Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Rząd nie przejął się narzekaniem biznesu. Podatki gigantów jednak do lustracji

12
Podziel się:

Ministerstwo Finansów odrzuca krytyczne opinie biznesu i rządowych prawników o pomyśle ujawniania tajemnic podatkowych 4,5 tys. największych firm. -To będzie korzystne dla przedsiębiorców - uważa resort.

Resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego przekonuje o pozytywnym wpływie planowanych zmian na przedsiębiorców
Resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego przekonuje o pozytywnym wpływie planowanych zmian na przedsiębiorców (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Resort finansów uważa za "nieuzasadnione" obawy przedsiębiorców i rządowych prawników co do swojego projektu zakładającego ujawnienie opinii publicznej (w celu tzw. kontroli społecznej) danych finansowych i wysokości podatków dochodowych (CIT) płaconych przez 4,5 tys. największych firm w Polsce - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

Dziennik zauważa, że w opinii przedsiębiorców i rządowych prawników propozycje MF "mogą wywołać represję i piętnowanie uczciwych firm przez stwarzanie błędnego wrażenia, że giganci biznesu z internetowej listy unikają opodatkowania lub kombinują, żeby płacić państwu jak najmniej".

Zobacz także: Zobacz też: Gowin o podatku obrotowym

Na liście ministerstwa mają figurować firmy osiągające "najwyższe przychody" (1 proc. CIT-owców, czyli ok. 4,5 tys. przedsiębiorców) - zaznacza gazeta.

- Znalezienie się na liście 4.5 tys. będzie korzystne dla przedsiębiorców - przekonuje tymczasem resort finansów.

Zdaniem Pawła Gruzy, wiceministra finansów, podmiot umieszczony na liście "zyska zarówno wśród partnerów handlowych, jak i wśród konsumentów, w przypadku gdy jego dane podatkowe będą świadczyły, że jego efektywna stopa opodatkowania jest zbliżona do nominalnej stawki CIT".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Tadeusz
7 lat temu
W cały cywilizowanym świecie te dane są publikowane a w niektórych krajach naawet jest obowiazek publikowania co pół roku. I nikomu z głowy włos nie spada. Sprzyja to ogólnej atmosferze transparentności, który to przykład idący z góry daje do myślenia niektórym, kórzy chcieli by uniknąć płacenia podatków. To jedynie przejaw normalności. A głosy wołające o prześwietlenie firm ochroniarskich są przejawem obawy że ministerstwo nic nie orbi w spraiwe mmniejszych firm. Mam powody by powiedzieć źe rząd jeszcze nie zrobił wszystkeigo w tej sprawie, ale chyba niebawem będzie to przedmiotem wrzasków opozycji. Nowe prawo zapewni że bedzie mniej powodów by unikać opodatkowania a bardziej bedzie isę opłacało zapłacić i mieć to "z głowy".
sssssssssssss
7 lat temu
I to wszystko aby Rydzyk otrzymał kolejną dotacje na posuwanie dzieci
xyz
7 lat temu
za ochroniarskie tzw firmy niech sie wezma to dopiero wyjdzie cyrk!
Boski J
7 lat temu
Macie się bać,a nie pracować
Kk
7 lat temu
Kiedy opublikuje dochody kościół katolicki, jakie płaci podatki? , czy ma kasy fiskalne?Czy wystawia paragony, cz płaci ZUS , tylko pytam.