-2013, _ prognozy wskazują na trwałe ożywienie _, odnotowując jednocześnie, że _ zewnętrzne ryzyka, w tym geopolityczne napięcia, zacieśnienie globalnych warunków finansowych i wolniejszy wzrost w krajach eurolandu, z którymi Polska się silnie handlowo i finansowo powiązana - pozostają podwyższone _.

Po osłabnięciu do 1,6 proc. w 2013 roku, wywołanym spowolnieniem w krajach rdzenia strefy euro, polska gospodarka zaczęła się umacniać i wzrost przyspieszył do 3,4 proc. w pierwszym kwartale br. rok do roku, napędzany poprawą warunków w krajach będących głównymi partnerami handlowymi Polski oraz ożywieniem popytu krajowego.

MFW prognozuje, że w 2014 roku polski wzrost osiągnie 3,3 proc., a w 2015 roku - 3,5 proc. W swym wiosennym raporcie _ World Economic Outlook _, MFW prognozował wcześniej, że PKB Polski w latach 2014-2015 wyniesie odpowiednio 3,1 i 3,3 proc. _ Ale silne związki handlowe i finansowe z rdzeniem strefy euro sprawiają, że wzrost jest narażony na szoki _ - dodano w raporcie.

Według ekspertów MFW, wychodzenie USA z niekonwencjonalnej polityki monetarnej (czyli ograniczanie antykryzysowego programu skupu obligacji przez FED) jak dotychczas, miało ograniczony wpływ na polskie rynki finansowe. Niemniej MFW ostrzega, że _ dalsze zaostrzenie globalnych warunków finansowych mogłoby doprowadzić do odpływu kapitału i wzrostu stóp procentowych, podobnie jak wzrost napięć geopolitycznych wokół Rosji i Ukrainy _. _ Elastyczna linia kredytowa (przyznana Polsce przez MFW w styczniu 2013 r. na dwa lata w kwocie 33,8 mld USD) pomaga złagodzić te zagrożenia _ - dodaje MFW.

W raporcie zauważono, mimo przyspieszenia gospodarczego w Polsce, inflacja utrzymuje się na niskim poziomie, znacznie poniżej poziomu docelowego i spadła w maju rok do roku do 0,2 proc. Natomiast dzięki dodatniemu bilansowi handlowemu w 2013 r., deficyt na rachunku obrotów bieżących zmniejszył się do najniższego poziomu w ponad dekady.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie według prognoz w 2014 r. do poziomu 3,3 proc. PKB z 4,3 proc. w 2013 r.

Rada Wykonawcza MFW zarekomendowała _ wyważone _ tempo konsolidacji fiskalnej w średnim okresie, tak by obniżyć deficyt, ale bez nadmiernego odbicia na wzroście. Fundusz dostrzega skutki przeprowadzonych ostatnio zmian w systemie emerytalnym, które znalazły wyraz w poprawie wskaźników fiskalnych; jednocześnie rada wezwała polskie władze do dalszych reform.

Rada za właściwą uznała politykę monetarną w kontekście ograniczonej presji inflacyjnej i niskiej inflacji w strefie euro. Ale zarekomendowała _ podwyższoną czujność _, gdyż stopy mogą być ponownie obniżone, w razie osłabienia wzrostu lub prognoz wskazujących utrzymywanie się inflacji poniżej celu w przedłużonym okresie.

Pochwaliła też odporność polskiego sektora bankowego, który cechuje właściwa kapitalizacja, płynność i rentowność. Niemniej rada wezwała do wzmocnienia nadzoru finansowego, by kontrolować sytuację w zakresie kredytów zagrożonych. Wezwała też do wdrożenia przepisów dotyczących nadzoru makroostrożnościowego oraz uporządkowanej likwidacji banków.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: mfw, międzynarodowy fundusz walutowy, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz