Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniej gazu z Rosji na Ukrainie. Tym razem przez mróz

1
Podziel się:

W związku z niskimi temperaturami, które panują w Rosji, Ukraina otrzymuje od niej mniej gazu, niż przewidziano w umowach.

Mniej gazu z Rosji na Ukrainie. Tym razem przez mróz
(farvatar/iStockphoto)

W związku z niskimi temperaturami, które panują w Rosji, Ukraina otrzymuje od niej mniej gazu, niż przewidziano w umowach - oświadczył ukraiński minister ds. energetyki Jurij Bojko.

_ - Biorąc pod uwagę warunki pogodowe w Rosji do naszych zachodnich granic dochodzi mniej gazu, niż przewidziano w umowach technicznych. Mamy do czynienia z dużym poborem gazu w samej Rosji. Obecnie powinniśmy otrzymywać 510 mln m sześc. gazu na dobę, a dostajemy 450 _ - powiedział Bojko dziennikarzom.

Minister podkreślił, że zaistniała sytuacja zmusza Ukrainę do pobierania gazu zgromadzonego we własnych zbiornikach podziemnych. Bojko wyjaśnił, że robi się to dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia w rurociągach, które tłoczą błękitne paliwo z Rosji do odbiorców w Europie Zachodniej.

_ - W ten sposób pomagamy naszym rosyjskim partnerom, by mogli wywiązać się ze swych zobowiązań wobec odbiorców gazu na zachodzie Europy _- oświadczył.

Na zmniejszenie dostaw gazu z Rosji narzekała w ostatnim czasie m.in. Polska, Słowacja, Austria, Grecja i Węgry. Rosyjski Gazprom oświadczał ze swej strony, że zwiększył dostawy na Zachód i zarzucał podbieranie gazu Ukrainie. Kijów odrzucał te oskarżenia i twierdził, że zmniejszenie dostaw nastąpiło z winy Rosji, a nie Ukrainy.

Ukraińskie podziemne magazyny gazowe należą do największych w Europie i mogą pomieścić ponad 30 mld m sześc. surowca. W grudniu władze w Kijowie informowały, że zgromadziły w nich 19 mld m sześciennych gazu. Ukraina i Rosja spierają się obecnie o cenę gazu, która zdaniem ukraińskich władz jest znacznie zawyżona. W styczniu ukraińskie władze zapowiedziały, że ze względu na brak zgody Rosji na obniżkę cen gazu zmuszone są ograniczyć jego odbiór o połowę. Zamiast przewidzianych w umowach 52 mld m sześc. paliwa w bieżącym roku Kijów kupi od Moskwy tylko 27 mld - podano.

Do poprzedniego konfliktu gazowego między Ukrainą i Rosją doszło na przełomie 2008 i 2009 roku. W jego wyniku na dwa tygodnie wstrzymano dostawy błękitnego paliwa z Rosji przez Ukrainę do państw Europy Zachodniej, w tym do Polski.

O ataku zimy w Europie czytaj w Money.pl
Kiedy ustąpią mrozy? Mróz w Polsce nie ustępuje, ale dziś ma być nieco mniejszy. Niska temperatura nie tylko sprawia, że marzniemy, ale też powoduje spore utrudnienia.
W Europie mróz. Prognoza pogody dalej groźna Z różnych państw europejskich nadchodzą wiadomości o kolejnych śmiertelnych ofiarach mrozów i o rekordowo niskich temperaturach.
Wielu zamarzniętych, ponad 70 tys. odciętych Fala mrozów i bardzo obfite opady śniegu, od wielu dni paraliżują Bałkany. W wielu regionach wprowadzono stan wyjątkowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
emeryt
2 lata temu
A kto płaci ukrainie za transport rosyjskiego gazu do UE. Jeżeli Rosja to błąd, bo za te pieniądze Zelenski kupuje broń na Rosję. Ale wojenny cyrk Płacić powinna Polska, a to ok 2,5 mld dół.