Szkolnictwo – Wszystkie wiadomości
OŚWIATA / Subwencja oświatowa 2021 uwzględni częściowe ograniczenie pracy niektórych szkół przez pandemię
Subwencja oświatowa uwzględni częściowe ograniczenie pracy niektórych szkół z powodu szalejącej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Podpisane przez ministra edukacji Przemysława Czarnka rozporządzenie zakłada również wzmocnienie i wsparcie małych szkół, a także zmiany w finansowaniu szkół dla dorosłych.
OŚWIATA / Koronawirus utrudnia powrót do szkoły. Nauczyciele odchodzą, bo obawiają się zakażenia
Starsi nauczyciele z tzw. grupy ryzyka rezygnują z pracy w szkołach. Dotyczy to szczególnie tych, którzy dorabiali w ten sposób do emerytury. Młodzi natomiast idą na urlopy. Powód jest ten sam: obawa przed koronawirusem.
OŚWIATA / Koronawirus w Polsce. Szkoły nie chcą brać odpowiedzialności za zakażenia nauczycieli
Oświadczenia o zrzeczeniu się roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem, podpisanie zgody na pracę stacjonarną - takie pomysły mają dyrektorzy szkół. Wszystko po to, by uchronić placówkę przed odpowiedzialnością w przypadku zachorowania nauczycieli na COVID-19.
OŚWIATA / Rok szkolny 2020/2021. Szkoły rozważają, jak edukować w sposób bezpieczny
Połowa uczniów na zajęciach w szkole, połowa - przed ekranami na transmisji online z lekcji - taki jest jeden z pomysłów na edukację w roku szkolnym 2020/2021. Dyrektorzy szkół zastanawiają się, jak zachować bezpieczeństwo w oparciu o wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej.
KORONAWIRUS / Rok szkolny 2020/2021. Wiceprezes ZNP o konferencji Piontkowskiego: zabrakło szczegółów
Uczniowie od 1 września wracają do szkół - zapowiada minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Pan minister przedstawił tylko warianty funkcjonowania szkół, czyli tytuły. Ale nie podał treści tych tytułów - odpowiada wiceprezes ZG Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński w rozmowie z money.pl.
SZKOŁY / Odmrażanie gospodarki. Decyzja o otwarciu szkół w połowie maja
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że decyzja o ewentualnym powrocie uczniów do szkół zapadnie w połowie maja. - Wtedy będziemy mieli więcej informacji na temat tego, jak rozwija się epidemia - powiedział we wtorek Piontkowski.
SZKOLNICTWO / Odmrażanie gospodarki. Mateusz Morawiecki otrzymał pytanie o powrót dzieci do szkół
Na wtorkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dzieci do szkół będą mogły wrócić "w drugim bądź trzecim etapie uwalniania gospodarki". Powstanie specjalny mechanizm, który pozwoli pozostawić dzieci małe oraz do 10.-12. roku życia pod opieką w placówkach edukacyjnych.
OŚWIATA / Koronawirus uderza w oświatę. Nauczyciele obawiają się cięć kadrowych
Pandemia wymusza cięcia w szkolnictwie w przyszłym roku szkolnym. Dyrektorzy już dziś skracają liczbę zajęć wyrównawczych, w świetlicach, czy nadgodzin. A Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się, że może dojść też do odchudzania kadr nauczycielskich.
DISCO POLO / Klasa disco polo na Podlasiu. "Taką wymyślono dobrą zmianę w oświacie"
Szkoła w podlaskim Michałowie otwiera klasę o profilu disco polo. - Nie chcę tego oceniać. Każdy ma swoją wrażliwość. Ale skoro takie coś postanowiono, to znaczy, że "dobra zmiana" zafundowała nam szkołę, która będzie kształciła przyszłych discopolowców - komentował w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Wiem, że ocena tego, co nazywa się disco polo, jest różna. Tacy po prostu jesteśmy - dodał.
PRACA / Poszukiwany, poszukiwana. Lista najbardziej deficytowych zawodów w Polsce wskazówką dla młodych
Ani programista, ani trener personalny. Z badania "Barometr zawodów" przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wśród najbardziej poszukiwanych profesji wymienia się: kucharzy, piekarzy, pielęgniarek, fryzjerów i pracowników branży budowlanej.
PRACA / Zawody przyszłości według MEN. W każdym trudno o średnią krajową, ale ekspert chwali
Kształcenie branżowe ma sens, przekonuje ministerstwo - i publikuje listę 24 "zawodów przyszłości", które nie wymagają dyplomu uczelni. Wybór takiego fachu ma chronić przed bezrobociem. Ministerstwo nie wspomina jednak o zarobkach. A te - według statystyk - do najwyższych nie należą.
SZKOLNICTWO / Protest uczniów w Białej Podlaskiej. Murem stoją za dyrektorem, który dostał dyscyplinarkę
Dyrektor niepublicznej placówki Henryk Zacharuk został zwolniony dyscyplinarnie za to, że dał nauczycielom podwyżki. Wzburzeni dyscyplinarką są nie tylko pedagodzy, ale też uczniowie. W czwartek zebrali się pod szkołą, by wyrazić swoje niezadowolenie.
OŚWIATA / Strajk nauczycieli zmienia formę. Możliwa rotacja między województwami
W najbliższy poniedziałek zbiera się prezydium ZNP. Nauczyciele będą decydować o formie protestu. Z informacji money.pl wynika, że może on przybrać formę strajku rotacyjnego, do którego będą przystępować wymiennie województwa, a temat podwyżek nie będzie tak silnie wybijany lub zostanie w ogóle pominięty.
SZKOLNICTWO / Kumulacja roczników. ZNP domaga się od rządu "natychmiastowego rozwiązania problemu"
ZNP domaga się od rządu "natychmiastowego rozwiązania problemu nierównego dostępu do szkół średnich". W samej Warszawie ponad 3 tysiącom uczniów nie udało się dostać do żadnej placówki.
REFORMA EDUKACJI / Minister edukacji zapewnia: w szkołach czeka 100 tys. miejsc więcej niż uczniów
Minister edukacji narodowej w środku zamieszania z rekrutacją do szkół średnich złożył szereg obietnic dot. przyszłości edukacji. Po raz kolejny zapewnił również, że nie zabraknie miejsc dla żadnego ucznia.
NAUCZYCIELE / Nauczyciele stracili na strajku. Polacy w sondażu ocenili efekt ostrej walki z rządem
Nauczyciele i związki zawodowe stracili na strajku - tak uważa 60 proc. Polaków, którzy wzięli udział w sondażu dla "Rzeczpospolitej". Tylko 21 proc. pytanych uznało, że pedagodzy na tym zyskali.
SZKOLNICTWO / Ojciec Rydzyk chce kształcić pielęgniarki. "Potrzeba ludzi etycznych"
Otwarcie kierunku pielęgniarstwo od nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zapowiedział jej założyciel, o. Tadeusz Rydzyk. W uczelni odbyła się konferencja z udziałem ministrów energii, sprawiedliwości i inwestycji.
SZKOLNICTWO / Wielki powrót zawodówek? Wesprzeć je mają przedsiębiorcy
Ponad 95 proc. wydatków na szkolnictwo zawodowe pokrywa skarb państwa. To nawet 9 mld zł rocznie. To ma się zmienić.