Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Sejm za możliwością ograniczeń w handlu alkoholem. Trudniej będzie też zareklamować piwo?

6
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz reklamy piwa od godziny 6 do 23. Projekt resortu pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji tego samego dnia, gdy Sejm uchwalił już jedną nowelizację ustawy alkoholowej.

Branża piwowarska ocenia, że resort chce wprowadzić fasadowe rozwiązania, które nie przyczynią się do ograniczenia konsumpcji alkoholu wśród Polaków.
Branża piwowarska ocenia, że resort chce wprowadzić fasadowe rozwiązania, które nie przyczynią się do ograniczenia konsumpcji alkoholu wśród Polaków. (Lukasz Piecyk/REPORTER)

W piątek Sejm przegłosował zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Najważniejsza zmiana to możliwość wprowadzenia przez samorządy zakazu sprzedaży alkoholu między godzinami 22.00 a 6.00 rano.

Zobacz także: Resort zdrowia chce walczyć z nadmiernym spożyciem alkoholu. Zobacz wideo:

Reklamy piwa po 23.00

Tego samego dnia resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy, który zakłada, że od 6.00 do 23.00 nie będzie można reklamować piwa. Dotyczy to zarówno telewizji, prasy, radia, jak i kina i teatru.

"Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz reklamy piwa od godziny 6 do 23, ale uważa, że nie wpłynie to na przychody nadawców telewizyjnych" - czytamy w jego uzasadnianiu MZ do projektu.

Resort zakłada, że zakaz reklamowania piwa nie wpłynie na zarobki mediów. "Przyjmuje się, że czas antenowy w godzinach 20-23 zostanie wykupiony przez reklamodawców z innych branż, zmiana godzin emisji w niewielkim stopniu wpłynie więc na nadawców telewizyjnych" - napisano w uzasadnieniu.

Ile kalorii ma piwo?

Oprócz zakazu reklamy piwa w określonych godzinach, projekt wprowadza także obowiązek podawania wykazu składników, informacji o wartości odżywczej i wartości energetycznej na opakowaniach napojów alkoholowych. To znaczy, że będziemy mogli sprawdzić, ile dokładnie kalorii ma wypijana przez nas butelka piwa oraz jakich witamin i składników odżywczych nam dostarcza.

Nie będzie wódki w proszku

Projekt ustawy resortu zdrowia zakłada także, że alkohol w postaci proszku lub żelu czy kryształu "będzie sprzyjał wzrostowi spożycia alkoholu, a tym samym będzie wpływał na wzrost szkód związanych z jego używaniem." Dlatego też ministerstwo proponuje zakazanie sprzedaży alkoholu w formie innej niż płynna.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Pikolo
5 lata temu
Na razie wszystko jest na dobrej drodze. Ja bym jeszcze dodał całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach CPN. Niech sobie otworzą bary gdzie kierowcy mogli by dobrze i tanio zjeść. Nie będzie tam alkoholu, nie będzie kusić kierowców. Chyba boją się że policja przestanie przynosić im dochód. Mniej pijanych to mniej wypadków to moja dewiza.
ziut
5 lata temu
Ta ustawa się sprawdzi bo już się sprawdza wprowadzona ,niewątpliwie przez te n sam resort o utrudnionym dostępie do usług medycznych dla obywateli RP.Każdy to może sprawdzić każdego dnia.To są fachowcy,niestety
j23
5 lata temu
J125 ty pewnie jestes z tej pisowskiej bandy.Tak samo bezgranicznie durny.
xhhx
5 lata temu
Lepiej zakazac reklam lekow. Bo to bardziej szkodliwe, a ludzie na lekach sie kompletnie nie znaja. A wszyscy sie madruja jakby farmacje pokonczyli. A do tego reklamy lekow leca non stop i sa beznadziejne.
Coż to takieg...
5 lata temu
Wódka w ... proszku lub żelu????