Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mieszkanie+ nabiera kształtów. Sprawdź, ile wyniesie czynsz

24
Podziel się

Czynsz normowany będzie znacznie niższy niż rynkowy.

Czynsz normowany będzie znacznie niższy niż rynkowy
Czynsz normowany będzie znacznie niższy niż rynkowy
bDAqjaut

Przykładowy, średni czynsz w woj. mazowieckim dla 50-metrowego mieszkania wyniesie 2,1 tys. zł. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący wysokości czynszów w programie Mieszkanie+ skierowano do konsultacji - poinformował resort infrastruktury i budownictwa.

Projekt, zgodnie z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), określa maksymalny czynsz normowany dla najmu bez opcji dojścia do własności, maksymalną wysokość comiesięcznej raty za cenę mieszkania przy założeniu 30-letniego terminu spłat oraz maksymalną cenę jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania na wynajem.

Projekt zawiera przybliżone wartości czynszu dla poszczególnych województw.

bDAqjauv
Mieszkanie+. Ile zapłacimy za czynsz?
Województwo Cena mieszkania o powierzchni 50 m kw. Cena za 1 m kw.
Podlaskie 1 350 zł 27 zł
Kujawsko-pomorskie 1 150 zł 23 zł
Pomorskie 1 850 zł 37 zł
Lubuskie 1 250 zł 25 zł
Śląskie 1 650 zł 33 zł
Świętokrzyskie 1 150 zł 23 zł
Małopolskie 1 900 zł 38 zł
Lubelskie 1 750 zł 35 zł
Łódzkie 1 350 zł 27 zł
Warmińsko-mazurskie 1 050 zł 21 zł
Opolskie 1 250 zł 25 zł
Wielkopolskie 1 650 zł 33 zł
Podkarpackie 1 200 zł 24 zł
Zachodniopomorskie 1 500 zł 30 zł
Mazowieckie 2 100 zł 42 zł
Dolnośląskie 1 650 zł 33 zł

Wartości te zostaną ustalone przy uwzględnieniu ceny 1 m kw. nieruchomości budowlanej, kosztów budowy 1 m kw., wartości 1 m kw. powierzchni odtworzeniowej mieszkania, średniego miesięcznego wynagrodzenia, kosztów administracyjnych oraz dochodu operatora mieszkaniowego. Wysokość tych wartości będzie zróżnicowana w zależności od lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.

W projekcie koszt budowy 1 m kw. został przyjęty jako 2,5 tys. zł, zaś dla miasta będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa - na poziomie 3 tys. zł.

Zobacz także: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?
bDAqjauB

W projekcie przyjęto m.in., że koszt budowy zostaje powiększony o 20 proc. w związku z kosztami budowy niezbędnej infrastruktury technicznej, parkingów, urządzenia zieleni oraz budowy przestrzeni wspólnych.

Ponadto średnie miesięczne wynagrodzenie będzie określane zgodnie z danymi GUS.

Czynsz normowany będzie znacznie niższy niż rynkowy

Jako przykład MIB podało sposób wyliczenia kwoty bazowej do wyliczenia czynszów mieszkań w Białymstoku. Koszt budowy 1 m kw., powiększony o 20 proc. (budowa przestrzeni wspólnych, parkingów, placów zabaw) - to 3 tys. 600 zł, wartość 1 m kw. powierzchni odtworzeniowej mieszkania to 4 tys. 268 zł, a średnie miesięczne wynagrodzenie w regionie to 3 tys. 719 zł, co daje średnią arytmetyczną w wysokości 3 tys. 862,33 zł.

bDAqjauC

Kwota ta jest uzupełniana o cenę 1 m kw. gruntu budowlanego, która wynosi średnio 239 zł, a to daje w sumie 4 tys. 101,33 zł. Po powiększeniu o 10 proc. na rzecz kosztów administracyjnych, kwota ta wyniesie 4 tys. 511, 47 zł, a po kolejnym powiększeniu o 10 proc. (zysk dla inwestora) kwota bazowa dla obliczeń wyniosła 4 tys. 962,61 zł.

Jak wynika z dokumentów dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej, projekt w czwartek został przesłany do uzgodnień międzyresortowych. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Ponad 10 tys. mieszkań

Program Mieszkanie+ składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku sierpnia ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

bDAqjauD

W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Resort zakłada, że pierwsze budynki mieszkalne w regulowanym ustawą o KZN programie Mieszkanie+ na gruntach Skarbu Państwa włączonych do zasobu powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza wcześniejszej realizacji.

bDAqjauE

Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit

bDAqjauW
gospodarka
budownictwo
Źródło:
KOMENTARZE
(24)
Waldemar
3 lata temu
To już lepiej wziąć kredyt i kupić sobie takie mieszkanie przynajmniej po 30 latach będzie moje.
Anastazja
3 lata temu
A podobno miało być od 10 do 20 zl za metr... Więc ani dla mniej zarabiających ani dla większych rodzin biorąc pod uwagę fakt że większość mieszkań z tych co już budują ma około 50 metrów
Jan s.
3 lata temu
Przecież to jest rzadowa propagandą budynków mieszkaniami dużo stoi pustych bo cz zwykłego kowalskiego przy takich zarobkach stać na te 50 metrow
bDAqjauX
Wachu
3 lata temu
50 metrów i 1600 zł za wynajem plus opłaty ha ha ha dobre a kredyt na takie mieszkanie to 500/600 zł plus w obu przypadkach rachunki na kogo bedzie stac
Paweł Buc
3 lata temu
Z tego wynika ze czynsz nie spada poniżej 1000. Ja u siebie płacę z tv i mediami 700-800 zl. To jakiś żart?? Kogo będzie na to stać. To juz lepiej dom zacząć budować. Dom jest tańszy w eksploatacji. Masakra.I to ma być tanio?
...
Następna strona