Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mieszkańcy Krakowa głosują podwójnie

Inicjatorem przeprowadzenia referendum dotyczącego zorganizowania przez Kraków igrzysk olimpijskich był prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CC/Wikimedia)

Krakowianie - oprócz wyborów do Europarlamentu - głosują w referendum, w którym odpowiedzą na cztery pytania, m.in. dotyczące organizacji w mieście Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Głosowanie, które odbywa się równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego, zakończy się o godz. 21.

W referendum mieszkańcy wypowiedzą się także na temat budowy metra, stworzenia systemu monitoringu wizyjnego oraz przeznaczenia większych środków budżetowych na budowę ścieżek rowerowych.

Do udziału w referendum uprawnionych jest ponad 580 tys. mieszkańców. Są to osoby zameldowane w Krakowie oraz wyborcy, którzy dopisali się do listy uprawnionych udowadniając swój związek z Krakowem. Z takiego prawa skorzystało około 4 tys. osób.

Głosować można w 448 obwodowych komisjach ds. referendum, które zlokalizowano w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu. Wyniki głosowania powinny być znane w poniedziałek.

Żeby referendum w Krakowie było ważne i wiążące dla władz miasta, zagłosować musi co najmniej 30 proc. uprawnionych, czyli blisko 175 tys. osób. Wynik będzie rozstrzygający, jeżeli za jednym z pytań w referendum oddanych zostanie więcej niż połowa ważnych głosów.

Inicjatorem przeprowadzenia referendum lokalnego dotyczącego zorganizowania przez Kraków igrzysk był prezydent miasta Jacek Majchrowski.

W tej sprawie krakowscy radni przyjęli na początku kwietnia uchwałę. Do pytania o zimowe igrzyska: _ czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.? _ dodano także trzy inne pytania: _ Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie? _, _ Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście? _ oraz _ Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych? _.

O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

Olimpiada za grube miliardy

Jeśli zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się w 2022 r. w Krakowie, to będą kosztowały około 21 mld zł - łącznie z inwestycjami infrastrukturalnymi finansowanymi z budżetu państwa, których Kraków od lat nie może się doczekać.

16 mld zł Kraków dostanie z budżetu państwa, a 3 mld zł z MKOl. Na pozostałe 2 mld zł będą musiały złożyć się samorządy, na terenie których planowane są igrzyska. Większość wydatków potrzebna jest na infrastrukturę komunikacyjną: ok. 3 mld - trasa S7 na odcinku od woj. świętokrzyskiego do węzła igołomskiego; ok. 2 mld - ciąg tras zwierzynieckiej i pychowickiej, ok. 1,7 mld - modernizacja "zakopianki" od Rdzawki do Zakopanego, ok. 1 mld zł - trasa łagiewnicka, razem z linią szybkiego tramwaju, 500 mln zł - rozbudowa lotniska w Balicach, 70 mln zł - budowa węzła autostradowego Olszanica.

Budowa i przygotowanie istniejących aren sportowych w Krakowie do wymogów olimpiady pochłonie ok. 650 mln zł: ok. 400 mln zł hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach, ok. 190 mln zł budowa hali do łyżwiarstwa szybkiego przy Akademii Wychowania Fizycznego, ok. 40 mln zł budowa mniejszej hali lodowej przy AWF, ok. 15 mln zł - dostosowanie stadionu Wisły. Wioska olimpijska to kolejne prawie 250 mln zł (połowę tej kwoty ma wyłożyć inwestor prywatny).

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie do 21. Głos można oddać w ponad 27 tysięcy lokali wyborczych. Polacy wybierają 51 eurodeputowanych.
Pierwsze referendum w historii Krakowa Uprawnionych do głosowanie jest ponad 580 tysięcy osób.
Tagi: wybory do parlamentu europejskiego, wybory, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz