Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Możecie to zrobić" - Unia nieugięta w sprawie deficytu

0
Podziel się:

Komisja Europejska uznała, że obniżenie deficytu przez rok do 3 proc. PKB jest wykonalne.

"Możecie to zrobić" - Unia nieugięta w sprawie deficytu
(ec.europa.eu)

Polska ma obniżyć deficyt budżetowy do 3 procent PKB do przyszłego roku i jest w stanie to zrobić, powiedział unijny komisarz do spraw gospodarczo-walutowych.

Oli Rehn odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarza, czy Bruksela zgodzi się na odleglejszy termin.

_ - Rada Europejska zaleciła Polsce obniżenie deficytu do 3 procent do roku 2012 przy czym Komisja Europejska podkreśliła, że to jest wykonalne. Polska w tych dniach przygotuje konkretną odpowiedź zawierającą wyliczenia i prognozy _ - powiedział komisarz.

Oli Rehn - jak dodał - wyraził podczas rozmów uznanie dla polskich władz za wyniki gospodarcze naszego kraju w ostatnich latach.

Od polskich reform - i tego, jak zostaną przyjęte przez KE - zależy ewentualne otwarcie kolejnych etapów procedury nadmiernego deficytu. Zgodnie z nią, jeśli kraj (w tym przypadku Polska) nie realizuje pierwszych rekomendacji Ecofinu, to następnym krokiem jest przyjęcie przez ministrów finansów UE, na wniosek KE, tzw. publicznych rekomendacji i ustanowienie ścisłego monitoringu wdrażanych reform.

Wczoraj komisarz Rehn zapowiedział, że oczekuje także szczegółów propozycji w sprawie reformy OFE. Wyraził przy tym wątpliwość, czy wystarczy ona, by zbić deficyt poniżej 3 proc. PKB do końca przyszłego roku.

_ - Nie widzę potrzeby wydłużenia terminu z 2012 roku. Polska miała raczej dobre wyniki gospodarcze nawet podczas kryzysu, co jeszcze podkreśla wagę trzymania się celów Paktu Stabilności i Wzrostu _ - powiedział Rehn.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t94060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jest;odpowiedz;polski;ws;reform;czesciowa,54,0,770358.html) Jest odpowiedź Polski ws. reform. Częściowa Minister finansów przedstawił elementy planu obniżenia deficytu. UE chce szczegółów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue;zmniejszyc;deficyt;polska;zobaczymy,57,0,772153.html) UE: Zmniejszyć deficyt. Polska: Zobaczymy Bruksela domaga się, by Polska zredukowała deficyt finansów publicznych w terminie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t40513.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ke;bedzie;bardziej;elastyczna;ws;ofe,248,0,734200.html) KE będzie bardziej elastyczna ws. OFE Polski rząd ogłosił, że Komisja zgadza się na odliczanie kosztów reformy emerytalnej od długu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;obiecuje;nie;zwiekszymy;podatkow,77,0,772941.html) Rostowski obiecuje: Nie zwiększymy podatków Rząd będzie natomiast ograniczał wydatki - oświadczył minister finansów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)