Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MSZ: wiceminister Wronecka na przeglądzie polskiej pomocy rozwojowej w OECD

0
Podziel się:
MSZ: wiceminister Wronecka na przeglądzie polskiej pomocy rozwojowej w OECD

Podsekretarz stanu w MSZ Joanna Wronecka wzięła udział w pierwszym przeglądzie polskiej pomocy rozwojowej w Komitecie Pomocy Rozwojowej OECD, który odbył się 10 listopada.

Polski system pomocy rozwojowej został oceniony pozytywnie. Doceniona została szczególnie rola MSZ, które koordynuje, planuje i monitoruje działania w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju.

W swoim wystąpieniu minister Wronecka przypomniała, że w 2016 r. roku Polska obchodzi 20 rocznicę przystąpienia do OECD. Podkreśliła, że członkostwo w Komitecie Pomocy Rozwojowej świadczy o wysokiej jakości polskich działań pomocowych.

Jako jeden z priorytetowych obszarów działania polskiej pomocy rozwojowej minister Wronecka wskazała zaangażowanie na Ukrainie, gdzie Polska jest już obecna od ponad 10 lat. - Polska wspiera swoich ukraińskich partnerów m.in. w reformach samorządowych, rozwoju regionalnym i rozwoju przedsiębiorczości, a swoim doświadczeniem dzieli się z administracją centralną, samorządami i społeczeństwem obywatelskim - stwierdziła.

Minister Wronecka podkreśliła również, że po wybuchu kryzysu migracyjnego i humanitarnego w 2014 r. Polska zintensyfikowała swoje działania pomocowe na rzecz szybkiego przekazywania pomocy humanitarnej dla osób wewnętrznie przesiedlonych i najbardziej wrażliwych grup społecznych. - W tym okresie nasza odpowiedź humanitarna ewoluowała od krótkoterminowych działań humanitarnych do długoterminowych, 2-letnich projektów humanitarnych, które były uzupełniane strukturalnymi projektami rozwojowymi. Oba rodzaje operacji odpowiadały na potrzeby osób wewnętrznie przesiedlonych we wschodniej Ukrainie - powiedziała minister Wronecka.

Komitet Pomocy Rozwojowej OECD jest jednym z najbardziej prestiżowych forów na świecie, zrzeszających najważniejszych dawców pomocy rozwojowej. Jego głównym zadaniem jest koordynowanie pomocy udzielanej przez najbardziej rozwinięte państwa członkowskie OECD krajom rozwijającym się. Przystępując do Komitetu Pomocy Rozwojowej, Polska przyjęła na siebie zobowiązanie poddawania się regularnym przeglądom, a także egzaminowania innych państw członkowskich. Efektem przeglądu będzie wypracowanie rekomendacji dla polskiego systemu współpracy rozwojowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)