Notowania

Minister Rafalska chce kontroli w Amazonie. "Jesteśmy zaskoczeni"

- W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła, proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach - napisała w piśmie minister Rafalska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)
Elżbieta Rafalska nie wie, czy Inspekcja Pracy przeprowadziła już kontrole w Amazonie.

Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie kontroli w centrach logistycznych Amazona w Polsce. Minister rodziny nie wie, czy takie kontrole zostały już przeprowadzone. "Jesteśmy zaskoczeni tym listem" - pisze Amazon.

Aktualizacja 16:38

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon działających w Polsce - poinformował resort rodziny i pracy.

- W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła, proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach - napisała w piśmie minister Rafalska.

Amazon w Polsce: Wszechobecna kontrola, ściśle określone normy, hasła motywacyjne na ścianach

Ministerstwo Rodziny wyjaśnia, że jest to reakcja na "pojawiające się w mediach się niepokojące informacje dotyczące sytuacji pracowników zatrudnianych w centrach logistycznych Amazon znajdujących się w Polsce".

Chodzi o kierowane pod adresem amerykańskiego giganta zarzuty, że w jego polskich zakładach nie przestrzega się przepisów prawa pracy, a także przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Do listu minister Rafalskiej odniósł się polski oddział Amazona. W przesłanym money.pl komentarzu firma podkreśla, że "od pierwszego dnia działalności w Polsce ściśle współpracuje z władzami i zapewnia im pełen wgląd w swoje warunki pracy i standardy bezpieczeństwa".

"Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem" - pisze Amazon.

Firma podkreśla, że od 2014 r. stworzyła w Polsce ponad 14 tys. stałych miejsc pracy, zapewniając "bezpieczne i dobre warunki pracy". "Chcąc walczyć z mitami na nasz temat, otworzyliśmy nasze centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są na www.zwiedzanieamazon.pl" - informuje spółka.

Amazon od początku swojej działalności w Polsce nie ma dobrej prasy. Wielokrotnie padały zarzuty o nieludzkie warunki pracy i absurdalnie niskie - w zestawieniu z nimi - zarobki. W firmę uderzyła dodatkowo opinia Jarosława Łuckiego, biegłego sądowego. "Praca w Amazonie nie jest dostosowana do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka i pracownika" – uznał w ekspertyzie dla sądu, o której w styczniu informował money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: amazon, amazon w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2018

sfsdszlikwidowac i postawic budke z rozancami hahaha

23-07-2018

oloSzkoda że tak pózno ,kto zwróci mi stracone zdrowie fizyczne i psychiczne?pracowałem wprawdzie kilka miesięcy w Amazon Sady koło Poznania ale czuję … Czytaj całość

23-07-2018

Silvernie jestem pracownikiem Amazona ale uważam iż jeżeli ktoś narzeka na warunki to powinien sam się zwolnić. jeżeli ktoś chce nic nie robić a dużo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)

Wybrane dla Ciebie