Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem za 2 lata w nowym budynku

Już za 2 lata historię bitwy pod Grunwaldem będziemy mogli poznać w nowym, znacznie większym od obecnego Muzeum. Inwestycja będzie kosztowała 19,4 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GERARD/REPORTER)
Pomnik upamiętniający bitwe z 1410 r.

W lipcu 1960 r., czyli w 550. rocznicę bitwy armii Władysława Jagiełły z Wielkim Zakonem Krzyżackim odsłonięty został Pomnik Grunwaldzki. W tym samym dniu rozpoczęło swą działalność Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

W kolejnych latach wchodziło w skład różnych instytucji kulturalnych (np. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku), od 2011 działa samodzielnie.

Na powierzchni wystawienniczej zajmującej 275 mkw eksponowana jest wystawa stała "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.", na którą składają się mapy, plany, rysunki, fotografie oraz broń i uzbrojenie średniowieczne (część to oryginały).

Tak mały budynek nie pozwala na większy rozmach, np. organizowanie wystaw sezonowych, w związku z czym zapadła decyzja o jego rozbudowie. 1 sierpnia podpisano umowę na wybudowanie nowej siedziby Muzeum. Ma być gotowa do lipca 2020 r. – informuje PAP.

Inwestycji będzie kosztować 19,4 mln zł i zostanie dofinansowana ze środków UE.

Trening rycerski w Centrum Dawnych Sztuk Walk

W rezultacie na 610 rocznicę bitwy Muzeum zyska nowy budynek z ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. Obiekt o pow. ok. 3,5 tys. m kw. pomieści też administrację, pracownie naukowe, bibliotekę, salę konferencyjną i magazyn muzealiów. Znajdzie się tam również sala rycerska pozwalająca rozgrywać turnieje i walki.

- Grunwald jest w naszym kraju symbolem zwycięstwa, jest własnością nas wszystkich. Jesteśmy dumni, że możemy być opiekunami tego wspaniałego miejsca, które stanowi Pomnik Historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków – powiedział dyrektor placówki Szymon Drej.

Według autora projektu architekta Krzysztofa Kozłowskiego nowy budynek muzealny wpisany będzie w krajobraz Pól Grunwaldzkich. Od strony Wzgórza Pomnikowego będzie ukryty w ziemi, widoczna będzie jedynie przeszklona bryła nad powierzchnią ziemi.

Przedsięwzięcie uzyskało 15 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20. Pozostałe środki dołoży regionalny samorząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: muzeum, bitwa pod grunwaldem, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2018

margarynajuż teraz zacznijcie wprowadzać podatek muzealny. I to koniecznie od umów o pracę, bo przecież pasożyty nieroby sie na kulture nie składają bo biedni. … Czytaj całość

01-08-2018

ArkonaGrunwald to walka z zakonem ,a zakon podlegał papieżowi !Niemcy rywalizowały z zakonem bo cesarz niemiecki stawiał się wyżej niż papież !a ten … Czytaj całość

01-08-2018

ninkaZamiast dać pieniadze ludziom to oni muzea budują ! ciekawe czy tymi muzeami ludzie się najedzą ???? dla niepełnosprawnych nie ma, na nowe procedury … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)