Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocny wzrost PKB Japonii. Miało być jeszcze lepiej

0
Podziel się:

Choć skok jest mniejszy niż się spodziewano, ale to i tak dobre wiadomości po latach recesji i przy stale rosnącym długu publicznym.

Mocny wzrost PKB Japonii. Miało być jeszcze lepiej
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w II kwartale 2013 roku o 3,8 proc. w odniesieniu do roku ubiegłego - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w końcowych wyliczeniach.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 3,9 proc. Chodzi o ujęcie zannualizowane. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w II kw. o 0,9 proc. Tu spodziewano się wzrostu o 1,0 proc. Nominalny PKB wzrósł w II kw. kdk o 0,9 proc. Tu także oczekiwano wzrostu o 1,0 proc.

W drugim kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Ekonomiści spodziewali się, że zwłaszcza przy znacznym wzroście wydatków publicznych i luźnej polityce monetarnej, trzecia gospodarka świata będzie rozwijać się szybciej i prognozowali wzrost PKB Japonii w II kwartale 2013 roku o ponad 3 proc.

Premier Japonii Shinzo Abe, który objął stery władzy w grudniu ubiegłego roku, rozpoczął oparty na trzech filarach program ożywienia gospodarczego. Pierwszym z nich był ogłoszony w styczniu pakiet stymulacyjny wartości 105 mld dol., a drugim - nowa polityka banku centralnego, która zakłada wpompowywanie do gospodarki miliardów jenów tak, by w ciągu dwóch lat osiągać inflację na poziomie 2 proc. Ostatni z filarów to długoterminowa strategia wzrostu.

Japońska gospodarka przeżyła w ostatnich latach dwa silne wstrząsy. Najpierw dotknął ją globalny kryzys finansowy w 2008 roku, a później w 2011 roku trzęsienie ziemi. W ostatnich pięciu latach Japonia wpadała w recesję trzy razy. Jej dług publiczny stale rośnie od ponad 20 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Wieżowce zakołysały się. Będzie tsunami? Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Tokio, gdzie zakołysały się wieżowce. Jak poinformowała telewizja NHK, ze względów bezpieczeństwa zatrzymano niektóre pociągi.
Potężne tornado w Japonii. Zobacz zdjęcia Kilkadziesiąt osób zostało rannych w prefekturze Saitama, w środkowej Japonii, po przejściu tornada, które zniszczyło wiele domów.
Stany Zjednoczone mają kolejnego sojusznika? Premier Japonii Shinzo Abe przygotowuje wyrażenie poparcia dla Stanów Zjednoczonych, jeśli przeprowadzą operację militarną przeciwko Syrii.
Od 2 lat wiedzieli o wycieku w Fukushimie! Podwykonawca potwierdził jednak, że zbiornik jest bezpieczny. Potem go rozebrano i złożono z powrotem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)