Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ rozmawia z UE o strefie wolnego handlu na Kaukazie

0
Podziel się:

Jak poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, szczególnie dużo miejsca w dyskusji polski wiceminister i unijny ekspert poświęcili sytuacji wewnętrznej tych państw.

MSZ rozmawia z UE o strefie wolnego handlu na Kaukazie
(Joyfull/Dreamstime)

Negocjacje umów stowarzyszeniowych i o strefie wolnego handlu z Gruzją i Armenią były tematem poniedziałkowej rozmowy w Warszawie wiceszefa MSZ Jerzego Pomianowskiego ze specjalnym przedstawicielem UE ds. Kaukazu Płd. i kryzysu w Gruzji Philippem Lefortem.

Jak poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, rozmówcy podkreślili dobre tempo negocjacji umów stowarzyszeniowych i o strefie wolnego handlu z Gruzją i Armenią oraz zamiar parafowania tych porozumień podczas III Szczytu Partnerstwa Wschodniego jesienią w Wilnie.

_ - Polska jest zainteresowana rozwojem stosunków dwustronnych i unijnych z państwami Kaukazu. Dzięki swojemu potencjałowi Unia jest w stanie odgrywać w regionie aktywną rolę _ - podkreślił wiceminister Pomianowski, cytowany w komunikacie.

Jak poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, szczególnie dużo miejsca w dyskusji polski wiceminister i unijny ekspert poświęcili sytuacji wewnętrznej, zwłaszcza w kontekście wyborów prezydenckich w tym roku w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji.

Pomianowski oraz Lefort podkreślili, że nierozwiązane dotąd konflikty (kwestia przywrócenia integralności terytorialnej Gruzji i spór o Górski Karabach) zagrażają stabilności całego regionu.

W tym kontekście zwrócili uwagę, że niezwykle ważna jest współpraca instytucji unijnych i nowo powstałego Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (którego dyrektorem wykonawczym został w styczniu Pomianowski).

Na początku marca gruziński parlament jednomyślnie przyjął uchwałę, potwierdzającą prozachodnią politykę zagraniczną Gruzji i uznającą za jej najważniejsze cele wstąpienie do NATO i UE. Również w marcu przyjęto zmiany w konstytucji ograniczające uprawnienia prezydenta.

W wyborach parlamentarnych w Gruzji, które odbyły się w 1 października zeszłego roku, ugrupowanie prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - Zjednoczony Ruch Narodowy - nieoczekiwanie poniosło porażkę; zwyciężyła partia Bidziny Iwaniszwilego - Gruzińskie Marzenie. Iwaniszwili - miliarder i nowicjusz w świecie polityki - został zaprzysiężony na premiera Gruzji.

Wygrana koalicji Iwaniszwilego zakończyła trwającą blisko 10 lat dominację Saakaszwilego na gruzińskiej scenie politycznej. Po raz pierwszy od rewolucji róż w 2003 roku, po której Saakaszwili skierował kraj ku Zachodowi, premier i prezydent wywodzą się z dwóch różnych obozów politycznych. Są one obecnie w głębokim konflikcie.

Zaprzysiężony tydzień temu na drugą pięcioletnią kadencję prezydent Armenii Serż Sarkisjan zapowiedział, że jego priorytetem będzie rozwój gospodarczy, ale także _ pokojowe uregulowanie kwestii Górskiego Karabachu _.

Górski Karabach to ormiańska enklawa w Azerbejdżanie, która po wygranej wojnie z lat 1988-94 jednostronnie ogłosiła niepodległość. Erywań i Baku do dziś nie doszły do porozumienia w sprawie statusu regionu, mimo mediacji tzw. mińskiej grupy OBWE, której współprzewodniczą Francja, Rosja i USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna deklaracja ministra finansów Niemiec Propozycja wspólnego nadzorcy sektora bankowego eurostrefy przewidywana w ramach proponowanej unii bankowej powinna zawierać możliwość wprowadzenia zmian w traktatach UE.
Zaskakujące wiadomości z gospodarki strefy euro Dane opublikował europejski urząd statystyczny Eurostat.
Polska liderem w Unii Europejskiej, ale... Polska ma najwyższy w Unii Europejskiej odsetek umów na czas określony - na podstawie różnego rodzaju umów ze zdefiniowanym końcem pracuje u nas 27 procent zatrudnionych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)