Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ministerstwo Finansów chce zmian w podatku bankowym. "Można go usprawnić"

Ministerstwo Finansów chce zmian w podatku bankowym. "Można go usprawnić"

Paweł Gruza, wiceminister finansów, chce, by podatek był "bardziej intratny dla gospodarki" Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS
Paweł Gruza, wiceminister finansów, chce, by podatek był "bardziej intratny dla gospodarki"

W najbliższej przyszłości resort finansów przedstawi nowe propozycje dotyczące podatku od instytucji finansowych - zapowiedział w środę wiceminister finansów Paweł Gruza.

Wiceszef resortu wziął udział w otwarciu dorocznego Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń. Gruza mówił m.in., że ministerstwo wciąż ocenia funkcjonowanie podatku od instytucji finansowych, czyli tzw. podatku bankowego.

Jeszcze w sierpniu inny wiceminister finansów, Wiesław Janczyk, pytany o planowane zmiany w podatku przekonywał, o czym pisaliśmy w money.pl, że "ustawa działa".

 

Zobacz też: PO i PiS prześcigają się w zarzutach o podatki.

Od tego czasu coś się jednak zmieniło.

- Wydaje się, że można usprawnić ten podatek, by był bardziej intratny dla gospodarki i instytucji finansowych - powiedział w środę Paweł Gruza. - Jesteśmy w procesie permanentnej oceny tego instrumentu - dodał.

Jego zdaniem w najbliższej przyszłości można mówić o propozycjach czy decyzjach w tym zakresie.

Według planowanego wykonania budżetu w 2017 r. wpływy z podatku od niektórych instytucji finansowych mają wynieść 4,3 mld zł, a w 2018 r. - 4,57 mld zł.

banki, finanse, budżet, gospodarka, przedsiębiorczość, pmi
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bananowi republikanie
2017-10-06 07:52
Teraz pewnie banki będą mieć straty, hmm. Czekaj, przecież mają największe zyski w historii, to skąd ta kasa? Pan płaci, pani płaci - nawet jak nie masz kredytu, to sklepikarz u którego kupujesz może go mieć i wliczać w koszty!

Kiedy ludzie pracujący zrozumieją, że prezio nastawił się na elektorat zasiłkowy i tylko im robi dobrze? Jak bym zarabiał koło minimalnej, to bym chyba był frajerem, z różniastych zasiłków wyciągają 2 x tyle
Kroolik
2017-10-04 20:37
Przecież to nie banki płacą, tylko ich klienci. Wystarczy spojrzeć na marże kredytów przed i po wprowadzeniu podatku. Kolejna sprawa, to oprocentowanie lokat, które od jakiegoś czasu nie pokrywa już nawet inflacji. Jakim skrajnym naiwniakiem trzeba być, żeby wierzyć że banki nie znajdą metody, aby przełożyć podatek na klientów?!!!
antypic
2017-10-04 13:16
Czy można przypuszczać, że tyle kasy zabierze się obywatelom via banki????!!!!!
Zyski banków spadły?????? Pensje prezesów też???
Pokaż wszystkie komentarze (4)