Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mołdawia na drodze do Unii Europejskiej. Rosja ostrzega przed konsekwencjami

0
Podziel się

Ostre słowa ze strony Rosji padły po tym, jak Mołdawia wykazała chęć parafowania umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Unią Europejską podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Mołdawia na drodze do Unii Europejskiej. Rosja ostrzega przed konsekwencjami
(ec.europa.eu)
bErnmkVx

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin ostrzegł Mołdawię przed skutkami integracji, które mogą doprowadzić do utraty Naddniestrza oraz pogorszenia relacji energetycznych z Rosją - poinformował Reuters.

Rogozin podkreślił w Kiszyniowie, że europejskie aspiracje Mołdawii staną się bezpośrednią przyczyną utraty przez władze mołdawskie kontroli nad spornym terytorium Naddniestrza oraz sprawią, że Mołdawia będzie więcej płacić za gaz z Rosji, która jest głównym dostawcą w regionie.

Ostre słowa ze strony Rosji padły po tym, jak Mołdawia wykazała chęć parafowania umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Unią Europejską podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, podczas którego sąsiednia Ukraina ma podpisać swoją analogiczną umowę. Reuters komentuje, że jest to wyraźna oznaka gotowości zerwania z radziecką przeszłością, co spowodowało zwiększenie presji na Mołdawię ze strony Rosji.

bErnmkVz

Po spotkaniu z mołdawskim premierem Iurie Leancą, podczas poniedziałkowej rozmowy z dziennikarzami, Rogozin porównał Mołdawię do _ lokomotywy na niebezpiecznej drodze pełnej zakrętów, na której można zgubić kilka wagonów _, co było nawiązaniem do separatystycznego, ciążącego ku Rosji terytorium Naddniestrza.

_ - Ludzie zamieszkujący Naddniestrze są bardzo zaniepokojeni planami rządu Mołdawii, szczególnie jeśli chodzi o wejście do strefy wolnego handlu z UE _ - powiedział Rogozin na konferencji w Kiszyniowie.

W rozmowie nie pominięto również kwestii relacji energetycznych, gdzie rosyjski wicepremier uciekł się do zawoalowanych pogróżek. _ - Dostawy energii są ważne podczas przygotowań do zimy. Mam nadzieję, że nie zamarzniecie _ - podkreślił Rogozin, przypominając tym samym o pełnej zależności Mołdawii od Rosji w tej sferze. Rogozin ostrzegł także mołdawskie władze przed tym, że _ Europa to nie miejsce dla słabych _.

Mołdawia jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw w Europie. Tani rosyjski import gazu pozwala utrzymać przy życiu mołdawską gospodarkę. Spór wokół separatystycznej republiki Naddniestrza, która jednostronnie ogłosiła niepodległość w 1990 roku, pomimo wielu lat międzynarodowych rozmów do tej pory nie został rozstrzygnięty.

bErnmkVF
Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj do Unii Europejskiej? Tego chce... Rumuński prezydent Traian Basescu, który przebywa z wizytą w Kiszyniowie, zaapelował dzisiaj do władz Mołdawii, aby kontynuowały wysiłki w kierunku zbliżenia kraju do Unii Europejskiej.
Jest decyzja w sprawie wiz. Zniesione Uproszczono kryteria dotyczące wydawania wiz wielokrotnego wyjazdu dla rodzin odwiedzających obywateli kraju, przebywających legalnie w Unii.
bErnmkWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)