Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mieszkanie Plus. Pierwsze budynki jeszcze w tym roku

9
Podziel się

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął nowy projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. Przewiduje m.in., że powstanie bank ziemi, który zbierze wszystkie grunty Skarbu Państwa nadające się pod zabudowę mieszkaniową

Mieszkanie Plus. Pierwsze budynki jeszcze w tym roku
bEhcpDPF

Pierwsze budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powinny powstać jeszcze w tym roku, rozpocznie się też budowa kolejnych lokali mieszkaniowych - powiedział w czwartek w TVP Info wiceszef MIB Kazimierz Smoliński.

- Pierwsze budynki powinny powstać jeszcze w tym roku - mówił wiceminister. - Z ubiegłorocznych umów mamy dwa miasta: Jarocin i Biała Podlaska. Natomiast jest ponad 60 umów podpisanych z samorządami, co na dzisiaj stwarza możliwość powstania 16 tys. mieszkań. Jestem przekonany, że w tym roku rozpoczną się budowy tych mieszkań - podkreślił.

Poinformował też, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął nowy projekt o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. - Za chwilę on trafi na Komitet Stały i powinien być przyjęty przez rząd, co od razu pozwoli go skierować do Sejmu - mówił Smoliński.

bEhcpDPH

Projekt przewiduje m.in., że powstanie bank ziemi, który zbierze wszystkie grunty Skarbu Państwa nadające się pod zabudowę mieszkaniową, a także będzie mógł np. finansować budownictwo, uzbrajanie gruntów czy termomodernizację.

- Mamy ok. 50 proc. mieszkań w Polsce nieocieplonych. M.in. smog jest też efektem tego, że palimy za dużo, bo mamy nieocieplone mieszkania - zaznaczył Smoliński.

Wiceminister przekazał również, że resort infrastruktury i budownictwa kończy prace nad zmianą prawa spółdzielczego i nowelizacją ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego, które mają pomóc w realizacji programu Mieszkanie Plus.

Jak mówił, że projekt noweli ustawy o wspieraniu budownictwa społecznego jest na końcowym etapie konsultacji i w marcu powinien trafić do Sejmu. Realizuje on m.in. wszystkie zalecenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

bEhcpDPN

- On nie jest rewolucyjny, bo nam spieszy się, żeby wprowadzić te przepisy, które są nam potrzebne do Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli Mieszkanie Plus. Dlatego zmiany głównie zmierzają do zrealizowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - mówił Smoliński.

W lutym 2015 r. TK rozpatrzył wniosek grupy posłów dot. uznania za niezgodne z konstytucją niektórych przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych i Prawa spółdzielczego.

Trybunał m.in. zobowiązał Sejm do nowelizacji i doprecyzowania przepisów dot. sytuacji właścicieli lokali w budynkach administrowanych przez spółdzielnie, którzy nie są członkami spółdzielni. TK uznał te przepisy za niekorzystne dla tej grupy lokatorów. Według TK właściciele spółdzielczych mieszkań, którzy nie są członkami spółdzielni, powinni mieć dużo większe prawo do informacji, w tym m.in. możliwość wglądu do dokumentów związanych z zarządzaniem ich budynkiem.

bEhcpDQi
gospodarka
prawo
budownictwo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Nuki
4 lata temu
Gratulacje , bloki będą a nie będzie miał kto mieszkać, już to widziałem w małych miejscowościach, teraz stoją puste i popadają w ruinę
Z UK
4 lata temu
POLSKA ROBI SIE JEDNYM Z LEPSZYCH KRAJOW DO ZYCIA W EUROPIE TO MOJA OPINIA PO 10 LETNIM POBYCIE W UK NO MOZE CZECHY BYM JESZCZE TAM DORZUCIL ZA DUZA WOLNOSC OSOBISTA.
Głupota PIS
4 lata temu
kolejna głupota PIS. komu potrzebne te mieszkania i kto zapłaci 1000 zł czynszu miesięcznie ? Starych nie stać, młodych coraz mniej - bo wolą pracować za granicą. Więc dla kogo ? Dla ukrów, którzy zarobią po 1,4 tys. zł miesiecznie ?
bEhcpDQj
koc
4 lata temu
Tanie mieszkanie już było i nazywało się TBS. Okazało się że po kilku latach te domy się sypią i służą do zarabiania dziwnym prezesom którzy nigdy nie przeznaczyli 10zł na utrzymanie budynku.
ja
4 lata temu
Mieszkanie można kupić. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Dlatego powstała książka „Emeryytura nie jset Ci potrezbna”, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości