Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Miliard ludzi żyje w slumsach wielkich metropolii

0
Podziel się:

Megamiastom na całym świecie przybywa rocznie łącznie 60 mln mieszkańców.

Miliard ludzi żyje w slumsach wielkich metropolii
(bengarrison/CC/Flickr)

Wielomilionowe molochy jak Bombaj czy Mexiko City są motorem wzrostu w krajach rozwijających się. Miasta te stwarzają jednak olbrzymie problemy i trudno nimi zarządzać.

Powietrze nie pozwala prawie na zaczerpnięcie oddechu, hałas doprowadza obłędu, auto stoi na aucie, blaszane szałasy jeden na drugim - Mexico City, 22 mln mieszkańców, drugie co do wielkości miasto świata. Scenariusz ten mógłby się powtarzać praktycznie w każdym innym kraju rozwijającym się. Mexico City należy do grona megamiast. Olbrzymie metropolie w krajach rozwijających się, skupiska biedy i przestępczości. Ale także skupiska taniej siły roboczej, zarodki postępu.

Megamiasta mają duży wpływ na rozwój państw. Poza tym przyciągają najwięcej inwestycji zagranicznych. W wyniku tego kraje rozwijające się radzą sobie wyraźnie lepiej z kryzysem gospodarczym, przyczyniając się w dużym stopniu do globalnego wzrostu gospodarczego. Tylko w tym roku państwa Ameryki Łacińskiej odnotują ponownie 5,2 proc. wzrost a rozwijające się kraje azjatyckie ponad 6 procentowy. Wpływ na to mają właśnie duże aglomeracje miejskie tych państw.

Na przykład Mexico City: Tu koncentruje się jedna trzecia produkcji gospodarczej kraju oraz większość instytucji badawczych. Stolica jest siedzibą przedsiębiorstw oraz centrów usługowych. Jednak megamiasta to także ogniska problemów socjalnych: Ubóstwo, przemoc, chaos i przede wszystkim zanieczyszczenia środowiska są tu na porządku dziennym. Niektóre metropolie mają poważne problemy z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę i walką ze smogiem.

Planiści nie radzą sobie już ze wzrostem fali migracji do i tak przeludnionych już miast. Nie widać także końca tego globalnego trendu. Przed 35 laty w miastach żyła ponad jedna trzecia ludności. Dzisiaj w miastach żyje 3,5 mld wszystkich mieszkańców. Miliard z nich mieszka w slumsach - bez dostępu do wody, prądu czy wywozu śmieci.

Według szacunków urbanistów w 2030 roku w miastach będzie żyło dwie trzecie wszystkich mieszkańców ziemi. Megamiastom na całym świecie przybywa rocznie łącznie 60 mln mieszkańców. Jedyne, co nie rośnie w takim samym tempie, to infrastruktura tych miast.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t42464.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;chce;zmniejszyc;o;20;mln;liczbe;biednych,19,0,629523.html) Unia chce zmniejszyć o 20 mln liczbę biednych Do 2020 roku, liczba ta ma spaść ze 120 do 100 mln osób. Taki cel zawiera nowa strategia UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t41074.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/rekordowa;przepasc;miedzy;bogatymi;a;biednymi,88,0,581464.html) Rekordowa przepaść między bogatymi a biednymi Wielka Brytania ma najwyższy poziom nierówności od II wojny światowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)