Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Dane o sprzedaży detalicznej. Efekt zakazu handlu widać jak na dłoni

40-41 mld zł deficytu na koniec roku. Morawiecki: finanse są bezpieczne

40-41 mld zł deficytu na koniec roku. Morawiecki: finanse są bezpieczne

Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów Fot. Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS
Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów

Deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 mld zł - poinformował w wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wpływy z dywidend mają wynosić 2 - 2,5 mld zł rocznie.

Wicepremier przedstawia w środę posłom Komisji Finansów Publicznych informacje na temat stanu i perspektyw finansów publicznych. Zdaniem Morawieckiego założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne. Według niego deficyt być może wyniesie 2,6 proc. PKB, a może nawet 2,5 proc. PKB.

To oznacza, że będzie oscylował wokół 50 mld zł, a nie blisko 60 mld zł, jak założono w ustawie budżetowej na ten rok. Morawiecki powiedział, że nie liczy przy tym 8,7 mld zł, które wpłynęło do budżetu z Narodowego Banku Polskiego.

 

Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy


Morawiecki zastrzegł, że wielkości te są liczone według metodologii unijnej ESA 2010.

- Z uwzględnieniem wpływu blisko 9 mld zł z NBP ten deficyt będzie oscylował wokół 40-41 mld zł, a nie 50 mld zł - powiedział minister finansów.

Zaznaczył, że z punktu widzenia agencji ratingowych i instytucji finansowych jest to podstawowe pozytywne zaskoczenie.

Morawiecki powiedział też, jakich wpływów z dywidend od państwowych spółek spodziewa się rząd. Potwierdził też, że rząd nie przewiduje prywatyzacji.

- Zakładamy, że będzie wpływać 2-2,5 mld zł z dywidend rocznie od spółek Skarbu Państwa, a z prywatyzacji nic. Nie pobieramy tak obficie dywidend od spółek Skarbu Państwa, jak nasi poprzednicy - powiedział Morawiecki.

W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zapisał, że dochody z dywidend i wypłat z zysku mają wynieść 1,77 mld zł w 2017 r. i 2,25 mld zł w 2018 r. (wobec 2,81 mld zł w 2016 r.).

finanse, budżet, gospodarka, sejm, morawiecki, krótka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Le
2017-10-13 09:56
A inflacja najwyższa
Le
2017-10-13 09:55
Nie ma kryzysu a budżet najgorszy w całej UE
boa
2017-09-15 07:46
To gdzie jest ,,dobra zmiana"? Mamy gigantyczny deficyt, pożerający dużą część pilności, pracy i wysiłków narodu. Gdzie sa programy odchudzenia i cięć w budżetach publicznych? Dlaczego wysypuje się pieniądze podatników przez okno na bzdurne i zbędne cele - pod pozorem lansowania nikomu niepotrzebnych celów. Mniej państwa, mniej biurokratów, zamrożenie przymusowe zatrudnienia w urzędach na wszystkich szczeblach, wymuszenie lepszej wydajności i automatyzacja - takie są konkretne i skuteczne drogi do zdrowszego budżetu.
Pokaż wszystkie komentarze (163)