Notowania

W Ministerstwie Gospodarki był szpieg, który działał na rzecz rosyjskiego wywiadu. Jest akt oskarżenia

Śledczy z Prokuratury Krajowej przesłali w czwartek do sądu akt oskarżenia przeciwko Markowi W. To były pracownik nieistniejącego już Ministerstwa Gospodarki, któremu zarzucono branie udziału w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU przeciwko Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Foto Olimpik/REPORTER/EAST NEWS)
Marek W. miał utrzymywać kontakty z oficerami wywiadu działającymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie.

O skierowaniu aktu oskarżenia do warszawskiego sądu okręgowego poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. W. miał współpracować z GRU w latach 2014-2016. "W ramach działalność szpiegowskiej oskarżony przekazywał wiedzę uzyskaną z tytułu zatrudnienia w Ministerstwa Gospodarki" - podaje PK.

Śledztwo przeciw W. prowadził mazowiecki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Marek W. został zatrzymany w marcu tego roku. Był wówczas pracownikiem Ministerstwa Energii, które zostało wydzielone z likwidowanego po dojściu do władzy przez PiS Ministerstwa Gospodarki. Miał utrzymywać kontakty z oficerami wywiadu działającymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie.

Zobacz też: NIK na tropie afery śmieciowej

- Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 - mówił wówczas PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że mężczyzna miał przekazywać oficerom służb specjalnych Federacji Rosyjskiej informacje na temat "istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji".

Markowi W. grozi do 10 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ministerstwo gospodarki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2018

waniaJak Kukliński donosił amerykanom to bohater a jak Kukliński donosił by ruskim to szpieg

07-09-2018

antypJeden zatrzymany bo był za bardzo pewny siebie a dziesiątki spokojnie działa dzięki Antoniuszowi który zniszczył służby. Ci co pozostali zamiast … Czytaj całość

07-09-2018

realistaNic nie przebije opublikowania listy agentów polskiego wywiadu przez Antoniego, kto po czymś takim zgodzi się na współpracę z polskim wywiadem.

Rozwiń komentarze (69)