Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki chce śledztwa w sprawie VAT. "Kiedy powołać komisję, to decyzja polityczna"

Morawiecki chce śledztwa w sprawie VAT. "Kiedy powołać komisję, to decyzja polityczna"

Przedstawiamy mnóstwo spraw do prokuratury - zapowiedział wicepremier. Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER
Przedstawiamy mnóstwo spraw do prokuratury - zapowiedział wicepremier.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT przydałaby się, ale do decyzji politycznej należy, kiedy ją powołać, na jakich zasadach; tutaj wspólnie zadecydujemy na ten temat - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Ja bardzo głośno powiedziałem o tym, że taka komisja przydałaby się, ale (...) do decyzji politycznej należy, kiedy ją powołać, na jakich zasadach (...), tutaj wspólnie zadecydujemy na ten temat - zaznaczył Morawiecki, pytany o komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT i o to, czy jest ona w stanie coś ustalić.

- Oczywiście, że pewne rzeczy wymagają wyjaśnienia - przyznał. Jak mówił, widział "na własne oczy dziesiątki pism", które wpływały do Ministerstwa Finansów "od różnych podmiotów, od różnych stowarzyszeń, które sygnalizowały, że coś jest nie tak z elektroniką użytkową, z paliwami oczywiście, z telefonami komórkowymi, że coś jest... zróbcie coś". - No i niestety nic nie zrobiono - wskazał.

Wyłudzili 60 mln zł. Wśród zatrzymanych były poseł:

Jak podkreślił, "na pewno my przedstawiamy mnóstwo spraw do prokuratury". - Z Krajowej Administracji Skarbowej wypłynęło już bardzo wiele wniosków do prokuratury, dotyczących tych różnych patologii, które my widzimy. Ale oczywiście komisja śledcza sejmowa wyjaśniłaby to bardziej dogłębnie - podsumował.

Klub Kukiz'15 złożył w piątek do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Projekt zakłada, że komisja będzie badać okres od 2007 do 2017 roku.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział we wtorek w radiowej Trójce, że nie wiadomo, kiedy powstanie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. Wśród problemów z szybkim powołaniem komisji wymienił trudności ze znalezieniem miejsca w Sejmie na jej obrady.

autor: Sonia Sobczyk

rząd, budżet, gospodarka, sejm, vat, komisja śledcza, przestępczość, morawiecki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Karol
2017-09-21 22:37
Nic tylko uciekać stąd najdalej jak się da! KAS inwigiluje nie tych, co trzeba i przedłużające się kontrole sprawiają, że przedsiębiorcy zamykają swoje biznesy w kraju. Osobiście tak zrobiłem i już w innym, przyjaznym systemie podatkowym żyje się lepiej. Na razie Malta, ale polecają też Cypr.
ddd
2017-09-21 08:32
"Jak podkreślił, "na pewno my przedstawiamy mnóstwo spraw do prokuratury". " - Zapewne przed wyborami, aby zaraz po nich umorzyć. Choć aneksja sądów jest po to aby wsadzić pokazowo kogoś komu można przykleić łatkę PO i powiedzieć że to złodzieje, zapewne ogłaszając to na billbordach w całej Polsce.
Józef
2017-09-21 00:10
Komentarz może być tylko jeden.
Koalicja PO - PSL ,to albo patałachy ,albo złodzieje!
Inną opcję ,nawet trudno wymyślić.
Pokaż wszystkie komentarze (6)