Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki bierze wszystko. Premier będzie rządził państwem i jeszcze dwoma resortami

Morawiecki bierze wszystko. Premier będzie rządził państwem i jeszcze dwoma resortami

Morawiecki nie oddaje swoich resortów. Pytanie, jak długo da radę godzić obowiązki Fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER
Morawiecki nie oddaje swoich resortów. Pytanie, jak długo da radę godzić obowiązki

Nie sprawdziły się przewidywania obserwatorów. Mateusz Morawiecki nikomu nie przekaże resortów rozwoju i finansów. To pierwszy przypadek w historii, kiedy szef polskiego rządu jest jednocześnie szefem dwóch resortów.

Na dziennikarskiej giełdzie funkcjonowały nazwiska prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa na stanowisko ministra finansów oraz wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego jako potencjalnego ministra rozwoju. Kandydatem na kandydata na ministra finansów miał być także prezes PKO Zbigniew Jagiełło.

Podczas zaprzysiężenia nowego rządu okazało się jednak ostatecznie, że takich zmian nie będzie, a Morawiecki nie odda żadnego urzędu.

Zobacz, jak wyglądało zaprzysiężenie Morawieckiego:

Nie jest przesądzone, że to docelowy kształt gabinetu Morawieckiego. Nowy premier zapowiedział, że ewentualne większe zmiany przeprowadzi w styczniu przyszłego roku.

Na razie premier Morawiecki nie wprowadził żadnych zmian w składzie rządu odziedziczonego po poprzedniczce. "Zamienił się" jedynie stanowiskami z Beatą Szydło, która została jednym z wicepremierów.

- To byłoby zadanie heroiczne, nadzorowanie dwóch resortów i bycie premierem - mówi money.pl Jakub Borowski ekonomista Credit Agricole. - Mamy jednak okres świąteczno-noworoczny i niewiele będzie się działo. Na dluższą metę byłby to problem - dodaje, sugerując, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie.

Obydwa ministerstwa, którymi kieruje Morawiecki są ogromne. Łącznie realizują niemal całą politykę gospodarczą polskiego rządu. Na to zwracali uwagę komentatorzy - że Mateusz Morawiecki będzie miał problem z pogodzeniem tak wielu obowiązków.

Czytaj także
Polecane galerie
emeryt optymista
2018-01-09 19:48
SUPEEEER ! Tak myslałam i szczerze mówiąc, miałam nadzieję na taką decyzję. Nikt wcześniej, nikt przed Panem Morawieckim, nie znalazł tylu oszczędności dla państwa polskiego, co On własnie. Poradzi sobie. Jest młody, energiczny i ścisły umysł. Planuje swoje działania , potrafi myśleć perspektywicznie, nie to, co za przeproszeniem inni panowie ministrowie. Mam nadzieję, naprawdę wierzę, że wyłuska jakieś pieniądze dla emerytów z 40-letnim stażem, a nie tylko tych, którym nie chciało się robić i poszli na emeryturki, i nadal pracują.
adam
2018-01-05 23:28
Bardzo dobra decyzja. Ale w ramach dalszych oszczędności powinien zwolnić wszystkich ministrów i wice.
I objąć wszystkie ministerstwa, za połowę tej kasy co wszyscy ministrowie. Bardzo rozsądna decyzja pod względem ekonomicznym. Tanie państwo.
PL
2018-01-05 16:35
Agentura obaliła rząd, jak w 1992, 2007...
Pokaż wszystkie komentarze (132)