Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mieszkanie Plus. Pierwsze budynki jeszcze w tym roku

Mieszkanie Plus. Pierwsze budynki jeszcze w tym roku

Pierwsze budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powinny powstać jeszcze w tym roku, rozpocznie się też budowa kolejnych lokali mieszkaniowych - powiedział w czwartek w TVP Info wiceszef MIB Kazimierz Smoliński.

- Pierwsze budynki powinny powstać jeszcze w tym roku - mówił wiceminister. - Z ubiegłorocznych umów mamy dwa miasta: Jarocin i Biała Podlaska. Natomiast jest ponad 60 umów podpisanych z samorządami, co na dzisiaj stwarza możliwość powstania 16 tys. mieszkań. Jestem przekonany, że w tym roku rozpoczną się budowy tych mieszkań - podkreślił.

Poinformował też, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął nowy projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. - Za chwilę on trafi na Komitet Stały i powinien być przyjęty przez rząd, co od razu pozwoli go skierować do Sejmu - mówił Smoliński.

Projekt przewiduje m.in., że powstanie bank ziemi, który zbierze wszystkie grunty Skarbu Państwa nadające się pod zabudowę mieszkaniową, a także będzie mógł np. finansować budownictwo, uzbrajanie gruntów czy termomodernizację.

- Mamy ok. 50 proc. mieszkań w Polsce nieocieplonych. M.in. smog jest też efektem tego, że palimy za dużo, bo mamy nieocieplone mieszkania - zaznaczył Smoliński.

Wiceminister przekazał również, że resort infrastruktury i budownictwa kończy prace nad zmianą prawa spółdzielczego i nowelizacją ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego, które mają pomóc w realizacji programu Mieszkanie Plus.

Jak mówił, że projekt noweli ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego jest na końcowym etapie konsultacji i w marcu powinien trafić do Sejmu. Realizuje on m.in. wszystkie zalecenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

- On nie jest rewolucyjny, bo nam spieszy się, żeby wprowadzić te przepisy, które są nam potrzebne do Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli Mieszkanie Plus. Dlatego zmiany głównie zmierzają do zrealizowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówił Smoliński.

W lutym 2015 r. TK rozpatrzył wniosek grupy posłów dot. uznania za niezgodne z konstytucją niektórych przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego.

Trybunał m.in. zobowiązał Sejm do nowelizacji i doprecyzowania przepisów dot. sytuacji właścicieli lokali w budynkach administrowanych przez spółdzielnie, którzy nie są członkami spółdzielni. TK uznał te przepisy za niekorzystne dla tej grupy lokatorów. Według TK właściciele spółdzielczych mieszkań, którzy nie są członkami spółdzielni, powinni mieć dużo większe prawo do informacji, w tym m.in. możliwość wglądu do dokumentów związanych z zarządzaniem ich budynkiem.

prawo, pap, gospodarka, budownictwo, mieszkania, tk, smoliński, mib, mieszkanie plus
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Nuki
2017-04-18 21:35
Gratulacje , bloki będą a nie będzie miał kto mieszkać, już to widziałem w małych miejscowościach, teraz stoją puste i popadają w ruinę
Z UK
2017-02-24 11:20
POLSKA ROBI SIE JEDNYM Z LEPSZYCH KRAJOW DO ZYCIA W EUROPIE TO MOJA OPINIA PO 10 LETNIM POBYCIE W UK NO MOZE CZECHY BYM JESZCZE TAM DORZUCIL ZA DUZA WOLNOSC OSOBISTA.
Głupota PIS
2017-02-24 10:21
kolejna głupota PIS. komu potrzebne te mieszkania i kto zapłaci 1000 zł czynszu miesięcznie ? Starych nie stać, młodych coraz mniej - bo wolą pracować za granicą. Więc dla kogo ? Dla ukrów, którzy zarobią po 1,4 tys. zł miesiecznie ?
Pokaż wszystkie komentarze (9)