Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister uspokaja: Dużo drożej nie będzie

0
Podziel się

- Nie należy się spodziewać za ten rok większego wzrostu cen żywności, niż 5 proc. średnio dla wszystkich produktów - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister uspokaja: Dużo drożej nie będzie
(craftvision/iStockphoto)
bDSfSqjV

- _ Nie należy się spodziewać za ten rok większego wzrostu cen żywności, niż 5 proc. średnio dla wszystkich produktów _ - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

_ - Za ostatnie 3 lata, porównując wzrost cen żywności do poziomu wzrostu inflacji i płac, ceny żywności rosły zdecydowanie wolniej od tych dwóch wskaźników _ - zaznaczył Sawicki.

_ - Nie ma żadnych podstaw by twierdzić, że w ciągu roku będziemy mieli wzrost tych cen taki, jak dzisiaj prognozują niektóre media. Skoro za ubiegły rok wzrost cen żywności nie przekroczył 3,8 proc. średnio, to w mojej ocenie (...) za ten rok też średnio dla wszystkich produktów nie należy się spodziewać większego wzrostu jak 5 proc. _ - dodał.

bDSfSqjX

Zdaniem Sawickiego rynek żywności nie powinien być rynkiem zupełnie wolnym. _ Nie może być rynkiem pozbawionym jakichkolwiek zasad. - Na tym rynku powinny obowiązywać pewne reguły. Z tych reguł sprawą najważniejszą jest przejrzystość kształtowania cen. Dzisiaj mamy wrażenie, że rolnicy są ofiarami nagonki cenowej i części konsumentów wydaje się, że to rolnicy inkasują rzekomą podwyżkę. Otóż nie inkasują, bo wzrost cen surowców - czy to mleka, czy wieprzowiny, czy drobiu - ma charakter minimalny. Natomiast wzrosty cen na półkach zdecydowanie są odczuwalne _ - mówił Sawicki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;zywnosc;nie;bedzie;juz;drozec,231,0,802279.html) Sawicki: Żywność nie będzie już drożeć Szef resortu przyznaje, że nie rozumie wzrostu cen cukru i poinformował, że zgłosił tę sprawę do UOKiK
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;cukru;spadna;dopiero;w;czerwcu,248,0,794616.html) Ceny cukru spadną dopiero w czerwcu Podwyżki cen w sklepach są wynikiem spekulacji na naszym rynku, twierdzi Marek Sawicki.
bDSfSqky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)