Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
piwo
27.10.2017 12:33

Mateusz Morawiecki chce wesprzeć produkcję piwa w małych browarach. Mówi o obniżce akcyzy na ten napój

Polska branża piwowarska jest w czołówce Europy pod względem wpłacanych do budżetu państwa pieniędzy z tytułu akcyzy. Resort finansów chce obniżyć tę daninę dla najmniejszych browarów, by wesprzeć ich rozwój.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)
Piwa z najmniejszych browarów potanieją? Akcyza będzie niższa

Polska branża piwowarska jest w czołówce Europy pod względem produkcji oraz wpłacanych do budżetu państwa pieniędzy z tytułu akcyzy. Resort finansów chce obniżyć tę daninę dla najmniejszych browarów, by wesprzeć ich rozwój.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał, że w kierowanym przez niego Ministerstwie Finansów toczą się prace nad obniżeniem akcyzy dla najmniejszych producentów piwa.

- Państwa takie, jak Czechy i Niemcy bardzo sprawnie wspierają swój własny sektor browarniczy. My nie potrafimy regulacyjnie wniknąć w tę branżę, żeby wspierać wzrost polskich małych browarów. Tymczasem one same rosły bez tego wsparcia. Dlatego chcemy zrobić tak, żeby do 200 tys. hektolitrów rocznej produkcji akcyza była względnie obniżona w porównaniu do obecnego stanu – przyznał wicepremier.

Zobacz też, czego o piwie mogłeś nie wiedzieć:

Obecnie browary wpłacają co roku do budżetu 3,6 mld zł z tytułu akcyzy. Oznacza to, że jedna trzecia wpływów akcyzowych od alkoholu pochodzi ze sprzedaży i produkcji piwa. Równocześnie jesteśmy trzecim największym producentem piwa w Unii Europejskiej. – Polski rynek piwa jest mniej więcej o połowę mniejszy niż rynek niemiecki, jednak polscy piwowarzy z tytułu akcyzy odprowadzają do skarbu państwa kwotę o blisko jedną czwartą wyższą niż ich koledzy zza Odry – mówiła Danuta Gut, dyrektor biura zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Pomysł na obniżenie akcyzy na piwo z najmniejszych browarów to kolejny ruch w celu wzmocnienia branży ze strony resortu. Na początku października wicepremier ujawnił, że Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zerową stawkę akcyzy na cydr i zrezygnować z obowiązku banderolowania butelek. Podobne rozwiązania stosowane są m.in. na Cyprze, Słowacji czy w Hiszpanii i Włoszech. Mimo strat we wpływach z tytułu podatku akcyzowego na poziomie 11-20 mln zł, to spadek cen detalicznych powinno wesprzeć rozwój przedsiębiorczości.

Tagi: piwo, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2017

AshZapewne browar pana posla Jakubiaka jest odpowiednio maly i zasluguje na wsparcie panstwa. Trzeba przeciez wynagrodzic wiernego sojusznika. … Czytaj całość

27-10-2017

babato w końcu planują walkę z pijaństwem i idącymi za nim patologiami, czy raczej jego wspieranie i pogłębianie tychże?

27-10-2017

gdzie efekty jakieś?Kolejny PLAN Morawieckiego. Codziennie tu czytam o kolejnym. Tylko może zróbcie jakies zestawienie, ile on z tych OGŁOSZONYCH planów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)