Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Morawiecki do studentów w W. Brytanii: Polska was potrzebuje i na was czeka

390
Podziel się:

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się ze studentami w ramach Kongresu młodych Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii. - Narutowicz czy Mościcki też studiowali i pracowali na zagranicznych uniwersytetach - pierwszy w Zurychu, drugi we Fryburgu. Ale zdecydowali się wrócić do Polski i budować nasze państwo na nowo. Polska teraz też potrzebuje agentów zmiany – mówił wicepremier na Uniwersytecie w Cambridge.

Morawiecki do studentów w W. Brytanii: Polska was potrzebuje i na was czeka
(Ministerstwo Rozwoju/Twitter.com)

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się ze studentami w ramach Kongresu młodych Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii. - Narutowicz czy Mościcki też studiowali i pracowali na zagranicznych uniwersytetach - pierwszy w Zurychu, drugi we Fryburgu. Ale zdecydowali się wrócić do Polski i budować nasze państwo na nowo. Polska teraz też potrzebuje agentów zmiany – mówił wicepremier na Uniwersytecie w Cambridge.

Mateusz Morawiecki był honorowym gościem trwającej od piątku do niedzieli 10. edycji konferencji organizowanej przez Congress of Polish Student Societies in the UK. W trakcie spotkania ze studentami, wicepremier mówił do młodych Polaków o konieczności powrotu do kraju.

- Potrzebujemy nowego pokolenia naukowców, menadżerów, urzędników którzy tchną nowego ducha w polskie firmy i instytucje – mówił wicepremier. I dodał: "Moim marzeniem jest, żebyście pomimo wielu możliwości stojących przed wami, zdecydowali się wrócić do Polski i pracować dla dobra naszego kraju".

Tymi słowami wicepremier nawiązywał do słów premier Beaty Szydło, która wielokrotnie powtarzała, że zależy jej na powrocie rodaków, którzy wyemigrowali m.in. do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy.

– Wprowadzamy zmiany, które zmieniają Polskę na lepsze. Wprowadzamy też zmiany takie, które – mam nadzieję – dla wielu z państwa będą zachęcające do powrotu – mówiła w listopadzie 2016 r. premier Beata Szydło na spotkaniu w polskiej ambasadzie w Londynie.

- Wracajcie, ci z państwa, którzy mają taką wolę, chcecie, myślicie o tym, mogę was zapewnić, że polskie państwo przyjmie was z otwartymi ramionami – zachęcała szefowa rządu.

Przypomnijmy, że już w trakcie swojego expose, Beata Szydło zwracała uwagę na nadmierną biurokratyzację na polskich uczelniach, która ogranicza potencjał studentów i doprowadza do emigracji tych najlepszych za granicę. Premier podkreślała wówczas, że zdobywanie wykształcenia i podejmowanie pracy za granicą, przyczynia się do trwałej emigracji wśród elit polskiej młodzieży.

Brexit w tle

Powrót Polaków do kraju nie był jedynym tematem poruszanym w ramach tegorocznej edycji kongresu młodych studentów. Całość była oparta na czterech filarach: kultura, kariera, polityka i ekonomia oraz integracja. Każdy z filarów poruszał ważne spawy dla Polaków studiujących na brytyjskich uczelniach. Istotną kwestią był wpływ Brexitu na sytuację polskich studentów w Wielkiej Brytanii. O Brexicie i sytuacji Polaków Mateusz Morawiecki rozmawiał także programie politycznym "Ridge on Sunday".

- Obie strony zdefiniowały bardzo precyzyjnie swoje nieprzekraczalne granice. Teraz musimy zacząć negocjacje tak, żeby się od siebie za bardzo nie oddalić - stwierdził wicepremier, komentując wystąpienie premier Theresy May, która przedstawiła 12 priorytetów negocjacyjnych Wielkiej Brytanii.

Pytany przez dziennikarkę, czy jest wśród europejskich partnerów jest chęć ukarania Wielkiej Brytanii za podjęcie decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej, Morawiecki potwierdził, że "słyszał takie głosy". - Jest takie pragnienie, oparte na logice, że jeśli rozwód byłby zbyt miękki, delikatny, mógłby zachęcić inne kraje do wyjścia – dodał.

Wicepremier Morawiecki ocenił jednocześnie, że jego zdaniem negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie wyjścia z UE potrwają dłużej niż dwa lata.

Mateusz Morawiecki dodał, że nie zgadza się z prezydentem Donaldem Trumpem, który zapowiadał upadek Unii Europejskiej, ale przyznał, że współpraca sektorowa w niektórych obszarach "poszła za daleko, prowokowała". - Musimy wrócić do stabilnej pozycji – mówił.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(390)
skok
5 lata temu
witajcie ! mieszkania w apartamentowcach czekaja. wczasy na karaibach, darmowe i szybkie leczenie u specjalistow. przedszkola i zlobki az sie prosza o dzieci. oczywiscie do tego 500+
skok
5 lata temu
najlepiej jak przywieziecie ze soba kase na zycie
cba
5 lata temu
Za 3 000 zł?
mm
6 lat temu
Niestety panie Morawiecki jeździ pan i namawia studentów studiujących za granicom, a co ma pan im do zaoferowania ? Mój syn ma dyplom inż. i kończy w tym roku studia magisterskie. Proponowane mu zarobki w krajowych firmach są na granicy min socjalnego. Niestety chyba podjął już decyzję i po egzaminie magisterskim jedzie do Angoli pracować w firmie która go znalazła i zaproponowała godziwe zarobki. Jak się chce zatrzymać młodych zdolnych ludzi w kraju lub ich sprowadzić z powrotem to trzeba im coś zaproponować i dać szanse na godne życie. A nie za przeproszeniem mówić bez sensu.
Ryszard 767
6 lat temu
Wracajcie za 2000 brutto i tyrajcie po 10 godz dziennie
...
Następna strona