Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rajd na giełdzie nabija kieszenie polskim miliarderom. Prześwietlamy portfele biznesmenów

49
Podziel się:

Pakiety akcji Sołowowa, Solorza-Żaka, Czarneckiego czy Kulczyków w rok zyskały na wartości co najmniej kilkaset milionów złotych.

Na zdjęciu Michał Sołowow - znakomity rajdowiec i biznesmen. Do niego należy m.in. grupa chemiczna Synthos.
Na zdjęciu Michał Sołowow - znakomity rajdowiec i biznesmen. Do niego należy m.in. grupa chemiczna Synthos. (PAP/Maciej Kulczyński)
bEslWxQR

Nawet 2 mld zł można było zarobić na warszawskiej giełdzie w ostatnich 12 miesiącach. Tyle właśnie zainkasował biznesmen i rajdowiec Michał Sołowow. Setki milionów złotych są też do przodu Zygmunt Solorz-Żak czy Leszek Czarnecki. Stosunkowo słabo na giełdzie radzi sobie rodzina Kulczyków.

Ostatnie 12 miesięcy to fenomenalny czas dla warszawskiej giełdy. Jej notowania znalazły się na najwyższym poziomie od 9 lat. Są takie spółki, które - jak JSW - w rok dały zarobić ponad 500 procent. Co dziesiąta co najmniej podwoiła wartość akcji (więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Żniwa na giełdzie. Ceny akcji w rok wzrosły o setki procent").

Na hossie najwięcej korzystają najbogatsi Polacy. Prześwietliliśmy portfele dziesięciu biznesmenów, wymienianych w akcjonariacie spółek z imienia i nazwiska, którzy posiadają akcje na GPW o największej wartości. Jak pokazują statystyki, w rok powiększyli swoje fortuny o setki milionów złotych, a rekordzista Sołowow - o dwa miliardy.

bEslWxQT
Ile na akcjach zarobili polscy biznesmeni? (w ostatnich 12 miesiącach)
Biznesmen Spółki Wzrost wartości akcji (w mln zł)
Michał Sołowow Synthos 1 959
Tomasz Domogała Famur 1 327
Roman Karkosik Alchemia, Impexmetal, Boryszew, Skotan, Krezus, INC 1 175
Dariusz Miłek CCC 874
Zygmunt Solorz-Żak Cyfrowy Polsat, ATM Grupa, ZE PAK 799
Leszek Czarnecki Idea Bank, Getin Noble Bank, LC Corp, Getin Holding, MW Trade 360
Krzysztof Oleksowicz Inter Cars 208
*Marek Piechocki * LPP 147
Sebastian i Dominika Kulczyk Polenergia, Ciech, Serinus Energy 100
Andrzej Olszewski Farmacol 6

źródło: money.pl

Giełdowy numer jeden i drugi najbogatszy Polak

Najlepszym giełdowym graczem wśród polskich miliarderów okazuje się być znakomity kierowca rajdowy Michał Sołowow, którego udziały w chemicznej spółce Synthos zyskały na wartości w rok prawie 2 mld zł. To tyle, ile w rok zarobiłoby 38 tys. ludzi z wypłatą na poziomie średniej krajowej (w styczniu w sektorze przedsiębiorstw przeciętna pensja wyniosła 4277 zł brutto).

Synthos to m.in. największy w Europie producent kauczuków emulsyjnych. W rękach Sołowowa jest ponad połowa udziałów firmy, które obecnie warte są prawie 5 mld zł. Dużo? To mniej niż połowa całego majątku Sołowowa, który szacowany jest na blisko 12 mld zł. Daje mu to drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków (według "Forbesa").

bEslWxQZ

Oprócz wspomnianego Synthosu, Sołowow jest jeszcze właścicielem m.in. Rovese (wcześniej Cersanit) i Barlinka (producent parkietów), które nie są notowane na giełdzie, więc trudno określić, jak zmieniła się ich wartość w ostatnim czasie.

Miliard złotych zysku na giełdzie

Oprócz Sołowowa, co najmniej miliard złotych w rok zarobiło na giełdzie jeszcze dwóch biznesmenów. Tomasz Domogała i Roman Karkosik. Pierwszy z nich ma 77 proc. akcji w spółce Famur, należącej do czołówki światowych producentów maszyn i urządzeń górniczych. Jeszcze rok temu ten pakiet udziałów wart był 615 mln zł. Teraz sięga prawie 2 mld zł, co oznacza, że ten 32-latek - nazywany menedżerem młodego pokolenia - w rankingu najbogatszych Polaków awansował z 52. na 11. miejsce.

Oczko wyżej plasuje się w rankingu najbogatszych Roman Karkosik. TOP10 zawdzięcza m.in. rosnącej wartości akcji, które w sumie w rok zyskały 1,17 mld zł. Łącznie są wyceniane na 2,6 mld zł, co oznacza, że niemal podwoiły swoją wartość.

bEslWxRa

Na tle wcześniej wymienionych biznesmenów wyróżnia go fakt, że na giełdzie nie ma tylko jednej swojej spółki. Powyżej 5 proc. udziałów posiada w aż sześciu podmiotach z GPW.

Portfel akcji spółek z GPW - Roman Karkosik
Spółki Udział w spółce Obecna wartość akcji (w mln zł) Wartość akcji rok temu (w mln zł) Zysk na akcjach (w mln zł)
Alchemia 58,94% 594,11 589,39 4,7
Impexmetal 55% 441,1 246,4 194,7
Boryszew 54,66% 1 574,35 590,35 984,0
Skotan 12,14% 4,26 4,26 0,0
Krezus 9,92% 8,91 16,94 -8,03
INC 5,99% 0,93 1,05 -0,12
SUMA: ~1 175

źródło: money.pl

Oczywiście najważniejszy dla Karkosika jest Boryszew (m.in. producent popularnego płynu do chłodnic Borygo). To jedna z największych grup przemysłowych w Polsce z zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w 14 krajach na 4 kontynentach. Grupa specjalizuje się w wytwarzaniu komponentów do produkcji samochodów oraz w przetwórstwie metali. W rok jej akcje zwiększyły wartość o prawie 1 mld zł.

bEslWxRb

Warto zauważyć, że nie wszystkie inwestycje biznesmena w ostatnim czasie dały zwrot. Spadki zaliczyły spółki Krezus i INC, ale nie uszczupliły znacząco portfela Karkosika. To stosunkowo nieduże firmy, a na dodatek do niego należy mniej niż 10 proc. ich akcji.

Miłek, Solorz-Żak i Czarnecki

Tuż za podium giełdowego rankingu plasuje się ścisła czołówka rankingu najbogatszych Polaków. Czwarte miejsce w obu zajmuje Dariusz Miłek - twórca sieci sklepów z obuwiem marki CCC, który od 13 lat jest także prezesem firmy i największym jej akcjonariuszem (28 proc.) z pakietem ponad 11 mln akcji wartych obecnie 2,4 mld zł. W ciągu roku może liczyć na nich zysk na poziomie 874 mln zł.

Tak pokaźny zysk wynika ze wzrostu kursu akcji CCC o 60 proc. To jednak niewiele w porównaniu do wystrzału notowań akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), których stopa zwrotu to 160 procent. Przełożyło się to na 295 mln zł zysku dla Zygmunta Solorza-Żaka. Król Polsatu zarobił jeszcze 11 mln zł na akcjach medialnej grupy ATM i 492 mln zł na pakiecie prawie 58 proc. udziałów w Cyfrowym Polsacie. Łącznie więc do konta maklerskiego może doliczyć 799 mln zł.

bEslWxRc

Mniej niż połowę tej kwoty jest na plusie Leszek Czarnecki. Właściciel m.in. dwóch Getinów (Getin Noble Banku i Getin Holding) nie wykorzystał w pełni hossy na rynku, bo zyski z ich akcji na poziomie 20 proc. w skali roku nie robią wrażenia. Do tego musi pogodzić się ze spadkami wyceny Idea Banku i MW Trade. W drugim przypadku strata z należących do biznesmena 51 proc. udziałów przekroczyła 19 mln zł.

Notowania akcji spółek Miłka, Solorza-Żaka i Czarneckiego

Gdzie rodzina Kulczyków?

Zarówno w 2016, jak i 2015 roku na szczycie listy najbogatszych Polaków dominowało jedno nazwisko - Kulczyk. Biznesowe imperium, stworzone przez nieżyjącego już Jana Kulczyka, kurczy się za rządów jego dzieci. Majątek Sebastiana i Dominiki Kulczyk jest o około 10 proc. mniejszy niż kilkanaście miesięcy temu.

Akurat w przypadku giełdowych biznesów sytuacja nie wygląda tak źle, choć wyniki Kulczyków (Kulczyk Investments) są dużo gorsze od konkurentów. Wartość ich akcji wzrosła o 100 mln zł i to tylko dzięki spółce chemicznej Ciech. Akcje pozostałych dwóch, czyli energetycznej Polenergii i poszukującej na świecie ropy i gazu grupy Serinus Energy, straciły na wartości odpowiednio 18 i 8 proc.

Portfel akcji spółek z GPW - Kulczyk Investments
Spółki Udział w spółce Obecna wartość akcji (w mln zł) Wartość akcji rok temu (w mln zł) Zysk na akcjach (w mln zł)
Polenergia 50,19% 376,39 459,89 -83,49
Ciech 51,14% 2 003,89 1 817,38 186,51
Serinus Energy 51,51% 58,73 61,57 -2,83
SUMA: ~100

źródło: money.pl

Gorszy wynik od Kulczyków wśród analizowanej przez nas dziesiątki biznesmenów ma tylko Andrzej Olszewski - założyciel grupy farmaceutycznej Farmacol. Razem z żoną ma 90 proc. udziałów w firmie. Ich wartość na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o zaledwie 6 mln zł. Przy wartości całego pakietu na poziomie ponad 1 mld zł jest to niewielka zmiana (0,5 proc.).

W TOP10 w dolnej części tabeli znaleźli się jeszcze mniej powszechnie znani miliarderzy. To Marek Piechocki, który jest współwłaścicielem odzieżowej grupy LPP (która stoi za markami Reserved, Cropp, House). Jego udziały warte są obecnie 1 mld 28 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 147 mln zł. Z kolei około 208 mln zł zyskał Krzysztof Oleksowicz, którego pakiet akcji grupy Inter Cars jest wart 1,17 mld zł. Firma jest największym importerem i dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

bEslWxRu
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
wert
3 lata temu
Co za biznesmeni dla mnie zwykli posrednicy-malo kto produkuje kazdy albo handlarz albo bankier !!!
xx
4 lata temu
Zyski nie zrealizowane
jjj
4 lata temu
Bogactwo obliczane po najwyzszym kursie przeciez nie da sie sprzedac milionow akcji po tej cenie.Wszelkie wyceny firm wedlug kursu akcji to fikcja.
bEslWxRv
prawda
4 lata temu
Giełda to siedlisko złodzieji ten rodzaj działalności powinien byc zakazany !!!
ZSŻkant
4 lata temu
Niech odda złodziej jeden pieniądze które ukradł od akcjonariuszy na midasie.!!!
...
Następna strona