Notowania

gospodarka
16.08.2017 01:59

Rząd nie przejął się narzekaniem biznesu. Podatki gigantów jednak do lustracji

Ministerstwo Finansów odrzuca krytyczne opinie biznesu i rządowych prawników o pomyśle ujawniania tajemnic podatkowych 4,5 tys. największych firm. -To będzie korzystne dla przedsiębiorców - uważa resort.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
Resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego przekonuje o pozytywnym wpływie planowanych zmian na przedsiębiorców

Resort finansów uważa za "nieuzasadnione" obawy przedsiębiorców i rządowych prawników co do swojego projektu zakładającego ujawnienie opinii publicznej (w celu tzw. kontroli społecznej) danych finansowych i wysokości podatków dochodowych (CIT) płaconych przez 4,5 tys. największych firm w Polsce - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

Dziennik zauważa, że w opinii przedsiębiorców i rządowych prawników propozycje MF "mogą wywołać represję i piętnowanie uczciwych firm przez stwarzanie błędnego wrażenia, że giganci biznesu z internetowej listy unikają opodatkowania lub kombinują, żeby płacić państwu jak najmniej".

Zobacz też: Gowin o podatku obrotowym

Na liście ministerstwa mają figurować firmy osiągające "najwyższe przychody" (1 proc. CIT-owców, czyli ok. 4,5 tys. przedsiębiorców) - zaznacza gazeta.

- Znalezienie się na liście 4.5 tys. będzie korzystne dla przedsiębiorców - przekonuje tymczasem resort finansów.

Zdaniem Pawła Gruzy, wiceministra finansów, podmiot umieszczony na liście "zyska zarówno wśród partnerów handlowych, jak i wśród konsumentów, w przypadku gdy jego dane podatkowe będą świadczyły, że jego efektywna stopa opodatkowania jest zbliżona do nominalnej stawki CIT".

Tagi: gospodarka, przedsiębiorczość, budżet, cit, mf, "puls biznesu", powtórzenie, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2017

Rozglądam się za pracaZa chwilę nie będzie komu płacić te podatki PIS po raz drugi pociągnie nas na dno

17-08-2017

Tomasz77777Jeśli w Polsce są takie duże podatki I nie opłaca się tu inwestować to proszę bardzo jest tyle ciekawych miejsc na świecie.... Chcesz robić … Czytaj całość

17-08-2017

polakMorawiecki ma rację, zdarza się że mała firma płaci większe podatki niż duży koncern, który zarabia tu w POLSCE a wyprowadza zyski różnymi typu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)