Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Ministerstwo finansów chce mieć wszędzie CUDO. Szykuje się rewolucja w odprawach celnych

7
Podziel się:

Ministerstwo Finansów pracuje nad konsolidacją i centralizacją obsługi zgłoszeń celnych. Zmiany mają usprawnić działanie oddziałów celnych i zwiększyć ich skuteczność - wynika z wtorkowego komunikatu resortu finansów.

Ministerstwo finansów chce mieć wszędzie CUDO. Szykuje się rewolucja w odprawach celnych
(Dedek/Reporter)

Jak poinformowano Krajowa Administracja Skarbowa planuje rozszerzenie stosowania instytucji Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO) na wszystkie oddziały celne wewnętrzne.

"To element prac nad konsolidacją i centralizacją obsługi zgłoszeń celnych oraz nowym modelem kontroli mobilnej. Zmiany usprawnią działanie oddziałów celnych i zwiększą ich skuteczność" - napisano.

MF wyjaśnia, że reforma odpraw celnych to odpowiedź na potrzebę łatwiejszego prowadzenia działalności gospodarczej, co jest jednym z głównych zadań Krajowej Administracji Skarbowej. "Oznacza to poprawę organizacji działań oddziałów celnych, nie zaś ich likwidację" - zapewniono.

Poinformowano, że prace nad konsolidacją odpraw celnych będą się odbywać etapowo, tak aby zapewnić ciągłość obsługi obrotu towarowego. Przejście do kolejnego etapu będzie poprzedzone analizą rezultatów wcześniejszych decyzji. "Jeśli wystąpią utrudnienia, będzie możliwość skorygowania przyjętych rozwiązań. Chodzi o maksymalne zabezpieczenie interesu przedsiębiorców i budżetu państwa" - tłumaczy MF.

Zgodnie z informacją resortu finansów, narzędzie CUDO polega na rozdzieleniu faktycznego miejsca przedstawienia towaru do odprawy od miejsca elektronicznej obsługi zgłoszenia celnego. System ten wprowadzono w części oddziałów celnych już w 2014 r.

"Pierwszy etap reformy zakłada, że od 2 stycznia 2018 r. CUDO obejmie wszystkie oddziały celne wewnętrzne (z wyłączeniem oddziałów granicznych i pocztowych), w ramach danego urzędu celno-skarbowego. W dotychczasowych oddziałach celnych nadal będzie można przedstawiać towary wraz z dokumentami papierowymi na niezmienionych zasadach" - informuje MF.

Wskazano, że wdrożenie CUDO będzie wymagać odpowiednich zmian w pozwoleniach na stosowanie ułatwień, tj. wpisu do rejestru zgłaszającego, zgłoszenia uproszczonego, odprawy scentralizowanej oraz uproszczeń w tranzycie w zakresie określenia oddziału właściwego do obsługi elektronicznych komunikatów. Zmiany będą też dotyczyć pozwoleń na procedury specjalne.

"Zakładamy, że cały proces zmian będzie przebiegać w sposób jak najmniej uciążliwy dla przedsiębiorców" - wyjaśnia MF.

Zapewniono, że zmiana pozwolenia dotyczy tylko numerów oddziałów celnych, na adres których przesyła się elektroniczne komunikaty i nie będzie dotyczyć zmian w realizacji samego pozwolenia. Dlatego - jak podkreśla MF - zmiana pozwolenia we wskazanym zakresie nie wywołuje konieczności przeprowadzenia ponownej oceny pozwoleń wydanych przed 1 maja 2016 r. Ponadto, zmiana pozwoleń wydanych po 1 maja 2016 r. we wskazanym zakresie nie wymaga wzywania strony do uzupełnienia danych, zgodnych z załącznikiem A do rozporządzenia delegowanego.

Autor: Marcin Musiał

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Obserwator
6 lat temu
Gratulacje. Miało być rozliczenie poprzedniej ekipy w MF a tu mamy kontynuacje dzieła Jacka Kapicy. CUDO wprowadzono częściowo w 2014r. Dlaczego nie sprawdzono słabych punktów i nie wyciągnięto wniosków tylko brną dalej w tym szaleństwie. Więcej przemytu celnicy ujawniają jak wyłączy się ta sławna analiza ryzyka i nikt tego nie rozlicza? Nie widzi? Ani odrobinę nie utrudniono życia przemytnikom. SZOK!
fred
6 lat temu
Wszystko pod pięknym hasłem ułatwień a tak naprawdę to same utrudnienia i wydłużony czas oczekiwania. Wcześniej można było wszystko załatwić na miejscu a teraz celnicy tylko wklepują wszystkie dane do systemów i .........wszyscy czekają......system nie działa, system działa wolno, zcentralizowano co się da a tam w tej ich centrali maja tyle spraw, że na nadanie np. numeru eori czeka się kilka dni i towar stoi-nie wyjedzie. Generalnie masakra.
komisja śledc...
6 lat temu
CUDA Wszystkie kontrole przeprowadzane przez SCS są oparte na łatwym do przewidzenia schemacie analizy ryzyka, gdzie każdy potencjalny kombinator z łatwością może wyliczyć kiedy może się spodziewać kontroli a kiedy nie. Pan Marian Banaś zostanie kiedyś rozliczony przed komisja śledczą za to co wyprawia.To jest działanie na szkodę Państwa z jednoczesnym sprzyjaniem przestępcom.
Mirek
6 lat temu
Bez palca, Pan mirek i jego brat były policjant a obecnie podróżny jeżdżący każdego dnia na Białoruś w celach oczywiście turystycznych. Są nietykalni. Nikt z kontroli wew sie tym nie intrtrsuje. A chyba jest oczywiste że brat bratu krzywdy zrobić nie pozwoli. I tak to sie kręci. Dostali panowie władze i terz oni decydują kto może a kto nie. Prawo i Sprawiedliwość nie dla wszystkich.
Bez palca
6 lat temu
CUDA to sie dzieją na przejściu drogowym w terespolu. Rodziny celników czuja sie bezkarne. Są protegowane przez np. brata. Zwykli ludzie są traktowani jak przestępcy a "swoi" przywożą do kraju nie wiadomo co bo nie są kontrolowani w ogóle lub w taki sposób żeby nie narobić nieprzyjemności dla ich rodzin które są na służbie. Prawo i sprawiedliwość widaç jest, ale nie dla wszystkich. Pozdrawiam też Pana Mirka. O nim w następnym komentarzu. Czas skończyć te rodzinne interesy. Unia uszczelnia granice a tu sie dzieją prawdziwe CUDA