Notowania

28.02.2018 17:21

MSSF16 – nadciąga leasingowa rewolucja

Już 19 stycznia 2019 firmy będą musiały ujawniać nowy zakres informacji w sprawozdaniach finansowych. MSSF16 to efekt współpracy pomiędzy Radą Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości i Amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej, której efektem była optymalizacja i zniwelowanie różnic w leasingach operacyjnych i finansowych w różnych krajach. Jak się do tego przygotować?

Podziel się
Dodaj komentarz

Zmiany w księgowaniu będą dotyczyły również firm i organizacji, które leasingują nieruchomości. W wykazach przedsiębiorstwa, leasingujące biura lub budowle, będą musiały zmienić sposób rozliczania leasingu operacyjnego i ukazywać go jako leasing finansowy. Wynikiem tej operacji będzie to, że bilans będzie wykazywał nowe aktywa w rozliczeniach spółek, a umowa leasingowa przestanie być kosztem, pozostając wyłącznie zobowiązaniem po stronie aktyw.

Kogo dotknie MSSF16?

Wśród organizacji, które spotkają się z wymogiem MSSF16 (IFRS16) znajdą się wszystkie podmioty gospodarcze, które korzystają z leasingu lub wynajmują nieruchomości i składają swoje sprawozdania finansowe w ramach International Financial Reporting Standrads – IFRS, US GAAP. Przede wszystkim jednak dotyczy to grup kapitałowych z warszawskiego parkietu.

Rewolucja w rachunkowości od stycznia 2019 roku

W związku z eliminacją pojęcia leasingu operacyjnego wszelkiego rodzaju umowy leasingowe będą traktowane jako leasing finansowy, a co za tym idzie, będą wykazywane w bilansie, gdzie do tej pory był poza bilansem. W przypadku firm stosujących MSSF, będących na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych może okazać się, że odnotują wzrost wskaźnika EBITDA oraz aktywów trwałych i zobowiązań.

Wykorzystaj rok 2018 na wprowadzenie zmian

Nie da się ukryć, że wprowadzenie tak skomplikowanych zmian, które wiążą się z ingerencją w cały proces księgowo-rozliczeniowy nie może być realizowane przy użyciu arkusza kalkulacyjnego. Potrzebne jest tutaj rozwiązanie, które wspomoże wycenę aktywów, jednocześnie zintegrowane z rozrachunkami i środkami trwałymi. Standard MSSF16 (IFRS16) stwarza okazję do wdrożenia rozwiązań, które kompleksowo wspomagają zarządzanie nieruchomościami, gruntami, budowlami, ewidencją umów wynajmu, dzierżawy czy leasingiem elementów majątku. Takie właśnie rozwiązanie znajduje się w module RE-FX, wdrażanym przez firmę Hicron.

Zmiany, o których mowa w największej mierze dotkną najemców nieruchomości, ale w każdej organizacji mogą pojawić się potrzeby zastosowania nowego sposobu rozliczania. Jeżeli chcesz, aby Twoja organizacja jak najprędzej zaczęła zyskiwać na zmianie wykazywania bilansów: umów długoterminowych i wysokocennych leasingów, jak najwcześniej wdróż lepszą metodę zarządzania finansami i podejmuj strategicznie dojrzalsze decyzje biznesowe. Warto wiedzieć, że przejście na MSSF16 (IFRS16) jest możliwe z wykorzystaniem dwóch metod.

  1. retrospektywna, pozwalająca na porównanie przepływów finansowych do roku poprzedniego, dzięki wykorzystaniu RE-FX stymulowana tak jakby nowy standard był używany od początku wykorzystywania umowy leasingu.
  1. częściowo retrospektywna, ujmująca korektę kapitałów własnych na dzień pierwszego zastosowania standardy, albo z ustaleniem prawda do wykorzystania aktywa jako sumy przyszłych płatności zdyskontowanych o krańcową stopę leasingu.

Gotowe rozwiązanie do zarządzania rozliczeniami i umowami leasingowymi

Hicron przygotowuje firmy na zmiany w systemie księgowym, zarówno na poziomie konsultacji jak i poprzez wdrożenie gotowej solucji, będącej rozwiązaniem dla nadciągających zmian. Implementacja odpowiedniego modułu SAP – RE-FX pozwoli firmom na kompleksowe zorganizowanie kwestii bilansów oraz zarządzanie umowami.

Moduł RE-FX (SAP) funkcjonuje na polskim rynku od 10 lat, ale w obliczu tak dużych zmian w procesie zarządzania nieruchomościami, producent przygotował specjalną notę, która w swoim zakresie funkcjonalnym pokrywa zmiany związane z pakietem MSSF16 (IFRS16). Zautomatyzowane księgowanie sprawi, że wykonanie jednej operacji pozwoli na prowadzenie rachunków wg standardów MSSF, US, GAAP oraz regulacji krajowych.

Poniższy schemat tłumaczy w jaki sposób SAP RE-FX może wzbogacić organizację i uprościć procesy związane z umowami i ich rozliczaniem.

Chcesz wiedzieć więcej?

Koniecznie obejrzyj wywiad z naszym ekspertem:

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz