Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek bankowy działa. Wpływy mogą przekroczyć plan

58
Podziel się:

Wygląda na to, że plan dochodów z podatku od instytucji finansowych w 2017 r. zostanie wykonany, a być może zostanie przekroczony - powiedzia wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Pytany, czy resort nie planuje zmian w podatku bankowym, odparł, że "ustawa działa".

Podatek bankowy działa. Wpływy mogą przekroczyć plan
(Ministerstwo Finansów)
bEDflRph

- Sama realizacja wpływów z podatku od instytucji finansowych też zaspokaja nasze oczekiwania. Wygląda na to, że ten plan, który mamy w budżecie na poziomie 3,9 mld zł, zostanie wykonany, a może nawet przekroczony w tym roku - powiedział wiceminister. - To jest dobra wiadomość - ocenił.

Janczyk pytany był, czy resort nie planuje zmian w podatku bankowym. - Ustawa działa, działa od samego początku tej kadencji Sejmu. Została wprowadzona dość szybko, precyzyjnie. Pomimo różnych uwag i postulatów staramy się tej reguły, która tam została wpisana, nie dekomponować, pozostawiając stabilne warunki wykonywania tej daniny publicznej bankom i ubezpieczycielom - odpowiedział.

Zgodnie z danymi MF od początku roku do końca czerwca 2017 r. dochody z podatku bankowego wyniosły ponad 2 mld 152 mln zł.

bEDflRpj

W czwartek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował raport o wpływie podatku bankowego na sytuację banków komercyjnych. Od początku jego obowiązywania banki zapłaciły już 4 mld 991,8 mln zł.

- Banki uiszczają podatek od 17 miesięcy. W tym czasie jego wartość oscylowała pomiędzy 283,5 mln zł a 307,5 mln zł miesięcznie - dodał UKNF.

Zobacz także: Zobacz też: Kryzys nadchodzi. Nie znamy jeszcze tylko daty

- Po 6 miesiącach 2017 roku banki wypracowały zysk w wysokości 6,9 mld zł. Jest to o 17,5 proc. niższy wynik niż na koniec czerwca 2016 roku. Jednak różnica ta wynika przede wszystkim z jednorazowego zdarzenia mającego miejsce w czerwcu ubiegłego roku - sprzedaży akcji Visa Europe (+2,0 mld zł). Negatywny wpływ na wynik banków w stosunku do zeszłego roku miał również dłuższy okres obowiązywania podatku bankowego w roku 2017 (6 miesięcy vs. 5 miesięcy w 2016 roku)" - dodano.

bEDflRpp

Zgodnie z raportem łączna podstawa opodatkowania wyniosła na koniec czerwca 2017 roku 816 mld zł przy sumie aktywów banków komercyjnych na poziomie 1 bln 583,2 mld zł. "W czerwcu 2017 roku podatek zapłaciło 18 banków komercyjnych i jeden oddział instytucji kredytowej, przy czym lista podatników jest dość stała i nie zmieniła się od lipca 2016 roku. Banki, które płacą podatek stanowią 72,1 proc. sektora (pod względem aktywów)" - poinformował UKNF.

Urząd przypomniał, że ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która weszła w życie 1 lutego 2016 roku, zobowiązała banki do płacenia podatku w wysokości 0,0366 proc. miesięcznie wielkości aktywów pomniejszonych o: 4 mld zł, fundusze własne banków, obligacje skarbowe znajdujące się w portfelu banków, aktywa nabyte od NBP stanowiące zabezpieczenie kredytu refinansowego udzielonego przez NBP, środki banków spółdzielczych utrzymywane na rachunkach w bankach zrzeszających. Dodano, że przy obliczeniu podatku stosuje się też rozmaite wyłączenia i pomniejszenia, jak na przykład z tytułu objęcia programem postępowania naprawczego.

bEDflRpK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
qwe3rty
4 lata temu
Banki i ubezpieczyciele miały wiele sposobów przerzucania tego podatku na klientów -zwiększone marże kredytów, opłaty bankowe czy zwiększone składki ubezpieczeniowe. Ale niewielu zdaje sobie sprawę że banki zdecydowanie obniżyły oprocentowanie lokat. W ciągu 2 lat, pomimo nie zmienionych stóp procentowych, oprocentowanie lokat spadło od 0,7 do 1pp. Polacy trzymają na lokatach ponad 500mld zł. Z samego tylko zjechania ze stawkami na tych lokatach sektor bankowy zyskuje ok.4,5mld zł rocznie. To wszystko pokazuje że ten podatek całkowicie pokryli klienci banków. Banki nawet na tym zarobiły.
Bolszewia
4 lata temu
Skoro tak dobrze działa to dlaczego banków coraz mniej i zwalniają ludzi.
ciułacz
4 lata temu
Czym się cieszy rząd??Tym ,że wyrywa nam nasze ciężko zarobione pieniądze za pośrednictwem banków.To są ukryte podatki ,a dojna zmiana wciska nam kit,że płacą banki Hahahahahahah!!
bEDflRpL
Bida az PISzc...
4 lata temu
Ciekawe kogo banki beda DOIĆ by było na ten podatek?
kojot 55
4 lata temu
Wpływy z opodatkowaniu banków wzrosły kosztem klientów. Przed wprowadzeniem podatku miałem prawie wszystkie operacje za darmo, teraz za wszystko jest naliczana prowizja, czyli tracę rocznie kilkaset złotych na finansowanie rozdawnictwa typu 500+ więc gdzie tu sukces? Jest to tylko redystrybucja pieniędzy kosztem posiadających konto, więc panie i panowie z pisu na pewno w wyborach mojego głosu i moich najbliższych nie dostaniecie. Życzę wszystkiego najgorszego i szybkiego Trybunału Stanu.
...
Następna strona