Notowania

kraj
24.06.2016 13:22

Minister cyfryzacji zapowiada internet szerokopasmowy w każdej szkole. Kiedy?

Obecnie 16,7 tys. polskich szkół nie ma dostępu do szybkiego internetu, a ponad 300 szkół, zazwyczaj oddalonych od centralnych miejsc w gminie, w ogóle nie może korzystać z sieci internetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do września 2018 r. wszystkie polskie szkoły będą mieć dostęp do szerokopasmowego internetu - zapowiedziała w piątek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że od września 2017 r. do szkół wprowadzona zostanie powszechna nauka programowania.

Obecnie 16,7 tys. polskich szkół nie ma dostępu do szybkiego internetu, a ponad 300 szkół, zazwyczaj oddalonych od centralnych miejsc w gminie, w ogóle nie może korzystać z sieci internetowej.

- Wiele szkół zostanie podłączonych do znacznie szybszego internetu już w 2107 roku. Do 1 września 2018 r. chcemy, aby wszystkie szkoły, nawet te najbardziej oddalone, były podłączone do sieci, okablowane w środku i wyposażone w niezbędny sprzęt - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji na konferencji w szkole w Goździe k. Radomia, uczestniczącej w programie pilotażowym "Ogólnopolska Sieć Edukacyjna". Koszt podłączenia placówek oświatowych do internetu to ok. 300 mln zł.

- Mając podłączone 100 proc. szkół do sieci szerokopasmowej, stworzymy dla naszych dzieci nową rzeczywistość i nową przyszłość - zaznaczyła szefowa resortu cyfryzacji. Dodała, że co prawda wielu uczniów ma internet w domu i dysponuje telefonami komórkowymi i tabletami z dostępem do sieci, ale nie zastąpi to nauki w szkołach z wykorzystaniem internetu. - Na lekcjach nie tylko korzystamy, ale też uczymy się bezpiecznego korzystania z sieci i wyboru treści, które są wiarygodne i służą rozwojowi uczniów - dodała Streżyńska.

Według minister cyfryzacji istotne jest nie tylko podłączenie szkół do sieci, ale wewnętrzne "osieciowanie" budynku. - Nasz plan przewiduje, by w każdej szkole, w każdej klasie, w pokoju nauczycielskim, gabinecie dyrektora, a także na korytarzach, na boisku, na obszarach przyległych do szkoły, była możliwość dostępu do internetu, zarówno dla urządzeń podłączonych do sieci stałej, jak i dla urządzeń znajdującej się w sieci radiowej, w wi-fi- dodała.

Ministerstwo cyfryzacji wspólnie z resortem edukacji planują, aby w każdej klasie obok tablicy tradycyjnej wisiała tablica multimedialna, na której będzie można korzystać z e-podręczników i innych platform edukacyjnych. - Która umożliwia także "zapakowanie" treści z lekcji i przesłanie na adresy uczniów, do domu, żeby mogli sobie tę lekcję odtworzyć i powtórzyć - podkreśliła Streżyńska.

Szefowa resortu cyfryzacji zapowiedziała też, że od 1 września 2017 r. w podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadpodstawowych prowadzona będzie powszechna nauka programowania. W najbliższym czasie szkoleni mają być w tym kierunku nauczyciele.

W ocenie Streżyńskiej, aby zapewnić bardzo szybki internet nie tylko szkołom, ale wszystkim mieszkańcom, potrzeba byłoby 26 mld zł. - Na zapewnienie szybkiego internetu wszystkim mieszkańcom nas nie stać, takich pieniędzy w tej chwili nie mamy. Na inwestycje szerokopasmowe mamy w sumie 3,5 mld zł - zastrzegła minister. - Ale to jest proces, który będzie przebiegał wieloma kanałami, bo te pieniądze unijne i budżetowe, jakie na to dedykujemy, wspierają w najbardziej nieopłacalnych miejscach inwestycje własne operatorów, które robią z własnych pieniędzy, oraz inwestycje, które są prowadzone z pieniędzy marszałków województw - dodała szefowa resortu cyfryzacji.

Tagi: kraj, media, internet, edukacja, szkolnictwo, nauka, informatyka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2016

zszokowanaDziecko samotnej matki nie dostało dziś w szkole jako "nieliczne" z klasy żadnej nagrody, bo wychowawczyni przy wszystkich powiedziała że jej … Czytaj całość

24-06-2016

FranciszekSzybszy Internet w szkole,dobre sobie!!!! W szkolach maja komputery tak stare jak nie przymierzając schylek dinozaurow.Nalezy unowoczesnic sale … Czytaj całość

25-06-2016

Barbara37Od czegoś trzeba zacząć. Pomysł dobry, ale programowanie wystarczy na poziomie szkoły średniej, a podwójcie ilość matmy i fizyki lepiej.

Rozwiń komentarze (25)