Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Mateusz Morawiecki chce wesprzeć produkcję piwa w małych browarach. Mówi o obniżce akcyzy na ten napój

11
Podziel się:

Polska branża piwowarska jest w czołówce Europy pod względem wpłacanych do budżetu państwa pieniędzy z tytułu akcyzy. Resort finansów chce obniżyć tę daninę dla najmniejszych browarów, by wesprzeć ich rozwój.

Piwa z najmniejszych browarów potanieją? Akcyza będzie niższa
Piwa z najmniejszych browarów potanieją? Akcyza będzie niższa (MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)

Polska branża piwowarska jest w czołówce Europy pod względem produkcji oraz wpłacanych do budżetu państwa pieniędzy z tytułu akcyzy. Resort finansów chce obniżyć tę daninę dla najmniejszych browarów, by wesprzeć ich rozwój.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał, że w kierowanym przez niego Ministerstwie Finansów toczą się prace nad obniżeniem akcyzy dla najmniejszych producentów piwa.

- Państwa takie, jak Czechy i Niemcy bardzo sprawnie wspierają swój własny sektor browarniczy. My nie potrafimy regulacyjnie wniknąć w tę branżę, żeby wspierać wzrost polskich małych browarów. Tymczasem one same rosły bez tego wsparcia. Dlatego chcemy zrobić tak, żeby do 200 tys. hektolitrów rocznej produkcji akcyza była względnie obniżona w porównaniu do obecnego stanu – przyznał wicepremier.

Zobacz także: Zobacz też, czego o piwie mogłeś nie wiedzieć:

Obecnie browary wpłacają co roku do budżetu 3,6 mld zł z tytułu akcyzy. Oznacza to, że jedna trzecia wpływów akcyzowych od alkoholu pochodzi ze sprzedaży i produkcji piwa. Równocześnie jesteśmy trzecim największym producentem piwa w Unii Europejskiej. – Polski rynek piwa jest mniej więcej o połowę mniejszy niż rynek niemiecki, jednak polscy piwowarzy z tytułu akcyzy odprowadzają do skarbu państwa kwotę o blisko jedną czwartą wyższą niż ich koledzy zza Odry – mówiła Danuta Gut, dyrektor biura zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Pomysł na obniżenie akcyzy na piwo z najmniejszych browarów to kolejny ruch w celu wzmocnienia branży ze strony resortu. Na początku października wicepremier ujawnił, że Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zerową stawkę akcyzy na cydr i zrezygnować z obowiązku banderolowania butelek. Podobne rozwiązania stosowane są m.in. na Cyprze, Słowacji czy w Hiszpanii i Włoszech. Mimo strat we wpływach z tytułu podatku akcyzowego na poziomie 11-20 mln zł, to spadek cen detalicznych powinno wesprzeć rozwój przedsiębiorczości.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
kolo946
6 lat temu
Jakubiak z Kukiś gimbaza 15 dobrze lobbuje.
Ziuuuuzik
6 lat temu
No i to nie jest zły pomysł. Bo jakie szanse w biznesowym starciu mają małe browary z dużymi koncernami? Więc powinno im się trochę ułatwiać, tak jak start-upom w branży technologicznej, bo w pewnym sensie małe browary (dopóki nie urosną), to takie start-upy :-) Ale co mi tam w sumie, to w końcu polityka... Najważniejsze, że jest długi weekend, jadę w góry (Krynica) a tam skosztuję lokalnych piwek z co najmniej jednego małego browaru (Pilsweizer jest obok, w Grybowie), a może i więcej :-)
Probboszcz
6 lat temu
taaa...trwają prace i bedą trwać na wieki wieków ament.
smako
6 lat temu
CYDR? zdrowszy,z Polskich jabłek...
Jan 235
6 lat temu
Rozumiem że właściciel małych browarów od kukiz 15 (jak mu tam....), zadziałał