Notowania

inwestycje
26.11.2018 20:02

Miliard złotych dla Balic. Ministerstwo przyjęło Plan Generalny dla Kraków Airport

Inwestycje o wartości około 1 mld zł do 2036 r. zakłada przyjęty przez Ministerstwo Infrastruktury Plan Generalny dla portu lotniczego w Krakowie-Balicach. Według resortu dzięki temu powstanie ok. 10 tys. miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alquiler de Coches/filckr (CC BY 2.0))

Plan Generalny to dokument, który wyznacza kierunki rozwoju krakowskiego portu lotniczego w ciągu najbliższych dwudziestu lat w zakresie zgodności z polityką transportową kraju.

Plan został zatwierdzony 26 listopada 2018 r. przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Wartość planowanych inwestycji to około miliard złotych. Dla Krakowa i Małopolski ma oznaczać ok. 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie.

Głównym zadaniem inwestycyjnym realizowanym w ramach Planu Generalnego jest budowa nowej drogi startowej o długości 2800 m.

Zadania zaplanowane do 2036 roku uwzględniają też rozwój siatki połączeń i ruchu lotniczego w Polsce, który będzie również efektem powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- To ważna chwila w historii lotniska Kraków-Balice. Bardzo się cieszę, że dzięki zaangażowaniu i determinacji zarządu Kraków Airport wraz z zespołem krakowskiego lotniska udało się doprowadzić do momentu, w którym możliwe jest podpisanie Planu Generalnego - powiedział Andrzej Adamczyk.

- Rozwój lotnictwa w Polsce następuje dynamicznie, a prognozy wzrostu są optymistyczne. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w rozwój transportu lotniczego opłacą się Polsce, a pasażerowie będą zadowoleni z nowych możliwości oferowanych im przez polskie lotniska - dodał.

- W ciągu najbliższych 20 lat Kraków Airport będzie nadal największym portem regionalnym w Polsce, a krakowskie lotnisko będzie dążyć do pełnienia roli lidera wśród europejskich portów regionalnych ze względu na najwyższą jakość obsługi pasażerów - zapowiedział minister.

Jak podaje resort w 2036 r. Kraków Airport będzie portem regionalnym, obsługującym głównie połączenia europejskie, realizowane przez przewoźników wykorzystujących przede wszystkim samoloty kodu C, czyli statki powietrzne najczęściej latające do/z Krakowa.

Rozbudowany zostanie terminal pasażerski. We wrześniu 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą projektu. Projektant przedstawi trzy warianty koncepcji rozbudowy terminalu; po ich analizie podjęta zostanie decyzja o wyborze finalnego rozwiązania. Rozbudowa terminalu pociąga za sobą zmiany na płycie postojowej lotniska, konieczne jest bowiem powiązanie inwestycji w logiczną całość z infrastrukturą zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i w zastrzeżonej.

Na płycie postojowej docelowo będzie ok. 35 stanowisk dla samolotów kodu C. Oecnie są 22 takie stanowiska. W 2017 r. rozpoczął się remont najstarszej, południowo-zachodniej części płaszczyzny postojowej samolotów, rozbudowywana jest również płaszczyzna w części północnej. Zadania realizowane są etapowo, tak by ograniczyć wpływ prowadzonego remontu na bieżącą obsługę statków powietrznych.

Jak informuje resort, zgodnie z Planem Generalnym zostanie zmieniona lokalizacja terminalu cargo, będzie on zbudowany bezpośrednio przy obecnej DW 774. Poprawi to dojazd do niego zwłaszcza samochodom ciężarowym, które nie będą już włączać się w wewnętrzny układ komunikacyjny lotniska przy terminalu pasażerskim.

W listopadzie 2018 r. podpisano umowę na opracowanie koncepcji budowy nowego terminalu cargo. Zgodnie z Planem Generalnym ładunki cargo, jak do tej pory, będą obsługiwane głównie samolotami rejsowymi, a operacje cargo będą stanowiły niewielki odsetek lotów wykonywanych z krakowskiego lotniska, przypomina resort.

Kraków Airport obsługuje ponad 6 mln pasażerów w ciągu roku. 24 przewoźników oferuje ponad 120 bezpośrednich połączeń regularnych prosto z Krakowa na cztery kontynenty do: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Kraków Airport jest członkiem Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI) oraz Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, budownictwo, nieruchomości, transport, logistyka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2018

TaskTo taksiarze z lotniska się ucieszą. Będą kroić jeszcze więcej kasy bo przemiał na lotnisku będzie a. Teraz kasują 200 PLN za transport do centrum a … Czytaj całość

26-11-2018

kazek_w ciągu najbliższych 20 lat większość polityków obiecujących te miejsca pracy umrze, poza tym 10 tys. miejsc pracy to są stanowiska dla niewolnikow za … Czytaj całość

26-11-2018

Ponglish"Kraków Airport im. Jana Pawła II"? Ten airport jest very dobry.

Rozwiń komentarze (6)