Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miliony z Unii na szerokopasmowy internet

0
Podziel się:

W pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim zrealizowanych zostanie 35 wybranych w konkursie projektów.

Miliony z Unii na szerokopasmowy internet
(lisapics/iStockphoto)

Prawie 85 mln zł dostaną z UE firmy telekomunikacyjne na zapewnienie dostępu do internetu mieszkańcom Polski Wschodniej w miejscach wykluczonych cyfrowo. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła konkurs na najlepsze przedsięwzięcia.

W pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim zrealizowanych zostanie 35 wybranych w konkursie projektów. O unijne pieniądze z programu Rozwój Polski Wschodniej ubiegało się 78 projektów, 65 przeszło ocenę merytoryczną, 35 wybrano do wsparcia, 15 trafiło na listę rezerwową. Był to drugi i ostatni taki konkurs.

Dyrektor biura prezesa PARP Dariusz Wojtaszek poinformował dziś, że realizacja wybranych w konkursie projektów w regionach Polski Wschodniej pozwoli zapewnić dostęp do sieci 67 tysiącom gospodarstw domowych z terenów wykluczonych cyfrowo. By to osiągnąć, przebudowanych będzie 2,4 tys. km sieci dostępowej tzw. ostatniej mili, czyli bezpośrednio doprowadzającej internet do odbiorcy. Łączna wartość inwestycji, które mają być zrealizowane to 99,9 mln zł.

Dotacje dostaną m.in. przedsiębiorcy w Podlaskiem: Intertor.net na budowę sieci w sześciu gminach regionu, BIT SA na internet w gminach Knyszyn i Krypno oraz Gródek, Orange Polska SA na inwestycje w Grajewie. Dwie firmy: PPHU _ Karolina _ (internet w gminach Goniądz i Jaświły) oraz GigaNet (gmina Grajewo) dostaną dotacje, jeśli zgodzą się na obniżenie kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Umowy na dofinansowanie będą zawierane do końca czerwca. Po zakończonym właśnie konkursie 15 projektów, które przeszły ocenę merytoryczną, trafiło na listę rezerwową. Dostaną dotacje, jeśli będą oszczędności w programie, zależeć to również będzie od kursu euro do złotego. Ile projektów z tej listy otrzyma pieniądze powinno być wiadomo latem. Łączna wartość dotacji projektów z listy rezerwowej to 15,5 mln zł.

PARP podkreśla, że we wszystkich pięciu regionach, które korzystają z programu Rozwój Polski Wschodniej, infrastruktura potrzebna do zapewnienia dostępu do internetu szerokopasmowego nie jest wystarczająca, dlatego z tego programu realizowane są też duże projekty, np. budowa sieci głównej, tzw. szkieletowej. To jeden z największych tego typu projektów w Europie. Wojtaszek podkreślił, że w każdym z regionów powstaje infrastruktura odpowiadająca regionalnym potrzebom.

Po pierwszym konkursie przeprowadzonym w 2013 r. dotacje otrzymało 46 projektów na łączną sumę ponad 165,7 mln zł.

W nowym programie Polska Wschodnia na lata 2014-2020 nie będzie już środków na poprawę dostępu do internetu; takie inwestycje mają być według założeń ministerstwa infrastruktury i rozwoju finansowane z programu Polska Cyfrowa - podkreśla Wojtaszek.

Czytaj więcej w Money.pl

internet
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)