Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocny gest papieża. Franciszek pod murem

0
Podziel się:

Plac Żłóbka przed Bazyliką Grobu Pańskiego w Betlejem wypełnił się tysiącami wiernych czekających na Franciszka.

Mocny gest papieża. Franciszek pod murem
(PAP/EPA)

Niespodziewany gest papieża w Betlejem. W czasie przejazdu z pałacu prezydenckiego na plac Żłóbka papież zatrzymał się przy izraelskim murze, oddzielającym teren Izraela od Autonomii Palestyńskiej.

Franciszek wysiadł z samochodu i w otoczeniu tłumu przez kilka minut oglądał mur, umieszczone na nim graffiti oraz wieżę strażniczą. Teraz papież jest już na placu Żłóbka, gdzie za kilka minut zacznie się msza.

Izraelski mur to dla Palestyńczyków symbol zniewolenia i okupacji. Budowla znacznie utrudniła życie wielu mieszkańcom Zachodniego Brzegu i podzieliła rodziny. Krytycy muru nazywają go formą apartheidu. Izrael tłumaczy z kolei, że dzięki budowli znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa, bo wielu potencjalnych palestyńskich terrorystów nie jest w stanie przedostać się do Izraela.

Plac Żłóbka przed Bazyliką Grobu Pańskiego w Betlejem wypełnił się od rana tysiącami wiernych czekających w radosnej, świątecznej atmosferze na papieża Franciszka. Mieszkańcy udekorowali miasto powitalnymi banerami zasłaniającymi całe budynki.Papież wylądował w Betlejem dziś rano. Palestyńczycy witali go wzdłuż trasy przejazdu z siedziby władz Autonomii Palestyńskiej na Plac Żłóbka. Szczególny aplauz wywołał przystanek papieża pod izraelskim murem odgradzającym od północy Zachodni Brzeg od Jerozolimy.

Niektórzy mieszkańcy Betlejem, mimo radosnej atmosfery, nie kryją rozczarowania. Na Placu Żłóbka mieści się nie więcej niż 10 tysięcy osób. Wejdą tylko ci, którzy dostali w parafiach bilety. Na pięć tysięcy katolików w betlejemskim okręgu tylko 700 osób dostało zaproszenie na mszę odprawianą przez papieża.

W rodzinnym sklepie na rogu Placu Żłóbka 66-letnia Arlette Harb wspomina w rozmowie z PAP wizyty poprzednich papieży. _ Z Pawłem VI, którego pielgrzymkę dziś upamiętnia Franciszek, spotkałam się osobiście, jako uczennica w szkole. Gdy przyjechał tu św. Jan Paweł II, byliśmy niesamowicie poruszeni. Wszyscy tu go bardzo kochają, z głębi serca _ - mówi ze łzami w oczach.

_ - Ale ta wizyta jest wyjątkowa _ - dodaje. _ Nasza sytuacja jako mniejszości jest tragiczna, jesteśmy zdesperowani. Moje dzieci wyjechały na studia do USA i nie sądzę, żeby chciały tu wracać, mają dosyć okupacji. Jeśli nic się nie zmieni, nas, strażników chrześcijańskiej tradycji w Betlejem i Jerozolimie, za jakiś czas nie będzie _ - zauważa.

Niezwykły gest papieża Franciszka na granicy Izraela i Autonomii Palestyńskiej

Podkreśla, że właśnie ze względu na desperację palestyńskich chrześcijan ta papieska wizyta ma dla wszystkich tak ogromne znaczenie, bo _ ludzie potrzebują źródła nadziei _.

Część wejściówek trafiła do chrześcijan z Izraela oraz nielicznych turystów. Wśród nich jest 60-osobowa grupa polskich pielgrzymów z Torunia, o bilety na papieską mszę starali się od miesięcy. _ Przeszliśmy przez pół Betlejem śpiewając, ciesząc się. Ludzie byli bardzo życzliwi, oklaskiwali nas. Atmosfera jest fantastyczna _ - mówi PAP pani Jolanta Zdrojewska.

Na placu i wzdłuż trasy przejazdu papieża są też setki azjatyckich imigrantów zarobkowych, którzy na co dzień pracują w Izraelu, głównie w Tel Awiwie. _ Południowy Tel Awiw być może jest dziś najbardziej chrześcijańskim miejscem w całym Izraelu; dziesiątki tysięcy migrantów z Azji i Afryki to chrześcijanie, katolicy i prawosławni _ - mówi w rozmowie z PAP ojciec David Neuhaus, opiekun imigrantów-katolików.

_ - Wśród obywateli izraelskich są 24 tysiące rzymskich katolików, większość to Arabowie. Wśród imigrantów to 60-70 tysięcy osób. Różnica polega na tym, że arabscy chrześcijanie byli tu od zawsze - ich przodkowie są stąd. Mają tu szkoły, szpitale, instytucje, domy. Imigranci, choć jest ich prawie trzy razy więcej, nie mają prawie nic _ - dodaje duchowny.

Na placu jest m.in. Filipinka Beatriz Tabuso, która pracuje w administracji kościoła, gdzie przychodzą imigranci, w ubogiej, południowej dzielnicy Tel Awiwu. Po latach opiekowania się starszymi ludźmi dziś ma swój biznes - mały sklep z torebkami. _ Papież Franciszek jest skromnym człowiekiem, ma wiele empatii dla uciskanych, dla imigrantów - dlatego to dla nas takie ważne, żeby być na jego mszy _ - mówi Tabuso.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież odwołuje audiencje. Co się stało? Watykan poinformował o "lekkiej niedyspozycji" papieża Franciszka, w rezultacie której odwołał on zapowiedziane na przedpołudnie audiencje.
Papież Franciszek oburzony. "To cynizm" W przemówieniu wygłoszonym do kilku nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej Franciszek podkreślił, że wszyscy muszą wykazać się odpowiedzialnością, by zapewnić godność imigrantom.
Papież Franciszek przemówił do Polaków Dziękuję Narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II. Wszyscy zostaliśmy tym darem wzbogaceni - powiedział papież.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)