Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: przed 2020 rokiem wariant rozwoju kolei dużych prędkości

19
Podziel się:

Ministerstwo infrastruktury pracuje nad projektem kolei dużych prędkości i przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju - powiedział w środę w Sejmie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: przed 2020 rokiem wariant rozwoju kolei dużych prędkości
(Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS)

- Wiemy, że dzisiaj nas nie stać na to, żeby je szybko rozwijać, ale nie chcemy, żeby nie istniały - mówił Morawiecki na posiedzeniu sejmowej komisji ds. gospodarki. Odpowiadał w ten sposób na pytanie posła Jana Klawitera (niez.), czy rozważa się w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju budowę kolei jeżdżących z prędkością ok. 400 km/h.

- Polska jest krajem płaskim, nie jakimś wielkim terytorialnie. Przydałoby się, żebyśmy mieli szybsze koleje i w tym kierunku będziemy dążyć, aczkolwiek nie zapisaliśmy tego jako sztandarowy projekt, bo w ślad za tym musielibyśmy pokazać kilkadziesiąt miliardów na sfinansowanie. A tego dzisiaj nie mamy, bo przejęliśmy też pewną perspektywę, jeśli chodzi o unijne środki - wyjaśnił Morawiecki.

- Już dzisiaj jest w tej księdze wzmianka o tym, że ministerstwo infrastruktury pracuje nad tymi kolejami. Przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju - podkreślił wicepremier.

W Planie Morawieckiego jako przykładowy program rozwojowy przedstawiono program "Luxtorpeda 2.0". Mówi się tam m.in. o projektowaniu i produkcji polskich pojazdów na potrzeby komunikacji miejskiej i stworzeniu aglomeracji łódzko-warszawskiej w oparciu o szybką kolej.

Koleje dużych prędkości są też elementem rozważań o budowie Centralnego Portu Lotniczego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
nieprzekonany
6 lat temu
Jeszcze trochę to w 2020 polak poleci na Marsa .... jak będzie opowiadał przez tydzień w tvp info to może uwierzę ...
Zagłoba
6 lat temu
Przed rokiem 2035 wypracujemy wariant energetyki jądrowej opartej na węglu.
Jacek
6 lat temu
Kraków - Zakopane w 15 minut ! S U P E R !
poli
6 lat temu
jak to ma się do 1 miliona samochodów elektrycznych?
F
6 lat temu
Jak to? Tak bez prezentacji w powerpoincie?