Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych. Postulat związków zawodowych

0
Podziel się:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wystąpił do Rady Dialogu Społecznego z propozycją, by ta poparła postulaty dotyczące ustawowego określenia minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. List OZZL w tej sprawie opublikowano w piątek.

Minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych. Postulat związków zawodowych
(Fotolia)

W połowie marca wspólną propozycję ustawowego określenia minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych przedstawiło dziewięć ogólnokrajowych związków zawodowych skupiających różne zawody medyczne.

Oprócz OZZL podpisali je także Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii; Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii; Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii; Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.

Związkowcy skierowali 14 marca, list do premier Beaty Szydło, w którym apelowali o sprawiedliwy system wynagradzania pracowników służby zdrowia i postulowali ustawowe określenie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. Poinformowali, że w przypadku braku pozytywnej reakcji na ich postulaty skorzystają z prawa do organizowania akcji protestacyjnych, łącznie ze strajkiem wszystkich zawodów medycznych.

Z korespondencji zamieszczonej na stronie OZZL wynika, że w odpowiedzi na pismo związkowców szefowa kancelarii premiera Beata Kempa 22 marca poinformowała, że wystąpienie, "biorąc pod uwagę ustawowe zadania Rady Dialogu Społecznego", zostało przekazane do przewodniczącego Rady Piotra Dudy.

W opublikowanym w piątek liście OZZL do Piotra Dudy związkowcy wskazali, że propozycja ustawowego określenia minimalnych płac wynika z faktu, iż publiczna ochrona zdrowia nie ma charakteru rynkowego, ale jest ściśle regulowana przez państwo.

Jak zaznaczyli, odnosi się to zwłaszcza do wyceny świadczeń refundowanych, finansowanych ze środków publicznych. Wycena ta, wskazują związkowcy, z reguły znacznie zaniżona w stosunku do faktycznych kosztów świadczeń, determinuje wyniki finansowe, w jakich funkcjonują szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej i ma decydujący wpływ na poziom wynagrodzeń.

W ocenie OZLL, zaniżanie płac pracowników służby zdrowia jest najważniejszym, a niekiedy jedynym sposobem dostosowania kosztów funkcjonowania placówek medycznych do narzuconych przez państwo warunków finansowych.

"W praktyce, pensje pracowników służby zdrowia są buforem łagodzącym dramatyczny niedobór środków publicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia w stosunku do deklarowanego zakresu świadczeń gwarantowanych, a wyzysk ekonomiczny pracowników jest warunkiem niezbędnym aby publiczna służba zdrowia mogła w ogóle funkcjonować" - uważa OZZL.

W liście do Piotra Dudy zapowiedziano, że ,,w najbliższym czasie" odbędzie się spotkanie dziewięciu związków zawodowych, na którym zostanie przyjęte wspólne stanowisko wobec faktu przekazania listu skierowanego do premier przewodniczącemu Rady.

Tymczasem OZZL, jak podkreśla wyłącznie w swoim imieniu, zwróciło się do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego z propozycją by Rada przyjęła zawarte w piśmie do szefowej rządu stanowisko za swoje, uzupełniając je ewentualnie o propozycje płac dla zawodów, które nie zostały uwzględnione w propozycjach związków.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)